Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI aan kop in lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen donderdag aan kop in de AEX-index op het Damrak, die een klein verlies liet zien. Een dag eerder stonden de chipbedrijven nog onder druk door een tegenvallend kwartaalbericht van chipmachinemaker ASML. De grote Taiwanese chipproducent TSMC, een belangrijke klant van ASML, boekte afgelopen kwartaal echter meer winst dan verwacht. Dat de winst van TSMC toch is gestegen, is een opsteker aangezien het bedrijf eerder al tegenvallende omzetcijfers naar buiten had gebracht.
De algehele stemming op de beurzen bleef wel terughoudend. Beleggers lijken weinig risico te durven nemen door het vooruitzicht van verdere renteverhogingen door de centrale banken. De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 759,51 punten. De MidKap zakte 1 procent tot 937,67 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,4 procent.
ASML won 1,4 procent. Een dag eerder daalde het aandeel nog 3,7 procent. ASMI en Besi stegen tot 1,9 procent. Bierbrouwer Heineken, die donderdag zijn aandeelhoudersvergadering houdt, behoorde tot de grootste dalers in de AEX, met een min van 1,4 procent. Het concern maakte een dag eerder al zijn kwartaalresultaten bekend. Die werden goed ontvangen en leverden Heineken woensdag een koerswinst op van 4 procent.
Winstverwachting
RELX daalde 0,5 procent. De dataleverancier kwam voorafgaand aan zijn aandeelhoudersvergadering met een handelsupdate, waarin het bedrijf zijn winstverwachting voor het hele jaar bevestigde. Bij de kleinere bedrijven zakte Sligro 6 procent. Het groothandelsbedrijf zag de omzet afgelopen kwartaal flink stijgen, maar beleggers hadden op meer gehoopt.
In Parijs werd autofabrikant Renault bijna 7 procent lager gezet na publicatie van de omzetcijfers. L'Oréal won 1 procent. Het Franse cosmetica- en parfumconcern wist de verkopen in de eerste drie maanden van dit jaar flink op te voeren. In Helsinki verloor Nokia 1,5 procent. De Finse maker van telecomapparatuur boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht.
Maaltijdbezorgers
Deliveroo zakte 1,4 procent in Londen. De Britse maaltijdbezorger zag de orders in het afgelopen kwartaal teruglopen. De omzet nam wel toe. Concurrent Just Eat Takeaway, die woensdag al met cijfers kwam, verloor 0,9 procent in Amsterdam.
De euro was 1,0966 dollar waard, tegen 1,0952 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 1,1 procent in prijs tot 78,26 dollar. Brentolie werd 1 procent goedkoper op 82,32 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Hoewel het aantal te koop staande woningen in Nederland groeit en de hypotheekrentes oplopen, zullen de huizenprijzen voorlopig niet dalen. Dat concludeert ING in een rapport over de woningmarkt. "Daarvoor is de koopmarkt nog altijd te krap."
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.
7 uur geledenSOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse milieuorganisatie Both ENDS dient in Brussel een klacht in tegen Nieuw-Zeeland, omdat het land klimaatafspraken uit een twee jaar oude handelsovereenkomst met de Europese Unie niet zou nakomen. De Nieuw-Zeelandse regering hief vorig jaar een verbod op de zoektocht naar nieuwe olie- en gasvelden op zee op. Ook voerde ze onlangs wetgeving in die een lopende klimaatzaak tegen een zuivelconcern onmogelijk maakte.
8 uur geledenDUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.
11 uur geleden