Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese overheid verlaagt minimale aanbetaling voor eerste huis

Chinese overheid verlaagt minimale aanbetaling voor eerste huis

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China verlaagt de minimale aanbetaling voor de aankoop van een eerste huis. De Chinese overheid hoopt hiermee de vastgoedmarkt, die met een ongekende schuldencrisis kampt, enigszins vlot te trekken.

In veel steden staan momenteel grote aantallen woningen leeg, omdat Chinezen ze niet kunnen betalen. De Chinese overheid gaat een deel van deze woningen opkopen om ze tegen lagere prijzen aan te bieden, maakte vicepremier He Lifeng vrijdag bekend. Om hoeveel huizen het gaat, wilde hij niet zeggen.

Volgens staatsmedia wordt de minimale aanbetaling voor Chinezen die voor het eerst een huis kopen verlaagd tot 15 procent. Voor de aankoop van een tweede huis wordt dat 25 procent. Voorheen waren aanbetalingen van 30 of 40 procent geen uitzondering. De maatregelen behoren tot de meest ambitieuze die Beijing tot nu toe heeft genomen om de aanhoudende crisis op de huizenmarkt te keren.

Torenhoge schulden

De bouw- en vastgoedsector zijn goed voor meer dan een kwart van het bruto binnenlands product van China. De sectoren kampen echter met torenhoge schulden.

Volgens de vicepremier is het noodzakelijk om "de verantwoordelijkheden van de lokale overheid, ontwikkelaars en financiële instellingen" te waarborgen. Chinese huizenprijzen lieten in april de sterkste maandelijkse daling in tien jaar zien.

Protesten

De crisis in de Chinese vastgoedsector vormt ook een steeds grotere bedreiging voor de sociale stabiliteit in het land. Protesten nemen toe nu de onverkochte huizenvoorraad op het hoogste punt in acht jaar staat. Bouwwerkzaamheden liggen stil omdat projectontwikkelaars niet meer aan hun financiële verplichtingen kunnen voldoen, waardoor ongeveer 5 miljoen mensen werkloos dreigen te worden.

Hoe effectief de nieuwe maatregelen zijn, moet blijken. De verlaging van de hypotheekrente, waarmee China in 2022 begon, heeft de koopvraag tot dusver niet aangewakkerd.

Meer uit Financieel

Funderingsspecialist Sif wijst op lastige markt windmolenparken

ROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist Sif waarschuwt dat nieuwe windmolenprojecten moeilijk op gang komen. Door lastige marktomstandigheden worden projecten uitgesteld of geannuleerd. "De markt blijft uitdagend met een beperkt aantal nieuwe aanbestedingen, en het Verenigd Koninkrijk en Europese landen die moeite hebben om succesvolle grootschalige aanbestedingen te organiseren", zegt topman Fred van Beers van het in palen voor windmolens gespecialiseerde bedrijf vrijdag bij de kwartaalcijfers.

35 minuten geleden
Nieuwe game uit populaire GTA-serie opnieuw uitgesteld

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De komst van de nieuwe game uit de populaire reeks Grand Theft Auto is opnieuw uitgesteld. Gamebedrijf Take-Two Interactive Software zegt dat Grand Theft Auto VI (GTA VI) in november volgend jaar zal verschijnen. Eigenlijk had het misdaadspel dit najaar moeten uitkomen, maar de release was al een keer verschoven naar mei 2026.

1 uur geleden
Chinese export daalt voor het eerst sinds februari

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in oktober onverwacht afgenomen. De uitvoer naar de Verenigde Staten daalde opnieuw door de hernieuwde handelsspanningen tussen de twee economische grootmachten in de weken voor de ontmoeting van de Chinese president Xi Jinping en zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump.

1 uur geleden
Chatdienstverlener CM.com wijst overnamebod Bird af

BREDA (ANP) - De leverancier van chat- en betaaldiensten CM.com wijst het overnamebod van softwarebedrijf Bird af. Het bestuur van het Bredase bedrijf vindt de overnameprijs van 166 miljoen euro te laag. Ook vinden de directie en de raad van commissarissen van CM.com dat het overnamevoorstel te weinig "tastbare en materiële waarde op de lange termijn" biedt voor klanten, werknemers en aandeelhouders.

1 uur geleden
Consumenten besteden meer aan goederen en diensten

DEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in september meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in september 2024. In augustus gaven consumenten 1,3 procent meer uit.

1 uur geleden
Aandeelhouders Tesla keuren megabeloning Musk goed

AUSTIN (ANP) - Aandeelhouders van Tesla hebben de megabeloning voor topman Elon Musk goedgekeurd. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de elektrische autofabrikant op het hoofdkantoor in Austin in de staat Texas stemde ruim 75 procent van de aanwezigen in met de beloning in aandelen met een waarde tot 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar. Het gaat waarschijnlijk om het grootste beloningsvoorstel voor een topbestuurder van een bedrijf ooit.

2 uur geleden
Gunvor ziet af van aankoop buitenlandse bezittingen Lukoil

GENÈVE (ANP/RTR) - De Zwitserse grondstoffenhandelaar Gunvor ziet ervan af om buitenlandse bezittingen van de Russische olieproducent Lukoil te kopen, nadat het Amerikaanse ministerie van Financiën zich op X tegen de deal had verzet.

2 uur geleden