Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven en olieconcern Shell in staartgroep rode AEX

Chipbedrijven en olieconcern Shell in staartgroep rode AEX

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag fors lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. Shell behoorde tot de sterkste dalers bij de hoofdbedrijven op het Damrak. De olie- en gasproducent kampte met een daling van de olieprijzen die volgde op de overeenkomst van oliekartel OPEC en bondgenoten om de productie te verhogen. Ook de Nederlandse chipbedrijven moesten het ontgelden na de stevige koersverliezen bij Amerikaanse branchegenoten van afgelopen vrijdag.

De aanhoudende opmars van de Delta-variant van het coronavirus in veel Europese landen zorgde eveneens voor terughoudendheid op de aandelenmarkten. De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,2 procent in het rood op 727,48 punten. De MidKap raakte 1,5 procent kwijt op 1018,67 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt en Parijs leverden tot 1,3 procent in. De Londense FTSE-index zakte 1,4 procent. In Engeland zijn vrijwel alle nog resterende coronamaatregelen opgeheven ondanks de aanhoudende stijging van het aantal coronabesmettingen in het land.

Shell verloor 1,7 procent in Amsterdam. Andere oliebedrijven werden eveneens lager gezet. In Londen zakte olieconcern BP 1,5 procent en het Franse TotalEnergies daalde 1 procent in Parijs. De OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan kwamen zondag overeen de olieproductie vanaf augustus met 400.000 vaten per dag te verhogen, wat de olieprijzen onder druk zet. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,4 procent tot 70,79 dollar. Brentolie kostte ook 1,4 procent minder, op 72,61 dollar per vat.

Alle AEX-bedrijven omlaag

Alle 25 AEX-bedrijven gingen omlaag. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield, eigenaar van winkelcentrum Mall of the Netherlands, was de grootste daler met een verlies van dik 4 procent. Staalfabrikant ArcelorMittal volgde met een min van 2,6 procent. De chipbedrijven ASMI en Besi zakten meer dan 2 procent. Chipmachinemaker ASML, die later deze week met kwartaalcijfers komt, daalde 1,6 procent.

In de MidKap stonden vastgoedfonds Eurocommercial Properties, luchtvaartcombinatie Air France-KLM, laadpalenfabrikant Alfen en fitnessketen Basic-Fit onderaan met verliezen van ruim 3 procent. Kunstmestproducent OCI en technologiegroep TKH volgden met minnen van 2,6 procent. Biotechnoloog Galapagos, die vorige week nog een flinke koersdreun kreeg na tegenvallende onderzoeksresultaten, was de enige stijger met een plus van 1,8 procent.

De euro was 1,1787 dollar waard, tegen 1,1809 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieƫn van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

4 uur geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

6 uur geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

6 uur geleden
Financial Times: Tim Cook mogelijk volgend jaar weg bij Apple

CUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.

9 uur geleden
Biefstuk, hamburgers en rundergehakt 'fors duurder' in 2026

DEN HAAG (ANP) - Rundvlees, zoals biefstuk, hamburgers en rundergehakt, wordt volgend jaar opnieuw een stuk duurder, na de forse prijsstijgingen van dit jaar. Dit komt mede doordat in Nederland steeds meer boerenbedrijven verdwijnen door stikstofregels. "Het uitkopen van veehouderijen vindt nu plaats, dus de beschikbaarheid van vlees wordt hierdoor naar verwachting nog minder. Daardoor zullen de prijzen omhooggaan", zegt Marian Lemsom, directeur van Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS).

10 uur geleden
Google bouwt nieuwe datacenters in Texas in wedloop om AI

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techbedrijf Google gaat 40 miljard dollar investeren in drie nieuwe datacenters in Texas, in een wedloop tussen bedrijven om meer rekenkracht voor AI en dataverwerking te bemachtigen. Eerder investeerden concurrenten zoals OpenAI en Anthropic PBC al miljarden in datacenters in Texas.

10 uur geleden
Duurdere kruidnoten in kleinere zakken alsnog evenveel verkocht

DEN HAAG (ANP) - Kruidnoten zijn de afgelopen jaren een stuk duurder geworden, maar ze worden er niet minder door gegeten. Fabrikanten pasten de grootte van de zakken aan om zo de prijsstijging te dempen en dat lijkt te hebben gewerkt: mensen kopen nu vaker kleinere zakjes. Daardoor verkopen de belangrijkste producenten Van Delft en Bolletje alsnog ongeveer evenveel als een jaar eerder, laten ze weten aan persbureau ANP.

11 uur geleden