Chipbedrijf Besi grootste daler in licht lagere AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met een kleine min gesloten. Chipbedrijf Besi was de grootste daler in de hoofdindex op Beursplein 5, gevolgd door verfproducent AkzoNobel. Koplopers waren de financiële concerns ASR en ABN AMRO.
De AEX eindigde 0,3 procent in het rood op 736,69 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 851,91 punten. De aandelenmarkten in Parijs en Frankfurt verloren tot 0,5 procent. De FTSE in Londen won juist 0,4 procent.
Beleggers bleven voorzichtig in afwachting van het inflatiecijfer uit de Verenigde Staten dat woensdag naar buiten komt. Dat cijfer gaat waarschijnlijk bepalen of de Federal Reserve volgende week de rente opnieuw verhoogt of een pauze neemt. De Europese Centrale Bank (ECB) vergadert donderdag over het rentetarief. De ECB heeft de rente al negen keer op rij verhoogd om de inflatie in het eurogebied aan te pakken. Of de rente voor de tiende keer zal worden opgeschroefd is echter nog onzeker.
Maaltijdbezorger
Besi bungelde onderaan de AEX met een koersdaling van 6 procent, zonder een duidelijk aanwijsbare reden. AkzoNobel leverde 4,2 procent in en chemicaliëndistributeur IMCD ging 2,5 procent omlaag. Verzekeraar ASR nam de leiding bij de hoofdfondsen met een winst van bijna 2 procent en ABN AMRO klom 1,7 procent.
In de MidKap stond maaltijdbezorger Just Eat Takeaway bovenaan met een plus van 3,2 procent. Fitnessketen Basic-Fit werd 1,3 procent meer waard. Kunstmestproducent OCI en de industriebedrijven TKH Group en Aalberts waren de hekkensluiters bij de middelgrote fondsen op het Damrak met verliezen tot 2,7 procent.
Eerste snellaadstation in Italië
Fastned won 4,4 procent in Amsterdam. Het laadbedrijf heeft een contract getekend voor zijn eerste snellaadstation in Italië. Het station zal naar verwachting volgend jaar worden geopend. Italië wordt daarmee het achtste land waar Fastned actief is.
In Londen kelderde Smurfit Kappa ruim 10 procent. De Ierse kartonproducent, die ook veel vestigingen in Nederland heeft, kondigde aan samen te gaan met zijn Amerikaanse branchegenoot WestRock.
De euro was 1,0727 dollar waard, tegen 1,0743 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2 procent meer op 89,07 dollar. Brentolie werd 1,7 procent duurder op 92,20 dollar per vat. Dat zijn de hoogste niveaus in tien maanden, aangejaagd door signalen van toenemende krapte op de wereldwijde oliemarkt door de productiebeperkingen van oliekartel OPEC+.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aanbieder van communicatiesoftware Bird trekt het voorstel om branchegenoot CM.com over te nemen in. Dat meldt Bird zondag. Het Amsterdamse softwarebedrijf deed 5 november een overnamebod met een totale waarde van 165,8 miljoen euro in contanten.
10 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Griekse boeren zijn zondag slaags geraakt met de politie tijdens protesten in delen van het Zuidoost-Europese land. Ze zijn boos over de vertraagde uitbetaling van Europese subsidies, veroorzaakt door onderzoeken naar een groot corruptieschandaal in Griekenland.
11 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieproducerende landen die zijn verenigd in oliekartel OPEC+ gaan in het eerste kwartaal van volgend jaar niet nog meer olie oppompen. Dat hebben ze zondag besloten op een vergadering. Dat betekent dat de landen afzien van hun eerdere patroon om de olieproductie telkens wat verder op te voeren, waarmee ze de prijzen aan de pomp in Nederland potentieel iets drukten.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Hassett zou graag dienen als de volgende voorzitter van de Federal Reserve, als hij door president Donald Trump wordt gekozen. Dat heeft Hassett, economisch adviseur van het Witte Huis, zondag laten weten voor de camera van Fox News. Hassett wordt sinds kort gezien als de belangrijkste kandidaat om Jerome Powell op te volgen, wiens termijn volgend jaar afloopt.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De versleutelde berichtendienst Signal is blij dat de verplichting voor techbedrijven om chatgesprekken te scannen op mogelijke kinderporno uit het Europese wetsvoorstel is geschrapt dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Dat heeft Signal-topvrouw Meredith Whittaker gezegd in tv-programma Buitenhof.
15 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse minister van Financiën Rachel Reeves heeft zondag ontkend dat ze het Britse publiek had misleid door te liegen over de staat van de Britse overheidsfinanciën. Op nieuwszender Sky News sprak ze de beschuldigingen vanuit de Britse oppositie, die al op haar aftreden aandrong, tegen.
15 uur geleden