Chipbedrijven herstellen verder op Damrak na goede vooruitzichten
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi zijn vrijdag verder hersteld van de verkoopgolf die de Chinese AI-chatbot DeepSeek eerder deze week veroorzaakte. De chipsector werd maandag flink opgeschud door de onverwacht snelle opmars van DeepSeek. De vooruitzichten van grote techbedrijven hebben inmiddels voor opluchting gezorgd onder beleggers.
DeepSeek gebruikt veel minder chips dan andere chatbots zoals ChatGPT, maar zou wel vergelijkbare resultaten boeken. Dat wakkerde de vrees aan voor een dalende vraag naar chips van westerse producenten. Later deze week kwam ASML echter met sterke resultaten. De chipmachinemaker heeft in het afgelopen kwartaal en boekjaar een recordomzet behaald en verwacht verdere groei, doordat klanten behoefte hebben aan geavanceerde chipmachines voor AI-toepassingen.
Op de Amsterdamse beurs stegen ASML, ASMI en Besi vrijdag tot 3,7 procent en stonden daarmee bovenaan de AEX-index. Mede door de koerswinsten van de chipbedrijven sloot de AEX-index 0,3 procent hoger op 921,94 punten. De MidKap is vlak gesloten op 844,22 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot zo'n 0,3 procent.
AkzoNobel
Beleggers in de tech- en chipsector verwerkten ook cijfers van het Amerikaanse Apple. Het techconcern heeft naar eigen zeggen zijn beste kwartaal ooit achter de rug, ondanks tegenvallende iPhone-verkopen in China. Apple profiteerde onder meer van sterke verkopen van zijn iPads en Macs, waarbij nieuwe chips klanten overtuigden om een nieuw model aan te schaffen. Daarnaast presteerde chipproducent Intel afgelopen kwartaal beter dan voorzien.
AkzoNobel stond onderaan de AEX met een verlies van 2,3 procent. Het verfconcern presenteerde eerder deze week een tegenvallend kwartaalbericht. De omzet in het vierde kwartaal is licht gestegen, maar de nettowinst viel flink lager uit. Voor dit jaar wordt bovendien geen significant marktherstel verwacht.
BAM
BAM steeg 3,2 procent. Het bouwbedrijf werd het meerjarig onderhoud en de renovatie van de Sluiskiltunnel gegund. Het contract loopt vanaf 23 mei 2025 tot en met halverwege maart 2033 en gaat onder meer om dagelijks onderhoud.
In Zürich kreeg Novartis er 1,9 procent bij. De Zwitserse farmaceut zag de omzet en winst stijgen in het afgelopen kwartaal.
De euro was 1,0397 dollar waard, tegen 1,0418 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 72,93 dollar. Brentolie bleef gelijk in prijs en kostte 76,87 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
19 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
20 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.
20 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
21 uur geleden