Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven herstellen verder op Damrak na goede vooruitzichten

Chipbedrijven herstellen verder op Damrak na goede vooruitzichten

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi zijn vrijdag verder hersteld van de verkoopgolf die de Chinese AI-chatbot DeepSeek eerder deze week veroorzaakte. De chipsector werd maandag flink opgeschud door de onverwacht snelle opmars van DeepSeek. De vooruitzichten van grote techbedrijven hebben inmiddels voor opluchting gezorgd onder beleggers.

DeepSeek gebruikt veel minder chips dan andere chatbots zoals ChatGPT, maar zou wel vergelijkbare resultaten boeken. Dat wakkerde de vrees aan voor een dalende vraag naar chips van westerse producenten. Later deze week kwam ASML echter met sterke resultaten. De chipmachinemaker heeft in het afgelopen kwartaal en boekjaar een recordomzet behaald en verwacht verdere groei, doordat klanten behoefte hebben aan geavanceerde chipmachines voor AI-toepassingen.

Op de Amsterdamse beurs stegen ASML, ASMI en Besi vrijdag tot 3,7 procent en stonden daarmee bovenaan de AEX-index. Mede door de koerswinsten van de chipbedrijven sloot de AEX-index 0,3 procent hoger op 921,94 punten. De MidKap is vlak gesloten op 844,22 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot zo'n 0,3 procent.

AkzoNobel

Beleggers in de tech- en chipsector verwerkten ook cijfers van het Amerikaanse Apple. Het techconcern heeft naar eigen zeggen zijn beste kwartaal ooit achter de rug, ondanks tegenvallende iPhone-verkopen in China. Apple profiteerde onder meer van sterke verkopen van zijn iPads en Macs, waarbij nieuwe chips klanten overtuigden om een nieuw model aan te schaffen. Daarnaast presteerde chipproducent Intel afgelopen kwartaal beter dan voorzien.

AkzoNobel stond onderaan de AEX met een verlies van 2,3 procent. Het verfconcern presenteerde eerder deze week een tegenvallend kwartaalbericht. De omzet in het vierde kwartaal is licht gestegen, maar de nettowinst viel flink lager uit. Voor dit jaar wordt bovendien geen significant marktherstel verwacht.

BAM

BAM steeg 3,2 procent. Het bouwbedrijf werd het meerjarig onderhoud en de renovatie van de Sluiskiltunnel gegund. Het contract loopt vanaf 23 mei 2025 tot en met halverwege maart 2033 en gaat onder meer om dagelijks onderhoud.

In Zürich kreeg Novartis er 1,9 procent bij. De Zwitserse farmaceut zag de omzet en winst stijgen in het afgelopen kwartaal.

De euro was 1,0397 dollar waard, tegen 1,0418 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 72,93 dollar. Brentolie bleef gelijk in prijs en kostte 76,87 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Belastingdienst verwacht drukke eerste dag aangifteseizoen

DEN HAAG (ANP) - Ruim 9,6 miljoen mensen hebben de afgelopen weken van de Belastingdienst een blauwe envelop ontvangen met de oproep aangifte inkomstenbelasting over 2025 te doen. Vanaf 1 maart moeten 7,1 miljoen particulieren en 2,5 miljoen ondernemers belastingaangifte doen. Dat kan tot 1 mei.

48 minuten geleden
FT: verzekeraars trekken premies fors op voor schepen bij Iran

LONDEN (ANP) - Verzekeraars hebben scheepseigenaren zaterdag laten weten dat ze polissen zullen annuleren en de premies fors zullen optrekken voor schepen die door de Golf van Oman en de Straat van Hormuz varen, nadat de VS en Israël Iran aanvielen. Dat meldt de Financial Times.

11 uur geleden
Bijna 300 TUI-reizigers zitten vast in Midden-Oosten

RIJSWIJK (ANP) - Reisconcern TUI heeft bijna driehonderd reizigers vastzitten in het Midden-Oosten, waar het nu erg onrustig is door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. De organisatie is bezig om te kijken hoe het deze reizigers zo snel mogelijk terug naar Nederland kan krijgen, laat het bedrijf zaterdagavond weten.

11 uur geleden
Straat van Hormuz vrijwel leeg na sluitingsmeldingen aan schepen

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.

12 uur geleden
Bron: Iran verbiedt schepen Straat van Hormuz te gebruiken

TEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.

13 uur geleden
Trump-regering wil rechtszaken over importheffingen uitstellen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.

13 uur geleden
In opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer wordt opgeheven

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.

15 uur geleden