Chipbedrijven ASML en ASMI verder omlaag in vlakke AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML en ASMI gingen vrijdag verder omlaag in de AEX-index op het Damrak, die weinig beweging liet zien. Een dag eerder stond de chipsector ook al onder druk nadat het optimisme over de sterke resultaten van de Amerikaanse chipproducent Nvidia plaatsmaakte voor rentevrees. Beleggers kijken namelijk vooral uit naar de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole.
De Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell houdt daar vrijdag rond 16.00 uur (Nederlandse tijd) een toespraak. Beleggers hopen dat hij dan mogelijk meer zal vertellen over de toekomstige rentestappen van de Federal Reserve. Op de beurzen werd gehoopt dat Powell zal aangeven dat de Fed bijna klaar is met het verhogen van de rente, maar die hoop leek donderdag weer te vervliegen wat leidde tot flinke koersverliezen op Wall Street.
Beleggers vrezen nu dat Powell zal aangeven dat de rente mogelijk langere tijd hoog blijft om de inflatie onder controle te krijgen en een verlaging van de rente zal uitsluiten. Vooral de Amerikaanse tech- en chipbedrijven, die gevoelig zijn voor hogere rentes, gingen daardoor donderdag hard omlaag. ECB-president Christine Lagarde zal later op de dag ook een toespraak houden in Jackson Hole.
Heineken
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel nipt hoger op 734,11 punten. De MidKap bleef onveranderd op 860,88 punten. De DAX in Frankfurt daalde 0,1 procent. Parijs bleef ongewijzigd en Londen won 0,3 procent.
Chipmachinemaker ASML zakte 1,1 procent en chiptoeleverancier ASMI daalde 1 procent. Branchegenoot Besi (plus 0,3 procent) veerde wel iets op na het zware verlies een dag eerder. Heineken verloor 0,2 procent. De bierbrouwer heeft de verkoop van zijn Russische activiteiten afgerond. Olie- en gasconcern Shell was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 0,8 procent.
Vastgoedinvesteerder
In de MidKap daalde Eurocommercial Properties 0,5 procent. De vastgoedinvesteerder zag de huurinkomsten en de resultaten in de eerste jaarhelft licht stijgen. Bij de kleinere bedrijven vielen de resultaten van Sif (plus 1,8 procent) in de smaak bij beleggers. De funderingsspecialist zag de omzet in de eerste jaarhelft stijgen en handhaafde de verwachtingen voor het hele jaar.
De euro was 1,0789 dollar waard, tegen 1,0829 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 79,46 dollar. Brentolie werd ook een half procent duurder, op 83,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
14 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.
5 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
8 uur geleden