Chipconcern TSMC boekt fors hogere winst door sterke AI-vraag
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, 's werelds grootste producent van geavanceerde chips voor toepassingen in kunstmatige intelligentie, heeft de nettowinst in het derde kwartaal met 54 procent omhoog zien gaan. Dat is ruim boven de verwachtingen van marktkenners. Taiwan Semiconductor Manufacturing, een belangrijke klant van de chipmachines van het Nederlandse ASML, profiteerde van een sterk toegenomen vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie.
Het concern behaalde een nettowinst van 325,3 miljard Taiwanese dollar (zo'n 9,3 miljard euro). De omzet van TSMC, met klanten als Apple en Nvidia, ging met 36 procent omhoog tot omgerekend 21,5 miljard euro. Ook dit is boven verwachting.
Spanningen
TSMC verwacht dat de omzet dit jaar met bijna 30 procent groeit. Hoewel het concern financieel sterk presteert, kampt het ook met geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en China. Deze spanningen hangen samen met handelsrestricties op de import van technologie en de kwestie rond Taiwan. De hoofdkantoren van TSMC en een groot deel van zijn productiecapaciteit zijn gevestigd in Taiwan, een zelfbestuurd eiland dat China als deel van zijn grondgebied claimt.
ASML, de grootste leverancier van chipmachines ter wereld, waarschuwde dinsdag dat de omzet en boekingen in 2025 lager zullen uitvallen dan verwacht, door aanhoudende zwakte in bepaalde segmenten van de chipmarkt. Dit leidde tot de grootste koersdaling van het bedrijf uit Veldhoven op één dag sinds 1998.
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/RTR) - Sam Altman, topman van OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, zegt dat de ontwikkeling van AI niet zoveel banen voor hoger opgeleiden heeft gekost als waarvoor werd gevreesd. Dit zei hij tijdens een conferentie van de Commonwealth Bank of Australia. Hij onderbouwde zijn uitspraken niet met cijfers.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag weinig beweging zien. Beleggers namen een afwachtende houding aan na de nieuwe aanvallen van de Amerikaanse strijdkrachten op doelen in het zuiden van Iran. Volgens Washington ging het om zelfverdedigingsaanvallen. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is een akkoord om de oorlog te beëindigen echter "nog steeds mogelijk".
40 minuten geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - De Taiwanese beurs heeft die van India ingehaald wat marktwaarde betreft. De aandelenmarkt van het eiland is nu de op vier na grootste ter wereld, na de Verenigde Staten, China, Japan en Hongkong. De opmars van Taiwan in de wereldwijde aandelenranglijst komt vooral door de sterke stijging van de beurswaarde van Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), de grootste chipfabrikant ter wereld.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
16 uur geledenLEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
21 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
22 uur geleden