Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven flink omhoog op Damrak, AEX op nieuw recordniveau

Chipbedrijven flink omhoog op Damrak, AEX op nieuw recordniveau

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML gingen donderdag flink omhoog op het Damrak dankzij positief nieuws uit de sector, en stuwden de AEX-index naar een nieuw recordniveau. Beleggers verwerkten daarnaast het omvangrijke investeringsplan van de Amerikaanse president Joe Biden, waarin ruim 2,2 biljoen dollar wordt uitgetrokken voor infrastructuur en dat miljoenen banen moet opleveren. Biden wil de plannen bekostigen met hogere belastingen voor bedrijven.

ASMI, Besi en ASML stonden in de kopgroep bij de Amsterdamse hoofdbedrijven met winsten tot 4,8 procent. De Amerikaanse chipmaker Micron Technology kwam met beter dan verwachte omzetverwachtingen voor het lopende kwartaal. Ook wil de Taiwanese chipmaker TSMC volgens persbureau Reuters in de komende drie jaar 100 miljard dollar investeren om de productiecapaciteit bij zijn fabrieken uit te breiden. TSMC wil daarmee het chiptekort aanpakken dat in onder meer de autosector zorgt voor productieproblemen.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent hoger op 705,25 punten en tikte een tussentijds hoogtepunt aan van 707,85 punten. De graadmeter wist woensdag al het 21 jaar oude record uit de boeken te schrijven. Naast de chipbedrijven behoorden techinvesteerder Prosus en betaalbedrijf Adyen tot de sterkste stijgers in de AEX, met winsten van 4,1 en 2,4 procent. Just Eat Takeaway, de eigenaar van Thuisbezorgd.nl, sloot de rij met een min van 0,7 procent.

Deliveroo

De MidKap won 0,5 procent tot 1031,43 punten onder aanvoering van metalenspecialist AMG (plus 2,3 procent). De DAX in Frankfurt klom 0,3 procent ondanks tegenvallende Duitse winkelverkopen in februari. Londen steeg ook 0,3 procent. De Parijse CAC40-index bleef ongewijzigd na de aankondiging dat heel Frankrijk vanaf zaterdag voor een maand in een strengere lockdown gaat.

In Londen ging Deliveroo (min 1 procent) verder omlaag. De maaltijdbezorger kende woensdag een dramatisch beursdebuut en kelderde 26 procent in waarde. Grote Britse vermogensbeheerders lieten het aandeel links liggen vanwege kritiek op de arbeidsomstandigheden van de bezorgers van het bedrijf. Sodexo daalde ruim 1 procent in Parijs. Het Franse catering- en schoonmaakbedrijf heeft de omzet in de afgelopen zes maanden flink zien dalen door de lockdowns in Europa.

De euro was 1,1726 dollar waard, tegenover 1,1737 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1,2 procent tot 59,87 dollar. Brentolie kostte 1,1 procent meer op 63,45 dollar per vat.

Meer uit Financieel

X bekent schenden Australische antimisbruikwet en betaalt boete

SYDNEY (ANP/RTR) - Berichtendienst X heeft tegenover een rechtbank in Australiƫ toegegeven de regels voor de bestrijding van onlinekindermisbruik te hebben geschonden. Daarmee is een einde gekomen aan een slepende juridische zaak en moet het bedrijf van Elon Musk een boete van 650.000 Australische dollar (ongeveer 400.000 euro) betalen.

30 minuten geleden
SpaceX lijdt miljardenverlies in aanloop naar recordbeursgang

AUSTIN (ANP) - Het ruimtevaartbedrijf SpaceX, dat techmiljardair Elon Musk binnenkort naar de beurs wil brengen, heeft in het afgelopen kwartaal een miljardenverlies geleden. Dat staat in een melding die is gedaan bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC.

40 minuten geleden
DNB: Nederlandse beleggers profiteren vooral van oliebedrijven

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens profiteerden in het eerste kwartaal van 2026 stevig van beleggingen in oliebedrijven. De koerswinsten op andere beleggingen verdampten juist door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat becijfert De Nederlandsche Bank (DNB) na het eerste beurskwartaal van het jaar.

41 minuten geleden
Youforce: minimumloners krijgen per 1 juli tientallen euro's meer

AMERSFOORT (ANP) - Werkenden die het minimumloon verdienen gaan er vanaf 1 juli enkele tientallen euro's per maand op vooruit. Dat blijkt volgens hr- en salarisdienstverlener Youforce, voorheen Visma Raet, uit doorrekeningen van de verhoging van het minimumloon. Voor werkenden met een hoger inkomen blijft het netto maandsalaris echter gelijk.

52 minuten geleden
Beurzen Japan en Zuid-Korea fors hoger door hoop einde Iranoorlog

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul zijn donderdag hard gestegen door de hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse beurzen sloten woensdag ook stevig hoger, nadat president Donald Trump zei dat de Verenigde Staten in de "laatste fases" van de vredesgesprekken met Iran zijn. Ook waren er berichten over de doorvaart van olietankers door de Straat van Hormuz, de belangrijke transportroute voor olie uit het Midden-Oosten.

55 minuten geleden
Werkloosheid in Nederland daalt licht naar 3,9 procent

DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in april licht gedaald naar 3,9 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In maart zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In februari lag de werkloosheid met 4,1 procent nog op het hoogste niveau in vier jaar.

1 uur geleden
Vertrouwen van consumenten in mei verder afgenomen

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in mei verder verslechterd ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het vertrouwen staat sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon, flink onder druk. In april liet het consumentenvertrouwen al de op een na grootste daling ooit zien. Alleen in april 2020, aan het begin van de coronapandemie, was de daling van het vertrouwen groter.

1 uur geleden