Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese verkenner landt in komende dagen op Mars

Chinese verkenner landt in komende dagen op Mars

PEKING (ANP) - China wil ergens in de komende dagen een onbemande verkenner op Mars laten landen. Het karretje, dat de naam Zhurong heeft gekregen, moet tussen 15 en 19 mei voorzichtig neerkomen op het oppervlak van de rode planeet. Dat meldt de Chinese ruimtevaartorganisatie CNSA. Volgens onbevestigde berichten van ruimtevaartvolgers zou de landing op Mars al in de nacht van vrijdag op zaterdag (Nederlandse tijd) kunnen gebeuren.

China kan het derde land worden dat erin slaagt een 'rover' gecontroleerd op Mars te laten landen, na de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten.

De Zhurong is vernoemd naar een god van vuur in Chinese mythes. Het karretje vloog naar Mars aan boord van de ruimtesonde Tianwen-1 (Hemelse Vragen-1). Die was in juli gelanceerd. In februari kwam het vaartuig aan bij Mars, na een moeilijke oversteek van 470 miljoen kilometer in ongeveer 200 dagen tijd. Vanuit een baan rond Mars zocht de Tianwen-1 een geschikte plek voor de Zhurong om te landen. Dat is Utopia Planitia geworden, een hoogvlakte op het noordelijk halfrond van Mars.

Vertraging

Landen op Mars is bijzonder moeilijk. De landing duurt ongeveer zeven minuten. De verkenner schiet met een snelheid van zo'n 5 kilometer per seconde de dampkring van Mars binnen, een paar minuten later moet die zachtjes bungelend aan een parachute landen. Dit gaat zo snel dat de vluchtleiding vanaf de aarde niet kan ingrijpen. Elke opdracht zou pas een kwartier later aankomen, als de landing al lang en breed achter de rug is. Ondertussen zijn er veel manieren waarop de lander kan verongelukken, zoals een plotselinge windvlaag, een programmeerfout of een onderdeel dat bezwijkt onder de enorme krachten.

China wil met de Zhurong sporen van leven vinden en het oppervlak en de bodem van Mars in kaart brengen. Bovendien wil China aan de rest van de wereld laten zien waar het toe in staat is en wat de ambities zijn.

Meer uit Buitenland

VK ontbiedt Russische ambassadeur om schending NAVO-luchtruim

LONDEN (ANP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische ambassadeur ontboden wegens de schendingen van het luchtruim van NAVO-landen Polen en Roemenië. De schendingen zijn "volledig onaanvaardbaar", staat in een verklaring van het ministerie.

12 minuten geleden
Eerste rechtszaak over Bloody Sunday van start in Belfast

BELFAST (ANP/AFP/RTR) - In Noord-Ierland is de eerste rechtszaak begonnen over Bloody Sunday, het bloedbad dat Britse militairen in 1972 aanrichtten. Een voormalige militair staat in Belfast terecht op verdenking van twee moorden en vijf pogingen tot moord.

35 minuten geleden
Polen wil 'nadenken' over bufferzone in Oekraïens luchtruim

WARSCHAU (ANP) - De NAVO moet onderzoeken of zij Russische drones en raketten al boven het oosten van Oekraïne kan neerschieten, vindt Polen. Dat maakt het gemakkelijker oostelijke NAVO-landen tegen Russische projectielen te beschermen, stelt buitenlandminister Radoslaw Sikorski.

1 uur geleden
VN-Mensenrechtenraad bespreekt aanval Israël op Hamas in Qatar

NEW YORK (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties komt dinsdag bijeen voor een spoeddebat over de Israëlische aanval op Hamas in Qatar.

1 uur geleden
Zaak tegen Turkse oppositie verder in oktober

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - Een rechtszaak die grote gevolgen kan hebben voor de Turkse oppositie gaat op 24 oktober verder. Dat besloot de rechtbank in Ankara maandag. Voorman Özgür Özel van oppositiepartij CHP riskeert uit zijn functie te worden gezet vanwege beschuldigingen van onregelmatigheden op het partijcongres waar hij tot leider is verkozen.

2 uur geleden
Hulpvloot vanuit Tunesië onderweg naar Gaza

BIZERTE (ANP/AFP) - Een vloot met hulpgoederen is vanuit Tunesië richting de Gazastrook vertrokken. De pro-Palestijnse activisten aan boord, onder wie Greta Thunberg, willen de Israëlische blokkade doorbreken en een humanitaire corridor openen.

2 uur geleden
Weer veruit meeste slachtoffers clustermunitie in Oekraïne

GENÈVE (ANP) - De meeste slachtoffers van clustermunitie vielen vorig jaar opnieuw in Oekraïne, melden mensenrechten- en hulporganisaties in hun jaarlijkse Clustermunitiemonitor. Van de 314 gemelde doden, allen burgers, vielen er 208 in het door Rusland binnengevallen land. De organisaties vermoeden dat het werkelijke aantal slachtoffers veel hoger is.

2 uur geleden