Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven bezorgen AEX kleine winst, Turkse beurs keldert

Chipbedrijven bezorgen AEX kleine winst, Turkse beurs keldert

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index won maandag licht terrein onder aanvoering van de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. De luchtvaartsector stond daarentegen onder druk door de vrees voor nieuwe lockdowns in veel Europese landen. Ook hielden beleggers de koersval van de Turkse lira en de duikeling van de beurs in Istanbul in de gaten, na het verrassende ontslag van de Turkse centralebankpresident.

De aandelenbeurs in Istanbul kelderde bijna 9 procent en de Turkse lira zakte 12 procent ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Beleggers schrokken van het besluit van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan om de baas van de centrale bank Naci Agbal te ontslaan. Agbal stond pas sinds november aan het roer bij de Turkse centrale bank en werd gezien als iemand die het vertrouwen in de lira kon herstellen. Hij probeerde de hoge inflatie in Turkije omlaag te krijgen door de rentes te verhogen. Erdogan wilde juist dat de rente laag zou blijven.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent hoger op 682,36 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 1009,68 punten. Fitnessketen Basic-Fit (min 3,4 procent) was de grootste daler bij de middelgrote bedrijven door de vrees voor strengere coronamaatregelen in Europa. De beurs in Frankfurt won 0,1 procent en Parijs verloor 0,3 procent. Londen bleef vrijwel vlak.

ASML

Chipmachinemaker ASML profiteerde van een adviesverhoging door Cowen en ging aan kop in de AEX met een plus van 2,4 procent. Branchegenoten Besi en ASMI volgden met winsten van rond 2 procent. Supermarktconcern Ahold Delhaize sloot de rij met een min van 2 procent.

ING daalde 1,4 procent. De Turkse markt is goed voor zo'n 3 procent van de winst van de bank. Vorig jaar deden geruchten de ronde dat ING al zijn activiteiten in Turkije zou willen verkopen. Twee jaar geleden maakte de Turkse lira ook al een sterke val, wat leidde tot zorgen of klanten in het land hun leningen nog wel konden terugbetalen. ABN AMRO, dat naar de MidKap is gedegradeerd, daalde 0,5 procent na een adviesverlaging door KBC Securities.

Olie

In Londen zakte IAG, het moederbedrijf van British Airways, 4,6 procent en easyJet daalde 5,5 procent. De Britse minister van Defensie Ben Wallace waarschuwde dat het nog te vroeg is voor Britten om een zomervakantie in het buitenland te boeken. Reisorganisatie TUI verloor bijna 6 procent. In Amsterdam hield Air France-KLM het verlies beperkt tot 0,9 procent.

De euro stond op 1,1905 dollar, tegen 1,1907 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 61,66 dollar. Brentolie klom een fractie in prijs tot 64,55 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Bedrijfsomstandigheden in Duitse autosector verder verslechterd

MÜNCHEN (ANP/DPA) - De bedrijfsomstandigheden in de Duitse auto-industrie zijn in april verder verslechterd, meldt het in München gevestigde onderzoeksinstituut Ifo. De Duitse autosector, de ruggengraat van de grootste economie van Europa, kampt al langer met een reeks uitdagingen, waaronder toenemende concurrentie uit China en een trage overgang naar elektrische voertuigen.

47 minuten geleden
LTO vraagt overheid om extra steun voor boeren in energiecrisis

DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland roept de Nederlandse overheid op tot meer steunmaatregelen voor boeren om de gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Volgens de belangenorganisatie voor boeren en tuinders is de huidige nationale inzet onvoldoende. "De circa 25 miljoen euro die het kabinet beschikbaar stelt, staat in geen verhouding tot de daadwerkelijke kostenstijgingen."

1 uur geleden
Iran noemt verlaten OPEC door VAE 'wraakzuchtige reactie'

DUBAI (ANP/RTR) - Het verlaten van de OPEC door de Verenigde Arabische Emiraten als "negatieve of wraakzuchtige reactie op leden is niet constructief", heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag gezegd. De reactie volgt op de aankondiging van de VAE om het oliekartel te verlaten.

1 uur geleden
Telemarketeer Green Consultancy betaalt gedupeerden terug

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerden van Green Consultancy hebben na bemiddeling van de Consumentenbond hun geld teruggekregen. Volgens de Consumentenbond heeft het telemarketingbureau, dat energieadvies aan huis verkoopt, 69 gedupeerden een totaalbedrag van bijna 17.500 euro teruggegeven.

2 uur geleden
Odido stopt eind mei met internetdienst Tele2 Thuis

DEN HAAG (ANP) - Odido stopt op 29 mei met de internetdienst Tele2 Thuis. Dat meldt het telecombedrijf op de website van Tele2, dat in 2023 samen met T-Mobile Nederland verderging onder de merknaam Odido. Klanten kunnen overstappen naar Odido of een andere aanbieder.

2 uur geleden
Scheepvaart wacht op details over plan VS in Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Voor de scheepvaart is nog veel onduidelijk rondom het Amerikaanse plan om scheepvaart door de Straat van Hormuz te begeleiden. Reders wachten op meer details over een veilige doorvaart door de grotendeels gesloten zeestraat. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde op Truth Social aan schepen te helpen die vastzitten in de Perzische Golf.

2 uur geleden
Olietopman VAE zegt dat verlaten OPEC nationaal belang dient

DUBAI (ANP/RTR) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten om de OPEC te verlaten diende vooral nationale belangen. Dat zegt Sultan Al Jaber, topman van de Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), maandag.

3 uur geleden