Chinese president waarschuwt grote techbedrijven
PEKING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft grote technologiebedrijven gewaarschuwd dat de overheid nog strenger gaat optreden tegen misbruik van sterke marktposities en dat er nog meer toezicht op de sector gaat komen. Daarmee lijkt Peking zijn campagne om de techsector aan banden te leggen verder kracht bij te zetten.
Xi was maandag bij een vergadering van hoge financiële adviseurs van de Communistische Partij. Volgens staatszender CCTV zei hij daar dat de Chinese overheid nog harder zal optreden tegen monopolies van grote internetbedrijven. Ook zal meer toezicht komen op het verzamelen van gebruikersgegevens door techconcerns, net als op hun financiële activiteiten.
Vorige week werd nog bekend dat de Chinese marktautoriteit twaalf bedrijven, waaronder het grote internetconcern Tencent, boetes heeft opgelegd wegens concurrentievervalsing. Beleggers vrezen dat Tencent zijn betalingsdienst WeChat Pay zal moeten onderbrengen in een apart bedrijf, dat dan meer als bank wordt gereguleerd.
Eerder ging ook al de grote beursgang in Hongkong en Shanghai van Ant Financial, een dochteronderneming van Alibaba, op het laatste moment niet door vanwege bezwaren van toezichthouders. Dat had waarschijnlijk te maken met kritische opmerkingen van Alibaba-oprichter Jack Ma over de Chinese regering.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag, op de eerste handelsdag van het nieuwe beursjaar 2026, met winst geopend. Op nieuwjaarsdag waren de Europese beurzen gesloten. Ook op Wall Street wordt de handel hervat na een vrije dag voor handelaren op donderdag.
31 minuten geledenLONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verdient veel meer dan alleen het basissalaris dat de ECB jaarlijks bekendmaakt. Dat schrijft de Financial Times na eigen onderzoek. Volgens de Britse zakenkrant verdient de Française daardoor bijna vier keer zoveel als het Amerikaanse centralebankhoofd Jerome Powell.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Franse postbedrijf La Poste is donderdag voor de tweede keer in korte tijd getroffen door een cyberaanval. De onlinediensten waren op nieuwjaarsdag daardoor tijdelijk moeilijk bereikbaar. Een soortgelijk incident verstoorde eerder al de pakjesafhandeling tijdens de kerstperiode.
1 uur geledenZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in december een iets minder sterke groei laten zien dan in november. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Volgens de onderzoekers was er een minder grote groei van het aantal nieuwe orders, wat zorgde voor een daling van de productieomvang.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft per 1 januari een einde gemaakt aan zijn jarenlange belastingvrijstelling op voorbehoedsmiddelen, in een nieuwe poging om het dalende geboortecijfer in het Aziatische land aan te jagen. Condooms en anticonceptiepillen worden voortaan belast met een btw-tarief van 13 procent, het standaardtarief voor de meeste consumentengoederen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
18 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
18 uur geleden