Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven herstellen verder op Damrak na goede vooruitzichten

Chipbedrijven herstellen verder op Damrak na goede vooruitzichten

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi zijn vrijdag verder hersteld van de verkoopgolf die de Chinese AI-chatbot DeepSeek eerder deze week veroorzaakte. De chipsector werd maandag flink opgeschud door de onverwacht snelle opmars van DeepSeek. De vooruitzichten van grote techbedrijven hebben inmiddels voor opluchting gezorgd onder beleggers.

DeepSeek gebruikt veel minder chips dan andere chatbots zoals ChatGPT, maar zou wel vergelijkbare resultaten boeken. Dat wakkerde de vrees aan voor een dalende vraag naar chips van westerse producenten. Later deze week kwam ASML echter met sterke resultaten. De chipmachinemaker heeft in het afgelopen kwartaal en boekjaar een recordomzet behaald en verwacht verdere groei, doordat klanten behoefte hebben aan geavanceerde chipmachines voor AI-toepassingen.

Op de Amsterdamse beurs stegen ASML, ASMI en Besi vrijdag tot 3,7 procent en stonden daarmee bovenaan de AEX-index. Mede door de koerswinsten van de chipbedrijven sloot de AEX-index 0,3 procent hoger op 921,94 punten. De MidKap is vlak gesloten op 844,22 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot zo'n 0,3 procent.

AkzoNobel

Beleggers in de tech- en chipsector verwerkten ook cijfers van het Amerikaanse Apple. Het techconcern heeft naar eigen zeggen zijn beste kwartaal ooit achter de rug, ondanks tegenvallende iPhone-verkopen in China. Apple profiteerde onder meer van sterke verkopen van zijn iPads en Macs, waarbij nieuwe chips klanten overtuigden om een nieuw model aan te schaffen. Daarnaast presteerde chipproducent Intel afgelopen kwartaal beter dan voorzien.

AkzoNobel stond onderaan de AEX met een verlies van 2,3 procent. Het verfconcern presenteerde eerder deze week een tegenvallend kwartaalbericht. De omzet in het vierde kwartaal is licht gestegen, maar de nettowinst viel flink lager uit. Voor dit jaar wordt bovendien geen significant marktherstel verwacht.

BAM

BAM steeg 3,2 procent. Het bouwbedrijf werd het meerjarig onderhoud en de renovatie van de Sluiskiltunnel gegund. Het contract loopt vanaf 23 mei 2025 tot en met halverwege maart 2033 en gaat onder meer om dagelijks onderhoud.

In Zürich kreeg Novartis er 1,9 procent bij. De Zwitserse farmaceut zag de omzet en winst stijgen in het afgelopen kwartaal.

De euro was 1,0397 dollar waard, tegen 1,0418 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 72,93 dollar. Brentolie bleef gelijk in prijs en kostte 76,87 dollar per vat.

Meer uit Financieel

WSJ: Unilever praat met McCormick over afsplitsing voedingstak

LONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.

5 uur geleden
ING: bijna de helft van de huiseigenaren stelt verduurzaming uit

AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.

5 uur geleden
ING: bijna de helft van de huiseigenaren stelt verduurzaming uit

AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.

7 uur geleden
Grote pakketvervoerder FedEx rekent op meer winst ondanks oorlog

MEMPHIS (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse pakketvervoerder FedEx heeft zijn winstverwachting voor het hele jaar verhoogd. De optimistischere vooruitzichten geven aan dat het koeriersbedrijf verwacht de toenemende economische onrust door de Iranoorlog en stijgende energieprijzen te kunnen weerstaan.

8 uur geleden
Koersverliezen Wall Street nemen iets af na onrustige handelsdag

NEW YORK (ANP/RTR) - De koersverliezen op Wall Street zijn donderdag in de loop van de dag iets afgenomen, nadat Israël had aangekondigd de Verenigde Staten te willen helpen bij het openen van de Straat van Hormuz. Dit bood enige hoop aan beleggers die hunkeren naar tekenen dat de Iranoorlog niet eindeloos blijft voortduren.

9 uur geleden
KLM kondigt vacaturestop aan om fors gestegen brandstofprijzen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM neemt voorlopig geen nieuwe medewerkers meer aan vanwege de fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. Naast het instellen van zo'n externe vacaturestop heeft de luchtvaartmaatschappij besloten om dienstreizen tot een minimum te beperken en tijdelijk geen consultants meer in te huren om geld te besparen.

10 uur geleden
ONL: onacceptabel dat kabinet niet ingrijpt om hoge energieprijs

DEN HAAG (ANP) - ONL voor Ondernemers vindt het "onacceptabel" dat de Nederlandse overheid nog niet ingrijpt om energie en brandstof betaalbaar te houden voor bedrijven. Volgens de ondernemersbelangenorganisatie schuift het kabinet-Jetten mogelijke steunmaatregelen ten onrechte maanden voor zich uit.

11 uur geleden