 
                    Chinese export naar VS daalt het sterkst sinds 2020
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De export van China is in mei minder sterk gestegen dan verwacht. Dat kwam vooral doordat de uitvoer van Chinese goederen naar de Verenigde Staten flink is afgenomen ondanks het handelsbestand tussen de twee economische grootmachten, dat vorige maand werd bereikt.
Volgens cijfers van de Chinese douane steeg de totale uitvoer vorige maand met 4,9 procent ten opzichte van een jaar geleden. Dat was minder dan de stijging van 6 procent die economen hadden verwacht. De Chinese export naar de VS kelderde met 34,4 procent, volgens berekeningen van persbureau Bloomberg. Dat is de grootste daling sinds februari 2020. Die scherpe daling compenseerde een stijging van 11 procent van de export naar andere landen.
"De handelsoorlog tussen China en de VS leidde tot een fors lagere export naar de VS, maar de schade werd gecompenseerd door een sterkere export naar andere landen", aldus hoofdeconoom Zhiwei Zhang van vermogensbeheerder Pinpoint Asset Management.
Verlaging heffingen
China en de VS besloten na handelsoverleg vorige maand in het Zwitserse Genève hun onderlinge importheffingen voor negentig dagen fors te verlagen zodat er meer tijd is om een oplossing te zoeken voor het handelsconflict tussen de twee grootste economieën ter wereld. De Amerikaanse heffingen van 145 procent op de meeste Chinese importgoederen werden toen verlaagd naar 30 procent. De Chinese heffingen van 125 procent op Amerikaanse goederen werden teruggebracht tot 10 procent. Maandag vinden er in Londen nieuwe handelsgesprekken plaats tussen China en de VS.
Ondanks de lagere Amerikaanse importheffingen daalde de Chinese import uit de VS met 17,9 procent. De totale Chinese invoer nam in mei met 3,4 procent af door de aanhoudend zwakke binnenlandse vraag in China. De Chinese leiders lijken er ondanks steunmaatregelen niet in te slagen de binnenlandse vraag van consumenten aan te wakkeren om de economie te beschermen tegen Trumps importheffingen.
Inflatie
Ook de inflatiecijfers over mei versterken de zorgen over de Chinese economie. Uit een rapport van het Nationaal Bureau voor de Statistiek (NBS) bleek dat de consumentenprijzen in mei met 0,1 procent op jaarbasis zijn gedaald. Deflatie, ofwel dalende prijzen voor goederen en diensten, is slecht voor de economie, omdat consumenten hun aankopen uitstellen in de hoop dat goederen nog goedkoper worden.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR) - De Nederlandse chipfabrikant Nexperia heeft de levering van wafers aan zijn Chinese assemblagefabriek opgeschort, staat in een brief aan klanten die persbureau Reuters heeft ingezien. De stap zou de zorgen van autofabrikanten over gestaakte chipleveringen kunnen verergeren. Wafers zijn belangrijk voor het maken van chips.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) stond vrijdag bij de stijgers op de Amsterdamse beurs. Het grootste muziekconcern ter wereld, waarvan het hoofdkantoor in Hilversum staat, boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Volgens het bedrijf verkochten onder anderen de popsterren Taylor Swift en Sabrina Carpenter en muziek uit de populaire film KPop Demon Hunters goed. De omzet uit fysieke albums steeg met ruim 18 procent. Dat kwam onder meer door het nieuwe album van Taylor Swift, dat begin oktober uitkwam. Het aandeel won ruim 1 procent.
55 minuten geledenSEOUL (ANP) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia heeft in Zuid-Korea deals gesloten om aan grote bedrijven in het land te kunnen leveren, waaronder Samsung en Hyundai. De overeenkomsten die zijn bemiddeld met de Zuid-Koreaanse overheid maken het mogelijk meer dan 260.000 chips te verstrekken om Koreaanse AI-projecten een boost te geven. Hoeveel geld hiermee is gemoeid, is niet naar buiten gebracht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV en brancheorganisatie Aannemersfederatie Nederland vinden het "onbegrijpelijk" dat het demissionaire kabinet stopt met de invoering van een verplichte ID-pas voor werknemers op bouwplaatsen. Het plan uit 2015 komt voort uit de cao voor de bouw en infra en was bedoeld om schijnconstructies en misstanden in de bouw aan te pakken. Demissionair minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Mariëlle Paul maakte donderdag bekend de verplichte digitale registratie niet in te voeren.
1 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Netflix onderzoekt serieus of het een bod wil doen op de studio- en streamingactiviteiten van Warner Bros. Discovery. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. De onderneming zou inmiddels een financieel adviseur in de arm hebben genomen. Netflix heeft volgens de bronnen ook toegang gekregen tot de dataroom, die de financiële details bevat die nodig zijn om een bod uit te brengen.
2 uur geledenROSMALEN (ANP) - Bouwconcern Heijmans heeft in de eerste tien maanden van dit jaar meer nieuwbouwwoningen verkocht dan een jaar eerder. In zijn kwartaalresultaten wijst Heijmans op een sterk blijvende vraag naar grondgebonden woningen in buitenstedelijke gebieden. Binnen steden lopen de verkopen moeizamer. Het bouwbedrijf wijt dit deels aan minder vraag van particuliere kopers en terughoudendheid van institutionele beleggers door veranderde wetgeving.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in oktober gemiddeld 3,1 procent duurder geworden vergeleken met dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie was daarmee lager dan in september. In die maand liep de inflatie op tot 3,3 procent, van 2,8 procent in augustus.
2 uur geleden 
             
                             
                             
                             
                             
                             
                            