Chipbedrijven zetten Nikkei op klein verlies
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio is maandag licht lager gesloten. Vooral de chipbedrijven werden van de hand gedaan door de weinig inspirerende handelssessie van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq op vrijdag. De andere belangrijke aandelenmarkten in de Aziatische regio lieten ook overwegend kleine minnen zien. In Hongkong werd de opening van de beurshandel vertraagd door een weeralarm, met waarschuwingen voor zware regenval die kan leiden tot overstromingen en verkeersopstoppingen in de stad.
De hoofdindex in Tokio, de Nikkei 225, eindigde uiteindelijk 0,1 procent in de min op 29.048,02 punten. De maker van chipapparatuur Tokyo Electron en chiptester Advantest zakten ruim 1 procent. Topman Pat Gelsinger van de Amerikaanse chipmaker Intel waarschuwde dat de impact van het wereldwijde chiptekort waarschijnlijk het sterkst zal worden gevoeld in de tweede jaarhelft. De baas van 's werelds grootste chipconcern verwacht niet dat de markt voor 2023 weer een gezonde verhouding van vraag en aanbod kent.
In Shanghai noteerde de beursgraadmeter tussentijds 0,2 procent lager. Beleggers reageerden op een vertraging van de winstgroei van de industriële bedrijven in China. In mei groeide de winst van de industriesector met dik 36 procent. In april was nog sprake van een winststijging met 57 procent. In Hongkong stond de Hang Seng-index na de vertraagde opening 0,1 procent in de min. In Australië, waar steeds meer staten coronamaatregelen nemen vanwege een opleving van het virus, bleef de All Ordinaries vrijwel vlak.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
17 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
3 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
4 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
5 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
6 uur geleden