Chipbedrijven en banken helpen Nikkei aan winst
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio ging dinsdag vooruit onder aanvoering van de Japanse chipbedrijven en banken. De andere Aziatische markten lieten een gemengd beeld zien. Beleggers verwerkten een stroom van macro-economische cijfers uit China, waar de winkelverkopen en de industriële productie minder sterk stegen dan verwacht. Daarnaast zorgde het aanhoudende gesteggel over de verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond voor terughoudendheid.
De Japanse hoofdindex, de Nikkei 225, noteerde in het laatste uur van de beurshandel 0,8 procent in de plus en tikte het hoogste niveau in achttien jaar aan. Chiptester Advantest en de maker van chipapparatuur Tokyo Electron stegen ruim 5 en dik 4 procent in navolging van de koerswinsten in de Amerikaanse chipsector.
De Japanse banken Mitsubishi UFJ Financial Group en Mizuho Financial Group wonnen 2,8 en 1,7 procent na goed ontvangen jaarcijfers. Sumitomo Mitsui Financial Group boekte afgelopen boekjaar echter minder winst dan verwacht en daalde 1 procent. Suzuki zakte 5 procent na tegenvallende resultaten van de Japanse auto- en motorenfabrikant.
Techbedrijven in de klim
De beurs in Shanghai bleef vrijwel vlak. De winkelverkopen in het land namen in april ruim 18 procent toe, maar economen hadden gerekend op een sterkere groei na het loslaten van de coronamaatregelen in het land. De industrie produceerde afgelopen maand 5,6 procent meer. Dat was ruim onder de verwachting van een productiegroei van bijna 11 procent. Ook bleek dat de jeugdwerkloosheid in China is gestegen tot een recordniveau van 20,4 procent.
In Hongkong stond de Hang Seng-index tussentijds 0,4 procent hoger. De grote Chinese techbedrijven Alibaba en Tencent wonnen 0,9 en 1,1 procent. De Kospi in Seoul klom 0,1 procent, mede dankzij een koerswinst van 1,6 procent van het grote Zuid-Koreaanse tech- en chipbedrijf Samsung. De All Ordinaries in Sydney verloor 0,4 procent na een flinke daling van het Australische consumentenvertrouwen. Ook bleek uit de vergadernotulen van de Australische centrale bank dat de rente in het land mogelijk verder omhoog moet om de inflatie te bestrijden.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social aangekondigd dat hij importtarieven van 10 procent invoert tegen een aantal Europese landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat geldt dus ook voor Nederland, dat twee militairen stuurde naar het arctische eiland, dat onderdeel is van Denemarken.
1 uur geledenASUNCIÓN (ANP) - Na een kwart eeuw onderhandelen wordt zaterdag het vrijhandelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen Brazilië, Argentinië, Paraguay en Uruguay ondertekend. Een historische mijlpaal tussen de twee regio's, noemt de Europese Commissie het akkoord.
1 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk eist een megaschadevergoeding van tot wel 134 miljard dollar van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Microsoft. Volgens Musk heeft OpenAI hem namelijk bedrogen doordat de AI-startup een bedrijf is geworden met winstoogmerkplannen en daarbij financiële hulp heeft gekregen van Microsoft.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan plannen voor een beursgang. Dat meldt Financial Times. Volgens bronnen tegen de Britse zakenkrant wordt daarbij gekeken naar een notering in New York of Amsterdam. Belron is 's werelds grootste bedrijf voor reparatie en vervanging van autoruiten.
8 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft vorig jaar een recordhoeveelheid stroom verbruikt, vooral gestuwd door elektrische auto's en datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt staatszender China Central Television (CCTV) die zich baseert op cijfers van de nationale energieautoriteit. Het stroomverbruik van China lag volgens CCTV daarbij ruim twee keer zo hoog als dat van de Verenigde Staten.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.
10 uur geledenBASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
17 uur geleden