Chipconcern TSMC boekt fors hogere winst door sterke AI-vraag
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, 's werelds grootste producent van geavanceerde chips voor toepassingen in kunstmatige intelligentie, heeft de nettowinst in het derde kwartaal met 54 procent omhoog zien gaan. Dat is ruim boven de verwachtingen van marktkenners. Taiwan Semiconductor Manufacturing, een belangrijke klant van de chipmachines van het Nederlandse ASML, profiteerde van een sterk toegenomen vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie.
Het concern behaalde een nettowinst van 325,3 miljard Taiwanese dollar (zo'n 9,3 miljard euro). De omzet van TSMC, met klanten als Apple en Nvidia, ging met 36 procent omhoog tot omgerekend 21,5 miljard euro. Ook dit is boven verwachting.
Spanningen
TSMC verwacht dat de omzet dit jaar met bijna 30 procent groeit. Hoewel het concern financieel sterk presteert, kampt het ook met geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en China. Deze spanningen hangen samen met handelsrestricties op de import van technologie en de kwestie rond Taiwan. De hoofdkantoren van TSMC en een groot deel van zijn productiecapaciteit zijn gevestigd in Taiwan, een zelfbestuurd eiland dat China als deel van zijn grondgebied claimt.
ASML, de grootste leverancier van chipmachines ter wereld, waarschuwde dinsdag dat de omzet en boekingen in 2025 lager zullen uitvallen dan verwacht, door aanhoudende zwakte in bepaalde segmenten van de chipmarkt. Dit leidde tot de grootste koersdaling van het bedrijf uit Veldhoven op één dag sinds 1998.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiële markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een groep bedrijven, waaronder Apple, Amazon, Patagonia en BYD, is tegen een mogelijke aanscherping van het rapporteren van vervuilende uitstoot. In een gezamenlijke verklaring pleiten ze ervoor om bepaalde veranderingen in die rapportages optioneel in plaats van verplicht te maken. De nieuwe regels achten ze niet haalbaar.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Huurders zien te weinig terug van de compenserende maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor de hoge energielasten, vindt de Woonbond. Veel van de hulp gaat naar huiseigenaren, stipt de belangenbehartiger van huurders aan.
5 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt een Duitse specialist in technologie achter promotie- en klantbeloningsprogramma's voor 750 miljoen euro. Het bedrijf, Talon.One, vormt volgens het Amsterdamse fintechbedrijf een goede aanvulling op de eigen betaalsystemen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is in de Verenigde Staten een rechtszaak begonnen tegen de regering-Trump vanwege te veel betaalde importheffingen. Dat bevestigt een woordvoerder van de bierbrouwer na eerdere berichtgeving in het NRC.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Zorgen over een lange patstelling in de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran kregen de overhand. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder andere Besi en Heineken.
8 uur geleden