Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven herstellen verder op Damrak na goede vooruitzichten

Chipbedrijven herstellen verder op Damrak na goede vooruitzichten

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi zijn vrijdag verder hersteld van de verkoopgolf die de Chinese AI-chatbot DeepSeek eerder deze week veroorzaakte. De chipsector werd maandag flink opgeschud door de onverwacht snelle opmars van DeepSeek. De vooruitzichten van grote techbedrijven hebben inmiddels voor opluchting gezorgd onder beleggers.

DeepSeek gebruikt veel minder chips dan andere chatbots zoals ChatGPT, maar zou wel vergelijkbare resultaten boeken. Dat wakkerde de vrees aan voor een dalende vraag naar chips van westerse producenten. Later deze week kwam ASML echter met sterke resultaten. De chipmachinemaker heeft in het afgelopen kwartaal en boekjaar een recordomzet behaald en verwacht verdere groei, doordat klanten behoefte hebben aan geavanceerde chipmachines voor AI-toepassingen.

Op de Amsterdamse beurs stegen ASML, ASMI en Besi vrijdag tot 3,7 procent en stonden daarmee bovenaan de AEX-index. Mede door de koerswinsten van de chipbedrijven sloot de AEX-index 0,3 procent hoger op 921,94 punten. De MidKap is vlak gesloten op 844,22 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot zo'n 0,3 procent.

AkzoNobel

Beleggers in de tech- en chipsector verwerkten ook cijfers van het Amerikaanse Apple. Het techconcern heeft naar eigen zeggen zijn beste kwartaal ooit achter de rug, ondanks tegenvallende iPhone-verkopen in China. Apple profiteerde onder meer van sterke verkopen van zijn iPads en Macs, waarbij nieuwe chips klanten overtuigden om een nieuw model aan te schaffen. Daarnaast presteerde chipproducent Intel afgelopen kwartaal beter dan voorzien.

AkzoNobel stond onderaan de AEX met een verlies van 2,3 procent. Het verfconcern presenteerde eerder deze week een tegenvallend kwartaalbericht. De omzet in het vierde kwartaal is licht gestegen, maar de nettowinst viel flink lager uit. Voor dit jaar wordt bovendien geen significant marktherstel verwacht.

BAM

BAM steeg 3,2 procent. Het bouwbedrijf werd het meerjarig onderhoud en de renovatie van de Sluiskiltunnel gegund. Het contract loopt vanaf 23 mei 2025 tot en met halverwege maart 2033 en gaat onder meer om dagelijks onderhoud.

In Zürich kreeg Novartis er 1,9 procent bij. De Zwitserse farmaceut zag de omzet en winst stijgen in het afgelopen kwartaal.

De euro was 1,0397 dollar waard, tegen 1,0418 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 72,93 dollar. Brentolie bleef gelijk in prijs en kostte 76,87 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Chinese inflatie stijgt door duurdere olie en vakantiereizen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in april onverwacht gestegen, meldt het Chinese statistiekbureau NBS. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de toegenomen vraag naar vakantiereizen door verschillende vakantieperioden in bepaalde delen van het land stuwde de inflatie.

10 minuten geleden
Ondernemers meest negatief over economie sinds 2022, meldt CBS

DEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn in het tweede kwartaal van dit jaar veel negatiever geworden over de Nederlandse economie. Het ondernemersvertrouwen liet de grootste daling zien sinds begin 2022, tijdens de laatste coronalockdown. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) samen met de Kamer van Koophandel (KVK), het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) en de ondernemersorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW.

11 minuten geleden
Olieprijzen lopen op na Trumps afwijzing van Iraans voorstel

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen liepen in de nacht van zondag op maandag op na de mededeling van de Amerikaanse president Donald Trump dat een Iraans vredesvoorstel "volkomen onacceptabel" is. Amerikaanse olie werd ruim 4 procent duurder en liep op naar ruim 99 dollar per vat. Een vat Brent, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, ging met ruim 3 procent in prijs omhoog tot zo'n 105 dollar per vat.

2 uur geleden
Minister Financiën VS naar Japan en Zuid-Korea in aanloop top

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.

16 uur geleden
Krant: modehuis Armani kan belang verdelen onder beoogde kopers

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.

19 uur geleden
Topman Aramco: wereld 1 miljard vaten olie misgelopen door oorlog

RIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.

21 uur geleden
Bloomberg: lng-tanker uit Qatar door Straat van Hormuz

DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.

22 uur geleden