Chipconcern TSMC boekt fors hogere winst door sterke AI-vraag
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, 's werelds grootste producent van geavanceerde chips voor toepassingen in kunstmatige intelligentie, heeft de nettowinst in het derde kwartaal met 54 procent omhoog zien gaan. Dat is ruim boven de verwachtingen van marktkenners. Taiwan Semiconductor Manufacturing, een belangrijke klant van de chipmachines van het Nederlandse ASML, profiteerde van een sterk toegenomen vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie.
Het concern behaalde een nettowinst van 325,3 miljard Taiwanese dollar (zo'n 9,3 miljard euro). De omzet van TSMC, met klanten als Apple en Nvidia, ging met 36 procent omhoog tot omgerekend 21,5 miljard euro. Ook dit is boven verwachting.
Spanningen
TSMC verwacht dat de omzet dit jaar met bijna 30 procent groeit. Hoewel het concern financieel sterk presteert, kampt het ook met geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en China. Deze spanningen hangen samen met handelsrestricties op de import van technologie en de kwestie rond Taiwan. De hoofdkantoren van TSMC en een groot deel van zijn productiecapaciteit zijn gevestigd in Taiwan, een zelfbestuurd eiland dat China als deel van zijn grondgebied claimt.
ASML, de grootste leverancier van chipmachines ter wereld, waarschuwde dinsdag dat de omzet en boekingen in 2025 lager zullen uitvallen dan verwacht, door aanhoudende zwakte in bepaalde segmenten van de chipmarkt. Dit leidde tot de grootste koersdaling van het bedrijf uit Veldhoven op één dag sinds 1998.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Argentijnse voetballer Lionel Messi is de tweede voetballer ooit die zich miljardair mag noemen. Dat blijkt uit de Bloomberg Billionaires Index. De Portugees Cristiano Ronaldo ging hem voor.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt heeft een internationaal energiebedrijf berispt voor het te laat naar buiten brengen van marktgevoelige informatie. De marktwaakhond noemt het bedrijf niet bij naam, maar meldt dat de onderneming zowel elektriciteit produceert als energie verhandelt.
13 minuten geledenNICOSIA (ANP) - Voorzitter Kyriakos Pierrakakis van de Eurogroep erkent dat er sprake is van "stagflatoire druk", maar voegt daar meteen aan toe dat Europa veerkrachtig is. "De groeiprognoses zijn naar beneden bijgesteld en de inflatieprognoses naar boven, maar we bevinden ons nog steeds in een positieve groeizone", zei hij vrijdag bij aankomst in Nicosia.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse cosmeticamerk Estée Lauder en het Spaanse Puig, bekend van merken als Jean Paul Gaultier en Charlotte Tilbury, gaan niet fuseren. De bedrijven waren in gesprek, maar deze zijn beëindigd. Over de redenen deden de merken geen uitspraken.
42 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk overweegt mogelijk een winstbelasting in te voeren voor bedrijven die profiteren van de flink gestegen energieprijzen door de Iranoorlog. Dat heeft de Franse minister van Financiën vrijdag gezegd.
49 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan krijgt voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten weer een lading ruwe olie uit die regio geleverd. Het schip komt volgens het Japanse ministerie van Handel maandag aan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag hoger begonnen. De hoop op een spoedig einde van de oorlog in het Midden-Oosten bleef de stemming op de beursvloeren ondersteunen. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump zal het conflict met Iran snel voorbij zijn. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde "goede tekenen" te zien in de besprekingen met Iran, ondanks dat de landen nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
1 uur geleden