Chinese lockdowns plagen verffabrikant AkzoNobel
AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel heeft in het tweede kwartaal duidelijk last gehad van lockdowns in China. Daarnaast begonnen doe-het-zelfzaken in Europa hun voorraden verf af te bouwen, waardoor ze minder nieuwe blikken van merken als Sikkens of Flexa inkochten.
Door de zwakke vraag daalde de hoeveelheid verf en coatings die het van oorsprong Nederlandse concern kon verkopen. De omzet steeg desondanks met 14 procent tot net geen 2,9 miljard euro, maar dat kwam door de prijsverhogingen waarmee het bedrijf de gestegen kosten voor grondstoffen heeft doorberekend. Onder de streep bleef een nettowinst van 106 miljoen euro staan, tegenover 261 miljoen euro een jaar eerder.
De winstdaling komt niet als een verrassing. In juni waarschuwde AkzoNobel al dat de zeer strenge coronamaatregelen in Chinese steden de verkoop van decoratieve verven en coatings zou raken, wat een hap van tientallen miljoenen euro's uit het bedrijfsresultaat zou nemen.
Klusseizoen
In Europese bouwmarkten speelde mee dat tijdens de coronalockdowns nog veel mensen aan het klussen sloegen, maar na de heropening van veel delen van de maatschappij minder snel de kwast ter hand nemen. Dit terwijl doe-het-zelfzaken begin dit jaar "enthousiast" hadden ingekocht in aanloop naar een nieuw klusseizoen.
Ondertussen dreigt verf alleen maar duurder te worden. In het afgelopen kwartaal stegen de prijzen bij AkzoNobel met 16 procent. Het concern zegt de gestegen kosten voor bijvoorbeeld olie en het vervoer blijvend op te vangen via het prijskaartje. Wel denkt topman Thierry Vanlancker dat de kostenstijgingen in hevigheid zullen afnemen.
Hoge prijzen
Hij benadrukt tegelijkertijd dat hogere prijzen klanten nog niet hebben afgeschrikt, omdat concurrenten hetzelfde moeten doen. "Dat zien we ook in gesprekken met onze verkooppartners. We horen bovendien dat er amper interesse is in huismerken voor verf, terwijl wij in de Benelux juist marktaandeel hebben gewonnen."
Vanlancker ging desgevraagd ook in op de gevolgen van een hevigere gascrisis voor het verfconcern. Die zijn relatief klein, omdat AkzoNobel volgens hem niet zoveel energie slurpt als andere industriebedrijven en bovendien veel hernieuwbare energie gebruikt. En als Rusland de gaskraan dichtdraait zal dat vooral in Europa voor problemen zorgen, terwijl AkzoNobel wereldwijd opereert. Wel zal een economische crisis de vraag raken. "Maar dat geldt voor welk bedrijf dan ook", aldus de topman.
Meer uit Financieel
DEN BOSCH (ANP) - Netbeheerder Enexis ontvangt een lening van 500 miljoen euro van de Europese Investeringsbank (EIB). Het geld is bedoeld voor de uitbreiding, verzwaring en vernieuwing van het stroomnet in de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg.
15 minuten geledenROME (ANP/DPA) - De Italiaanse regering heeft opnieuw ingestemd met een tijdelijke accijnsverlaging op diesel als reactie op de stijgende brandstofprijzen. Maandagavond werd een decreet aangenomen dat de prijs van diesel tot 6 augustus verlaagt met 17 eurocent per liter. De maatregel geldt niet voor benzine.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Johnson & Johnson heeft een schikking van 5,5 miljard dollar getroffen om de rechtszaken te beëindigen die verband houden met claims dat de talkproducten van het bedrijf, waaronder babypoeder, eierstokkanker veroorzaken. De schikking zou een einde kunnen maken aan de juridische strijd die het farmaceutische bedrijf al jaren achtervolgt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer Nederlanders gaan dit jaar met de elektrische auto op vakantie. Dit komt deels door de hoge brandstofprijzen, meldt snellaadbedrijf Fastned op basis van onderzoek en eigen cijfers.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken aan de Nederlandse pomp is dinsdag iets goedkoper geworden, nadat de olieprijzen maandag flink zakten door de Amerikaanse gevechtspauze in de oorlog met Iran. Intussen gaan de olie- en gasprijzen op de groothandelsmarkten verder omlaag.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips is dinsdag hard onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. Het zorgtechnologieconcern presteerde afgelopen kwartaal iets beter dan kenners hadden verwacht. Het bedrijf werd ook iets positiever over de winstgevendheid dit jaar dankzij een terugbetaling van Amerikaanse importheffingen. Het gaat echter om een eenmalige meevaller en de omzetverwachting voor het hele jaar bleef onveranderd. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
2 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Basic-Fit heeft er weer meer sportschoolgangers bijgekregen. De fitnessketen profiteert onder meer van een verdere uitbreiding van het aantal vestigingen. Sportscholen krijgen er gemiddeld ook meer leden bij.
3 uur geleden