Chipbedrijven ASML en ASMI verder omlaag in vlakke AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML en ASMI gingen vrijdag verder omlaag in de AEX-index op het Damrak, die weinig beweging liet zien. Een dag eerder stond de chipsector ook al onder druk nadat het optimisme over de sterke resultaten van de Amerikaanse chipproducent Nvidia plaatsmaakte voor rentevrees. Beleggers kijken namelijk vooral uit naar de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole.
De Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell houdt daar vrijdag rond 16.00 uur (Nederlandse tijd) een toespraak. Beleggers hopen dat hij dan mogelijk meer zal vertellen over de toekomstige rentestappen van de Federal Reserve. Op de beurzen werd gehoopt dat Powell zal aangeven dat de Fed bijna klaar is met het verhogen van de rente, maar die hoop leek donderdag weer te vervliegen wat leidde tot flinke koersverliezen op Wall Street.
Beleggers vrezen nu dat Powell zal aangeven dat de rente mogelijk langere tijd hoog blijft om de inflatie onder controle te krijgen en een verlaging van de rente zal uitsluiten. Vooral de Amerikaanse tech- en chipbedrijven, die gevoelig zijn voor hogere rentes, gingen daardoor donderdag hard omlaag. ECB-president Christine Lagarde zal later op de dag ook een toespraak houden in Jackson Hole.
Heineken
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel nipt hoger op 734,11 punten. De MidKap bleef onveranderd op 860,88 punten. De DAX in Frankfurt daalde 0,1 procent. Parijs bleef ongewijzigd en Londen won 0,3 procent.
Chipmachinemaker ASML zakte 1,1 procent en chiptoeleverancier ASMI daalde 1 procent. Branchegenoot Besi (plus 0,3 procent) veerde wel iets op na het zware verlies een dag eerder. Heineken verloor 0,2 procent. De bierbrouwer heeft de verkoop van zijn Russische activiteiten afgerond. Olie- en gasconcern Shell was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 0,8 procent.
Vastgoedinvesteerder
In de MidKap daalde Eurocommercial Properties 0,5 procent. De vastgoedinvesteerder zag de huurinkomsten en de resultaten in de eerste jaarhelft licht stijgen. Bij de kleinere bedrijven vielen de resultaten van Sif (plus 1,8 procent) in de smaak bij beleggers. De funderingsspecialist zag de omzet in de eerste jaarhelft stijgen en handhaafde de verwachtingen voor het hele jaar.
De euro was 1,0789 dollar waard, tegen 1,0829 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 79,46 dollar. Brentolie werd ook een half procent duurder, op 83,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
6 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
18 uur geleden