Chipbedrijven en positief Tankan-rapport stuwen Nikkei
TOKIO (ANP) - De Japanse chipbedrijven lieten donderdag stevige winsten zien op de aandelenbeurs in Tokio, dankzij goede vooruitzichten van de Amerikaanse chipmaker Micron Technology. Een positief Tankan-rapport van de Bank of Japan, waaruit bleek dat het vertrouwen van grote Japanse bedrijven weer is teruggekeerd tot het niveau van voor de coronacrisis, bood eveneens steun aan de handel. Beleggers verwerkten daarnaast het omvangrijke investeringsplan van de Amerikaanse president Joe Biden en positieve signalen over het herstel van de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.
De Nikkei in Tokio eindigde uiteindelijk 0,7 procent hoger op 29.388,87 punten. Chipbedrijven als Tokyo Electron en Screen Holdings dikten zo'n 5 en 6 procent aan in navolging van de sterke koerswinsten onder Amerikaanse branchegenoten. Micron Technology kwam met beter dan verwachte omzetverwachtingen voor het lopende kwartaal. Sterkste stijger was de Japanse verzekeraar Dai-ichi Life Holdings. Het aandeel klom dik 9 procent, nadat het bedrijf liet weten eigen aandelen te gaan inkopen.
De Taiwanese chipmaker TSMC steeg 2,6 procent. Volgens persbureau Reuters wil het bedrijf in de komende drie jaar 100 miljard dollar investeren om de productiecapaciteit bij zijn fabrieken uit te breiden. TSMC wil daarmee het chiptekort aanpakken dat in onder meer de autosector zorgt voor productieproblemen.
In Shanghai noteerde de beurs tussentijds 0,3 procent in de plus. Uit cijfers van marktonderzoekers Caixin en Markit bleek dat de Chinese industrie in maart in het traagste tempo is gegroeid in bijna een jaar. De Hang Seng-index dikte 1,1 procent aan richting het lange weekeinde in Hongkong. De financiële markten in Hongkong zijn vrijdag dicht, net als de beurzen in Europa en de VS. In Tokio en Shanghai wordt op Goede Vrijdag wel gehandeld.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verwacht dat al zijn distributiecentra in de loop van woensdag weer functioneren. "Dit is een mooie stap vooruit in het herstel van onze bevoorrading", zegt de supermarktketen in een update over de al dagen durende problemen als gevolg van een cybersecurityincident.
21 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML blijft hoopvol dat verdere Amerikaanse beperkingen voor de export van chiptechnologie naar China uitblijven. Financieel topman Roger Dassen is kritisch op de in het Amerikaanse Congres voorgestelde Match Act. Hij hoopt dat de Amerikaanse politiek na de tussentijdse verkiezingen volgende maand ook inziet dat het voorstel geen goed idee is.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland zal er bij de Europese Unie op aandringen om snel meer beperkingen op te leggen voor goederen die uit China worden geïmporteerd. Naast het onlangs overeengekomen importquotum van 350.000 hybride auto's die per jaar vanuit China naar de EU mogen worden geïmporteerd, wil Duitsland ook beschermingsmaatregelen om de import van goederen uit andere sectoren te beperken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schappen bij verschillende supermarkten van Albert Heijn raken steeds leger door het cyberincident bij de onderneming. Dat geldt vooral bij de afdeling groente en fruit, zien verslaggevers van het ANP.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met winst begonnen. De aandacht ging vooral uit naar de resultaten van ASML. De Veldhovense chipmachinefabrikant blijft profiteren van de omvangrijke investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en zag de omzet en winst in het derde kwartaal stijgen. Ook werd het bedrijf iets positiever over de jaaromzet. Het aandeel werd 2,7 procent hoger gezet.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic heeft het federale hof van beroep in de Verenigde Staten gevraagd om de uitspraak te herzien, waarin het AI-bedrijf werd aangemerkt als een risico voor de Amerikaanse nationale veiligheid. Het hof oordeelde op 25 september dat het Amerikaanse ministerie van Defensie het bedrijf achter chatbot Claude mag uitsluiten van opdrachten, omdat het een nationaal veiligheidsrisico zou vormen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan beginnen met het op grote schaal winnen van grondstoffen in Groenland. Dat zegt president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
3 uur geleden