Chipconcern TSMC boekt fors hogere winst door sterke AI-vraag
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, 's werelds grootste producent van geavanceerde chips voor toepassingen in kunstmatige intelligentie, heeft de nettowinst in het derde kwartaal met 54 procent omhoog zien gaan. Dat is ruim boven de verwachtingen van marktkenners. Taiwan Semiconductor Manufacturing, een belangrijke klant van de chipmachines van het Nederlandse ASML, profiteerde van een sterk toegenomen vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie.
Het concern behaalde een nettowinst van 325,3 miljard Taiwanese dollar (zo'n 9,3 miljard euro). De omzet van TSMC, met klanten als Apple en Nvidia, ging met 36 procent omhoog tot omgerekend 21,5 miljard euro. Ook dit is boven verwachting.
Spanningen
TSMC verwacht dat de omzet dit jaar met bijna 30 procent groeit. Hoewel het concern financieel sterk presteert, kampt het ook met geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en China. Deze spanningen hangen samen met handelsrestricties op de import van technologie en de kwestie rond Taiwan. De hoofdkantoren van TSMC en een groot deel van zijn productiecapaciteit zijn gevestigd in Taiwan, een zelfbestuurd eiland dat China als deel van zijn grondgebied claimt.
ASML, de grootste leverancier van chipmachines ter wereld, waarschuwde dinsdag dat de omzet en boekingen in 2025 lager zullen uitvallen dan verwacht, door aanhoudende zwakte in bepaalde segmenten van de chipmarkt. Dit leidde tot de grootste koersdaling van het bedrijf uit Veldhoven op één dag sinds 1998.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in februari verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren volgens het CBS in de maand voorafgaand aan de oorlog in het Midden-Oosten vooral minder positief over de verwachte bedrijvigheid. Ook het oordeel over de orderpositie verslechterde, terwijl het oordeel over de voorraden gereed product verbeterde.
37 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor diesel in Nederland is dinsdagochtend voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten lopen de prijzen aan de pomp al ongeveer een week hard op. Ook benzine is weer een stuk duurder geworden.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in januari evenveel goederen en diensten aangeschaft als een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In december groeide de totale consumptie nog met 0,8 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in februari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie bleef daarmee onveranderd ten opzichte van een maand eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de zakelijke dienstverlening is in 2025 met 3,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste kwartaalcijfers. In het vierde kwartaal lag de omzet 4,5 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. De prijzen in de zakelijke dienstverlening waren hoger dan een jaar eerder, wat bijdroeg aan de omzetgroei in de sector.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
10 uur geleden