Chipbedrijven ASMI, Besi en ASML onderaan in dieprode AEX
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden dinsdag flink onder druk op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de late forse verkoopgolf in de Amerikaanse techsector, die volgde op het besluit van president Joe Biden om Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell een tweede termijn te geven.
Het aanblijven van Powell als hoofd van de Amerikaanse centrale bank leidde tot speculatie dat de steunmaatregelen van de Fed mogelijk sneller afgebouwd zouden kunnen worden dan anders het geval zou zijn geweest. Vooral voor techaandelen, die erg gevoelig zijn voor hogere rentetarieven, wordt dat laatste als negatief beschouwd.
Chiptoeleverancier ASMI was de grootste daler in de AEX met een verlies van 6,5 procent. Bij de opening liet het aandeel een uitzonderlijke koersval zien van dik 10 procent. Branchegenoot Besi en chipmachinemaker ASML volgden met minnen van 4,6 en 4,2 procent.
Randstad
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent in het rood op 803,46 punten. De MidKap daalde 0,9 procent tot 1063,14 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,4 procent.
Andere sterke dalers in de AEX waren uitzender Randstad en zorgtechnologiebedrijf Philips met verliezen van 3,5 en 2,4 procent. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield en levensmiddelenconcern Unilever voerden de schaarse stijgers aan, met plussen tot 0,9 procent.
Intertrust
In de MidKap maakte Intertrust een koerssprong van ruim 15 procent. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat de financieel dienstverlener na het overnamebod van investeerder CVC Capital Partners meer biedingen heeft gekregen. Die liggen hoger dan het bod van CVC van 18 euro per aandeel. Het hoogste bod kwam neer op 22 euro per aandeel.
Accsys steeg bijna 4 procent bij de kleinere bedrijven. De houtveredelaar zag de omzet in de afgelopen zes maanden flink aantrekken. Het bedrijf wist de prijzen voor Accoya-hout te verhogen dankzij de sterke vraag, waarmee de hogere grondstofprijzen en de verstoringen in de leveringsketen konden worden doorberekend.
Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent goedkoper op 75,89 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent minder op 79,13 dollar per vat. De VS zullen naar verwachting dinsdag strategische oliereserves vrijgeven in een poging de sterk gestegen energieprijzen weer wat omlaag te krijgen. Ook gaat er een gerucht dat Washington overweegt om de export van Amerikaanse ruwe olie te beperken. De euro was 1,1259 dollar waard, tegen 1,1262 dollar op maandag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Branchevereniging OV-NL noemt het "heel vervelend" dat reizigers op 9 september worden geraakt door de aangekondigde 24-uursstaking in het openbaar vervoer. Wat de precieze gevolgen zijn voor de dienstregeling is volgens een woordvoerder nog niet duidelijk.
8 minuten geledenNOOTDORP (ANP) - Bodemonderzoeker en oliedienstverlener Fugro is 15 miljoen euro aan winst misgelopen door de Iranoorlog. De beursgenoteerde onderneming uit Nootdorp miste zo'n 10 miljoen aan inkomsten doordat werkzaamheden aan energieprojecten op zee en aan infrastructuur in Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten stil kwamen te liggen door het geweld. De overige misgelopen 5 miljoen euro kwam door gestegen kosten van onder meer brandstof, meldt topman Mark Heine in een toelichting op de kwartaalresultaten.
19 minuten geledenUTRECHT (ANP) - NS kan de gevolgen van de aangekondigde landelijke staking in het openbaar vervoer op 9 september nog niet inschatten. Vakbond FNV heeft de 24-uursstaking nog niet officieel bij de spoorvervoerder aangemeld, wat wel nodig is om de impact te kunnen bepalen. "Het kan nog best even duren" voordat die aanzegging binnen is, meldt een woordvoerster van NS.
58 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Maastricht Aachen Airport (MAA) heeft in het tweede kwartaal van dit jaar meer vluchten en vracht afgehandeld, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal passagiersvluchten steeg ten opzichte van vorig jaar met bijna 14 procent naar 1400, de sterkste toename van alle Nederlandse luchthavens. De cijfers blijven echter ver achter bij de doelen voor de luchthaven om te groeien.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Olie- en gasconcern BP wil af van zijn activiteiten in de Noordzee. De nieuwe topvrouw Meg O'Neill is bezig de portefeuille van het bedrijf te herstructureren, onder meer om schulden te verlagen. Het werk in de Noordzee voor de Britse kust omvat vijf productiecentra en biedt werk aan ongeveer 1100 mensen. Reuters meldt, na inzage in een interne e-mail, dat het personeelsbestand met 700 mensen wordt verminderd.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in het openbaar vervoer leggen op woensdag 9 september de hele dag het werk neer. Dat heeft vakbond FNV aangekondigd. De actie is gericht tegen de plannen van het kabinet om te bezuinigen op de sociale zekerheid. Het spoor-, streek- en stadsvervoer in Nederland gaat de hele dag plat, volgens de vakbond.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fugro ging vrijdag onderuit op de Amsterdamse beurs. De bodemonderzoeker heeft veel last van de wereldwijde economische onzekerheid en de oorlog in het Midden-Oosten en leed meer verlies in de eerste jaarhelft. Volgens Fugro zijn klanten, zoals energiebedrijven en overheden, voorzichtiger geworden en krijgt het bedrijf minder opdrachten. Het aandeel zakte ruim 8 procent.
1 uur geleden