Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinese cijfers en politieke crisis Italië centraal op beurzen

Chinese cijfers en politieke crisis Italië centraal op beurzen

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs verwerken vrijdag een reeks van macro-economische cijfers uit China. Daaruit bleek onder meer dat de op een na grootste economie ter wereld in het tweede kwartaal de traagste groei kende sinds de uitbraak van het coronavirus. Dat kwam vooral door de strenge coronalockdowns en de aanhoudende zwakte op de vastgoedmarkt.

Ook gaat de aandacht uit naar de politieke crisis in Italië, die donderdag al zorgde voor een koersverlies van ruim 3 procent op de beurs in Milaan. De Italiaanse premier Mario Draghi heeft tegen president Sergio Mattarella gezegd te willen vertrekken, nadat een coalitiepartij niet had meegedaan aan een belangrijke vertrouwensstemming. De president weigert echter het ontslag van Draghi en wil dat de premier zich tot het parlement wendt om te kijken of er nog een meerderheid is om door te gaan.

De bankensector blijft daarbij in de belangstelling staan. De Italiaanse banken gingen donderdag flink omlaag, maar ook op het Damrak zakten ING en ABN AMRO tot meer dan 5 procent vanwege de zorgen over een recessie. Daarnaast kwamen de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase en Morgan Stanley met tegenvallende resultaten. Vrijdag openen de banken Citigroup en Wells Fargo de boeken. Ook geven de Amerikaanse winkelverkopen, die later op de dag bekend worden gemaakt, mogelijk meer inzicht over de impact van de hoge inflatie in de VS op de consumentenuitgaven.

Hogere opening

De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een hoger begin. Ook elders in Europa lijken de beurzen met winsten te openen. De Aziatische aandelenmarkten lieten vrijdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio ging 0,5 procent hoger het weekeinde in. De Hang Seng-index in Hongkong zakte tussentijds 1,8 procent door forse koersverliezen in de Chinese techsector.

De beurs in Shanghai verloor 0,8 procent. Naast de tegenvallende economische groei in het afgelopen kwartaal lieten de winkelverkopen en de industriële productie in China in juni wel een herstel zien dankzij de versoepeling van de coronamaatregelen.

In Amsterdam kwam TomTom met cijfers. De navigatiespecialist zag het verlies afgelopen kwartaal oplopen. De omzet bleef vrijwel ongewijzigd. Ondanks de onzekere marktomstandigheden handhaaft het bedrijf de omzetverwachting voor dit jaar.

De euro was 1,0018 dollar waard tegen 1,0029 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,6 procent tot 96,40 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 100,02 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Regering VS wil nog meer belangen in grondstoffenbedrijven

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan nog meer belangen te nemen in bedrijven die actief zijn met belangrijke grondstoffen om zo de afhankelijkheid van China bij die grondstoffen tegen te gaan. Het gaat bijvoorbeeld om zink, kobalt, nikkel, lithium en koper die van groot belang zijn voor de industrie en defensiesector.

1 uur geleden
Amsterdamse AEX sluit licht lager, Philips grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.

3 uur geleden
Albert Heijn berispt om vage duurzaamheidsclaims zuivelproducten

AMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.

3 uur geleden
Salesforce iets hoger op Wall Street na sterke vooruitzichten

NEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.

6 uur geleden
Schiphol halveert aantal grondafhandelaren in 2027

SCHIPHOL (ANP) - Het duurt tot 2027 voordat het aantal grondafhandelaren op Schiphol is teruggebracht naar drie, in plaats van de huidige zes. Dat maakte de luchthaven bekend bij het begin van de aanbesteding voor bedrijven die verantwoordelijk worden voor de bagageafhandeling en werkzaamheden rond vliegtuigen. Het is al jaren de wens van de politiek en Schiphol om het aantal afhandelaren te beperken.

8 uur geleden
ING: economie groeit door ondanks handelsstrijd en spaarwoede

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.

8 uur geleden
Brussel onderzoekt Meta om misbruik marktpositie AI op WhatsApp

BRUSSEL (ANP) - Brussel heeft een onderzoek geopend naar Meta's beleid rondom AI-functies in WhatsApp. De Europese Commissie gaat beoordelen of het Amerikaanse techbedrijf mogelijk in strijd handelt met Europese mededingingsregels door het concurrerende bedrijven moeilijker te maken om klanten via WhatsApp te bereiken.

10 uur geleden