Chipbedrijven en banken helpen Nikkei aan winst
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio ging dinsdag vooruit onder aanvoering van de Japanse chipbedrijven en banken. De andere Aziatische markten lieten een gemengd beeld zien. Beleggers verwerkten een stroom van macro-economische cijfers uit China, waar de winkelverkopen en de industriële productie minder sterk stegen dan verwacht. Daarnaast zorgde het aanhoudende gesteggel over de verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond voor terughoudendheid.
De Japanse hoofdindex, de Nikkei 225, noteerde in het laatste uur van de beurshandel 0,8 procent in de plus en tikte het hoogste niveau in achttien jaar aan. Chiptester Advantest en de maker van chipapparatuur Tokyo Electron stegen ruim 5 en dik 4 procent in navolging van de koerswinsten in de Amerikaanse chipsector.
De Japanse banken Mitsubishi UFJ Financial Group en Mizuho Financial Group wonnen 2,8 en 1,7 procent na goed ontvangen jaarcijfers. Sumitomo Mitsui Financial Group boekte afgelopen boekjaar echter minder winst dan verwacht en daalde 1 procent. Suzuki zakte 5 procent na tegenvallende resultaten van de Japanse auto- en motorenfabrikant.
Techbedrijven in de klim
De beurs in Shanghai bleef vrijwel vlak. De winkelverkopen in het land namen in april ruim 18 procent toe, maar economen hadden gerekend op een sterkere groei na het loslaten van de coronamaatregelen in het land. De industrie produceerde afgelopen maand 5,6 procent meer. Dat was ruim onder de verwachting van een productiegroei van bijna 11 procent. Ook bleek dat de jeugdwerkloosheid in China is gestegen tot een recordniveau van 20,4 procent.
In Hongkong stond de Hang Seng-index tussentijds 0,4 procent hoger. De grote Chinese techbedrijven Alibaba en Tencent wonnen 0,9 en 1,1 procent. De Kospi in Seoul klom 0,1 procent, mede dankzij een koerswinst van 1,6 procent van het grote Zuid-Koreaanse tech- en chipbedrijf Samsung. De All Ordinaries in Sydney verloor 0,4 procent na een flinke daling van het Australische consumentenvertrouwen. Ook bleek uit de vergadernotulen van de Australische centrale bank dat de rente in het land mogelijk verder omhoog moet om de inflatie te bestrijden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
4 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
17 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
20 uur geleden