
Chipbedrijven bij dalers op afwachtend Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML behoorden woensdag tot de dalers op de Amsterdamse beurs. In de chipsector reageerden beleggers op de koersdaling van Apple, die volgde op de presentatie van de nieuwe iPhone 15. De Europese chipfabrikanten STMicroelectronics en Infineon, die Apple als klant hebben, daalden rond de 0,9 procent. Veel van de Apple-leveranciers zijn weer klanten van de Nederlandse chipbedrijven ASMI, Besi en ASML, die tot 0,7 procent verloren.
Verder wordt op de Europese beurzen vooral gewacht op het inflatiecijfer van de Verenigde Staten, dat later op de dag naar buiten komt. Dat cijfer zal waarschijnlijk gaan bepalen of de Federal Reserve volgende week de rente in de grootste economie ter wereld opnieuw zal gaan verhogen of een rentepauze zal houden. Beleggers hopen dat de inflatie voldoende is afgekoeld en de Fed de rente onveranderd zal laten.
Zeven maanden
Ook wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB), dat donderdag op het programma staat. De ECB heeft de rente al negen keer op rij verhoogd om de inflatie in het eurogebied aan te pakken. Of de rente voor de tiende keer zal worden opgeschroefd is nog geen uitgemaakte zaak.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent lager op 735,08 punten. De MidKap verloor 0,3 procent tot 849,60 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden 0,3 procent. Londen zakte 0,2 procent, na een sterker dan verwachte krimp van de Britse economie. Die kromp in juli met 0,5 procent. Dat was de grootste afname in zeven maanden.
Tijdelijk opgevolgd
Betaalbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX, met een verlies van ruim 2 procent. De verzekeraars NN Group en ASR en de banken ABN AMRO en ING waren de sterkste stijgers, met plussen tot 1,3 procent.
In Londen verloor BP ruim 1 procent. Topman Bernard Looney van het Britse olie- en gasconcern is per direct afgetreden vanwege relaties met collega's in het verleden. Hij stond sinds begin 2020 aan het hoofd van BP. Looney wordt tijdelijk opgevolgd door financieel directeur Murray Auchincloss.
Prijsverhogingen
Inditex zakte dik 1 procent in Madrid. De eigenaar van kledingketen Zara boekte in de eerste jaarhelft een recordwinst, mede dankzij prijsverhogingen, maar beleggers hadden op meer gehoopt.
De euro was 1,0736 dollar waard, tegen 1,0727 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 89,18 dollar. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 92,33 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM/ARNHEM (ANP) - Energieleverancier Eneco heeft met hoogspanningsnetbeheerder TenneT afgesproken om twee gascentrales bij Utrecht langer open te houden. Daarmee willen de bedrijven voorkomen dat het stroomnet op een belangrijk punt vastloopt. De centrales van de Lage Weide bij Utrecht zouden eigenlijk in 2028 sluiten, maar Eneco en TenneT houden ze in ieder geval tot begin 2030 draaiende.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De Nederlandse Veiligheidsbranche is kritisch op de plannen voor de beveiliging van Schiphol die de luchthaven woensdag bekend heeft gemaakt. Die kunnen mogelijk averechts uitwerken, stelt de brancheorganisatie, die vreest voor onduidelijkheid en botsende belangen.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van tweedehands auto's in Nederland is in de eerste helft van dit jaar met ruim 4 procent gestegen tot bijna 1,1 miljoen stuks, melden brancheorganisaties BOVAG en RDC. In juni zwakte de occasionverkoop wel af tot een groei van 2 procent.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Eneco heeft het afgelopen boekjaar een lagere omzet en winst geboekt. De energieleverancier verkocht stroom voor lagere prijzen dan een jaar eerder. Ook was aan het einde van het boekjaar tot eind maart weinig wind, waardoor windmolenparken minder stroom produceerden.
2 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo kijkt terug op een positieve eerste helft van het jaar. De omzet van het supermarktconcern is gestegen dankzij een nieuwe strategie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ryanair, de grootste luchtvaartmaatschappij van Europa, roept de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, op om dringend actie te ondernemen om de EU-luchtvaartdiensten te hervormen. De oproep volgt op de nieuwe stakingen van de Franse luchtverkeersleiding op donderdag en vrijdag. Door de werkonderbreking moet Ryanair 170 vluchten annuleren en worden meer dan 30.000 passagiers getroffen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht een drukkere zomervakantie. Tot eind augustus rekent de luchthaven op 13 miljoen reizigers, ruim 7 procent meer dan vorig jaar. Dagelijks gaat het om meer dan 200.000 passagiers, zowel vertrekkende, aankomende als overstappende reizigers.
3 uur geleden