Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven bezorgen AEX kleine winst, Turkse beurs keldert

Chipbedrijven bezorgen AEX kleine winst, Turkse beurs keldert

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index won maandag licht terrein onder aanvoering van de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. De luchtvaartsector stond daarentegen onder druk door de vrees voor nieuwe lockdowns in veel Europese landen. Ook hielden beleggers de koersval van de Turkse lira en de duikeling van de beurs in Istanbul in de gaten, na het verrassende ontslag van de Turkse centralebankpresident.

De aandelenbeurs in Istanbul kelderde bijna 9 procent en de Turkse lira zakte 12 procent ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Beleggers schrokken van het besluit van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan om de baas van de centrale bank Naci Agbal te ontslaan. Agbal stond pas sinds november aan het roer bij de Turkse centrale bank en werd gezien als iemand die het vertrouwen in de lira kon herstellen. Hij probeerde de hoge inflatie in Turkije omlaag te krijgen door de rentes te verhogen. Erdogan wilde juist dat de rente laag zou blijven.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent hoger op 682,36 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 1009,68 punten. Fitnessketen Basic-Fit (min 3,4 procent) was de grootste daler bij de middelgrote bedrijven door de vrees voor strengere coronamaatregelen in Europa. De beurs in Frankfurt won 0,1 procent en Parijs verloor 0,3 procent. Londen bleef vrijwel vlak.

ASML

Chipmachinemaker ASML profiteerde van een adviesverhoging door Cowen en ging aan kop in de AEX met een plus van 2,4 procent. Branchegenoten Besi en ASMI volgden met winsten van rond 2 procent. Supermarktconcern Ahold Delhaize sloot de rij met een min van 2 procent.

ING daalde 1,4 procent. De Turkse markt is goed voor zo'n 3 procent van de winst van de bank. Vorig jaar deden geruchten de ronde dat ING al zijn activiteiten in Turkije zou willen verkopen. Twee jaar geleden maakte de Turkse lira ook al een sterke val, wat leidde tot zorgen of klanten in het land hun leningen nog wel konden terugbetalen. ABN AMRO, dat naar de MidKap is gedegradeerd, daalde 0,5 procent na een adviesverlaging door KBC Securities.

Olie

In Londen zakte IAG, het moederbedrijf van British Airways, 4,6 procent en easyJet daalde 5,5 procent. De Britse minister van Defensie Ben Wallace waarschuwde dat het nog te vroeg is voor Britten om een zomervakantie in het buitenland te boeken. Reisorganisatie TUI verloor bijna 6 procent. In Amsterdam hield Air France-KLM het verlies beperkt tot 0,9 procent.

De euro stond op 1,1905 dollar, tegen 1,1907 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 61,66 dollar. Brentolie klom een fractie in prijs tot 64,55 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Amerikaanse regering mag banden met AI-bedrijf niet verbreken

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse rechter heeft donderdag geoordeeld dat de overheid haar banden met Anthropic voorlopig niet mag verbreken. Het AI-bedrijf stapte deze maand naar de rechter nadat het Pentagon het bedrijf had aangemerkt als een risico in de toeleveringsketen.

55 minuten geleden
Bonussen Wall Street op record van ruim 49 miljard dollar in 2025

NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zakenbanken en investerings- en beleggingsmaatschappijen op Wall Street hebben vorig jaar in totaal 49,2 miljard dollar, omgerekend 42,7 miljard euro, aan bonussen uitgekeerd. Dat is een recordbedrag aan bonussen voor bijvoorbeeld zakenbankiers voor het begeleiden van beursgangen, het adviseren bij overnames en fusies, vermogensbeheer en handel in aandelen en obligaties.

8 uur geleden
Stevige minnen op beurzen New York, olie flink duurder

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten donderdag flinke koersverliezen zien, terwijl de olieprijzen juist fors stegen. Op de financiële markten is er veel onzekerheid over de vredesbesprekingen die de Verenigde Staten en Iran zouden voeren over een einde van de oorlog in het Midden-Oosten.

10 uur geleden
Bloomberg: Pernod Ricard aast op moederbedrijf Jack Daniel's

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard voert overnamegesprekken met het moederbedrijf van het bekende whiskeymerk Jack Daniel's. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Op Wall Street ging de beurskoers van dat bedrijf Brown-Forman fors omhoog door het bericht.

10 uur geleden
Bonden schorten stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.

11 uur geleden
Onderzoek: 23.000 minder rokers door verkoopverbod tabak supers

AMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.

11 uur geleden
Verlies voor AEX-index, olieprijzen weer flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.

13 uur geleden