Chipbedrijven aan kop in hogere AEX na sterke resultaten Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren donderdag de sterkste stijgers in de AEX-index op het Damrak. Beleggers verwerkten de resultaten van het Amerikaanse AI-chipbedrijf Nvidia. De belangrijkste verkoper van chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen, wist afgelopen kwartaal opnieuw de hooggespannen verwachtingen te overtreffen. Het optimisme rond AI lijkt daarmee aan te houden. ASMI, Besi en ASML stegen tot 3,7 procent. Ook Nvidia koerst af op een stevige openingswinst op Wall Street.
Beleggers reageerden daarnaast nog op de notulen van de laatste rentevergadering van de Federal Reserve. Uit de aantekeningen kwam naar voren dat sommige beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank zich afvroegen of de rentes wel hoog genoeg waren om de inflatie onder controle te krijgen. Beleggers hopen juist dat de Fed de rente later dit jaar zal gaan verlagen. De boodschap van de beleidsmakers dat de rente waarschijnlijk langer hoog zal blijven, leidde woensdag tot koersverliezen op Wall Street.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent hoger op 916,71 punten en tikte een nieuw recordniveau aan. De MidKap klom 0,2 procent tot 946,67 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen 0,3 procent. Londen daalde 0,1 procent.
Financiële doelen
Levensmiddelenconcern Unilever klom 1,7 procent, dankzij een koopadvies van de Amerikaanse bank JPMorgan. Ahold Delhaize (min 0,8 procent) kwam voorafgaand aan zijn beleggersdag met financiële doelen voor de jaren 2025-2028. Het supermarktconcern streeft daarbij naar een verdere groei van de omzet en winst per aandeel. Ook wil het bedrijf voor 1 miljard euro per jaar aan eigen aandelen inkopen en meer dividend uitkeren.
Vivoryon steeg 27 procent op Beursplein 5. Het Duitse biotechbedrijf leed meer verlies in het eerste kwartaal, maar gaf aan voldoende geld te hebben om de activiteiten tot in het tweede kwartaal van 2025 te financieren. Vivoryon zag in maart bijna al zijn beurswaarde verdampen na het falen van zijn alzheimermedicijn. Het bedrijf richt zich nu op de behandeling van nierziektes.
Goedkeuring
In Brussel won Onward Medical 5,9 procent. Het Eindhovense bedrijf verwacht dit jaar goedkeuring te krijgen van de Amerikaanse toezichthouder FDA voor zijn technologie die mensen met een dwarslaesie moet helpen bewegen.
De euro was 1,0826 dollar waard, tegen 1,0837 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent goedkoper op 77,22 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 81,64 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.
12 uur geleden