Berendsen: functioneren ICC ernstig geraakt door sancties VS
DEN HAAG (ANP) - Het functioneren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag zal "ernstig geraakt" worden door de aangekondigde sancties van de Verenigde Staten, zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). De "hevige" strafmaatregelen worden pas over zes maanden van kracht. In de tussentijd zal geprobeerd worden om met de Amerikanen tot een oplossing te komen, aldus de minister.
Nederland kijkt met de andere landen hoe het strafhof kan worden beschermd. De bewindsman is wel blij dat de Amerikaanse regering ruimte laat voor dialoog. "Ik denk dat we dat diplomatieke spoor ook echt moeten benutten." Als de gesprekken niets opleveren heeft de Europese Unie de antiboycotverordening achter de hand, waarmee de sancties kunnen worden omzeild. Maar dat is wel een "paardenmiddel", aldus Berendsen.
Hij zegt de nieuwe Amerikaanse stappen "absoluut te betreuren" en heeft zijn zorgen ook overgebracht aan de Amerikaanse ambassadeur. Volgens de minister is het ICC "cruciaal voor het internationaal recht".
Het is niet de eerste keer dat Washington stappen zet tegen het hof. In juli kondigde minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) een nieuwe campagne af tegen het ICC en een maand later werden sancties afgekondigd tegen medewerkers van het hof. De Amerikaanse regering is onder meer boos over het arrestatiebevel dat het ICC heeft uitgevaardigd tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) roept lidstaten op tot steun en vraagt hen te ijveren dat het hof zijn werk kan blijven uitvoeren. Dit in reactie op een reeks nieuwe sancties die de Verenigde Staten vrijdag aankondigden tegen het ICC.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid heeft namens het kabinet excuses aangeboden aan Q-koortspatiënten. Hermans zei tijdens een symposium over de Q-koorts in Den Bosch dat ze excuses maakt aan mensen die steeds opnieuw hun verhaal moesten vertellen en dat "de overheid die er moet zijn om zorg en ondersteuning te bieden" er niet was. "Daar bied ik excuses voor aan, uit de grond van mijn hart", aldus Hermans.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten, Rijk en opvangorgaan COA zijn er de afgelopen tijd samen "onvoldoende in geslaagd" om plekken voor asielzoekers te regelen. Dat is volgens asielminister Bart van den Brink weer "pijnlijk duidelijk" geworden toen twintig asielzoekers de nacht van donderdag op vrijdag in de regen hebben geslapen bij aanmeldcentrum Ter Apel.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We moeten ons niet laten afleiden door mensen die de regenboogvlag politiek willen maken", zei staatssecretaris Judith Tielen van Emancipatie vrijdag. "Het gaat niet over politiek, het gaat erover dat iedereen vrij en gelijkwaardig kan zijn."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Tweede Kamer moeten donderdagavond terugkomen naar Den Haag om te stemmen over een voorstel om zondag tijdens coming-outdag de regenboogvlag te hijsen aan het Kamergebouw. PRO-Kamerlid Kati Piri heeft het voorstel ingediend, SGP wil dat alle individuele Kamerleden daarover hun stem uitspreken.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) noemt Rusland ook een vijand, maar deed dat pas na aandringen van de oppositie. Hij was vooraf niet op de hoogte gesteld dat defensieminister Dilan Yesilgöz deze term voor Rusland zou gebruiken bij de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht in november 2027 een rapport met adviezen om onlinediscriminatie tegen te gaan. Dat rapport wordt opgesteld op basis van onlinemeetings en fysieke gesprekken over het onderwerp. Iedereen kan zich daarvoor aanmelden.
1 dag geleden