Chipbedrijven verliezen flink op beurs na kwartaalcijfers ASML
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML en ASMI hoorden woensdag bij de grootste dalers bij de hoofdfondsen op de beurs in Amsterdam. Beleggers schrokken van het kwartaalbericht van chipmachinefabrikant ASML en zetten daarop niet alleen ASML maar ook branchenoot ASMI flink lager.
Volgens ASML-topman Peter Wennink gaat het momenteel even wat minder met de halfgeleiderindustrie. De onderneming, die kampt met exportbeperkingen voor zijn apparatuur naar China, zag het aantal orders in het derde kwartaal flink afnemen ten opzichte van een kwartaal eerder. Ook is het bedrijf voorzichtiger geworden over 2024, dat als een overgangsjaar wordt gezien. Het aandeel werd ruim 3 procent lager gezet. ASMI was de grootste daler in de AEX met een min van 4,5 procent, terwijl chipfonds Besi bijna 1 procent inleverde.
Beleggers verwerkten ook de kwartaalresultaten van Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway. De maaltijdbezorger begon de beursdag beduidend hoger, maar eindigde de handelsdag bijna 2 procent in de min. Het bedrijf is positiever gestemd over de winstgevendheid voor dit jaar, geholpen door kostenbesparingen. Critici wezen er evenwel op dat de onderneming vaker positiever is geworden, maar dat die voorspellingen niet altijd zijn uitgekomen.
Adidas
De oorlog in Israël en de Gazastrook bleef de gemoederen ook bezighouden. Dat maakt beleggers terughoudend. De AEX ging 1 procent lager de handel uit op 729,57 punten. De MidKap daalde 1,6 procent tot 793,89 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,1 procent.
Shell was bij de hoofdfondsen aan het Damrak een van de weinige winnaars, met een plus van 0,3 procent. Het olie- en gasconcern en het Qatarese staatsbedrijf QatarEnergy hebben een langjarige overeenkomst gesloten voor het leveren van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan Nederland. Ebusco was verder een opvallende daler. De fabrikant van elektrische bussen zakte bij de kleinere fondsen 17,5 procent. Het aandeel was juist al een aantal dagen met een opmars bezig, na de zware koersdreunen van de afgelopen tijd. In Frankfurt steeg Adidas dik 3 procent. Het Duitse sportmerk heeft voor de tweede keer in drie maanden zijn financiële verwachtingen verhoogd.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
1 uur geledenHONGKONG (ANP) - Webwinkel Shein heeft in het tweede kwartaal minder omzet behaald in Europa. De verkopen daalden volgens het Chinese bedrijf onder meer vanwege teruggeschroefde uitgaven aan onlineadvertenties, vooruitlopend op de veranderende regels voor invoerrechten in de Europese Unie.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag met verliezen begonnen aan de nieuwe handelsweek. Dat kwam onder meer door hernieuwde zorgen bij beleggers dat de inflatie verder wordt aangejaagd nu de olieprijzen weer stijgen. Daarnaast zijn beurshandelaren voorzichtig in afwachting van cijfers over de Amerikaanse inflatie en het belangrijke banenrapport van de overheid die deze week naar buiten komen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deze kerst laten mensen zich bij het online zoeken naar cadeaus vooral adviseren door chatbots zoals ChatGPT. Dat blijkt uit onderzoek van Adobe Analytics naar het koopgedrag van consumenten in de Verenigde Staten.
3 uur geleden