Chipbedrijven onderaan licht lagere AEX, BAM toont klein herstel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, is woensdag licht lager van start gegaan. De overige belangrijke Europese aandelenmarkten kwamen nauwelijks van hun plaats, na de koersdalingen op Wall Street. Beleggers hebben verder vooralsnog weinig bedrijfsnieuws voorhanden om de handel sturing te geven.
De AEX-index stond kort na de opening 0,1 procent lager op 757,13 punten. De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI stonden onderaan bij de hoofdfondsen met verliezen van 0,3 tot 1,2 procent. De MidKap, de index van middelgrote fondsen, zakte 0,4 procent tot 940,07. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt koersten nipt hoger.
Bouwconcern BAM ging bij de opening omlaag, maar wist dit verlies snel om te buigen in een kleine plus van 0,1 procent. Dinsdag werd duidelijk dat de bouwkraan die betrokken was bij het treinongeluk in Voorschoten afkomstig was van het bouwbedrijf. Bij het incident kwam ook een medewerker van BAM om. Of de kwestie nog verdere gevolgen heeft voor het bedrijf is nog niet bekend.
Verzekeringsmaatschappijen
De verzekeraars hoorden, net als dinsdag, bij de koplopers van de hoofdfondsen op Beursplein 5. Aegon, NN en ASR werden tussen de 0,6 en 1 procent hoger gezet.
De olieprijzen zetten ook woensdag hun opmars voort, na de stijgingen van de afgelopen dagen. De OPEC+ maakte onlangs plannen bekend om de productie van olie met meer dan een miljoen vaten per dag te verlagen. Dat moet vanaf mei ingaan en is bedoeld om de prijzen te stutten. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 81,07 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 85,35 dollar per vat.
Eurokoers
Op de valutamarkten stond de euro op 1,0961 dollar, tegen 1,0904 dollar rond dit tijdstip dinsdag.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.
40 minuten geledenBEIJING (ANP) - China heeft AI-startup DeepSeek toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De Duitse economie is in het vierde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder werd gedacht. De grootste economie van Europa trok daarmee iets aan, na twee jaar van krimp.
1 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/RTR) - De hoogste rechtbank van Panama heeft belangrijke havencontracten voor dochterbedrijven van CK Hutchison nietig verklaard. Daarmee wordt het onduidelijk of het Hongkongse conglomeraat eigenaar kan blijven van haventerminals aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Signify behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs na teleurstellende resultaten. Het verlichtingsbedrijf vreest dat de lastige marktomstandigheden ook in 2026 aanhouden. Het bedrijf voert daarom opnieuw kostenbesparingen door, waarbij 900 banen worden geraakt. Hiermee hoopt het bedrijf 180 miljoen euro aan kosten te besparen. Het aandeel kelderde 11,5 procent en was daarmee de grootste daler in de MidKap.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een onderzoek geopend naar Roblox vanwege de risico's die minderjarige gebruikers in de Europese Unie mogelijk lopen op het gameplatform. De waakhond wil nagaan of Roblox genoeg doet om kinderen te beschermen, onder andere tegen seksueel getinte spellen en kwaadwillenden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het vierde kwartaal met 0,5 procent gegroeid ten opzichte van een kwartaal eerder. In alle kwartalen van 2025 is daarmee sprake geweest van groei, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdag op basis van een eerste berekening.
2 uur geleden