Chipconcern TSMC boekt fors hogere winst door sterke AI-vraag
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, 's werelds grootste producent van geavanceerde chips voor toepassingen in kunstmatige intelligentie, heeft de nettowinst in het derde kwartaal met 54 procent omhoog zien gaan. Dat is ruim boven de verwachtingen van marktkenners. Taiwan Semiconductor Manufacturing, een belangrijke klant van de chipmachines van het Nederlandse ASML, profiteerde van een sterk toegenomen vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie.
Het concern behaalde een nettowinst van 325,3 miljard Taiwanese dollar (zo'n 9,3 miljard euro). De omzet van TSMC, met klanten als Apple en Nvidia, ging met 36 procent omhoog tot omgerekend 21,5 miljard euro. Ook dit is boven verwachting.
Spanningen
TSMC verwacht dat de omzet dit jaar met bijna 30 procent groeit. Hoewel het concern financieel sterk presteert, kampt het ook met geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en China. Deze spanningen hangen samen met handelsrestricties op de import van technologie en de kwestie rond Taiwan. De hoofdkantoren van TSMC en een groot deel van zijn productiecapaciteit zijn gevestigd in Taiwan, een zelfbestuurd eiland dat China als deel van zijn grondgebied claimt.
ASML, de grootste leverancier van chipmachines ter wereld, waarschuwde dinsdag dat de omzet en boekingen in 2025 lager zullen uitvallen dan verwacht, door aanhoudende zwakte in bepaalde segmenten van de chipmarkt. Dit leidde tot de grootste koersdaling van het bedrijf uit Veldhoven op één dag sinds 1998.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
55 minuten geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
14 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
15 uur geleden