Chinese centrale bank verlaagt rente om economie te steunen
BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese centrale bank heeft opnieuw een belangrijk rentetarief verlaagd om het kwakkelende herstel van de op een na grootste economie ter wereld aan te jagen. Het was de tweede keer in drie maanden tijd dat de rente werd verlaagd. China kampt met een crisis in de vastgoedmarkt en afzwakkende consumentenuitgaven door de onzekere economische vooruitzichten. Door leningen goedkoper te maken hopen de beleidsmakers de bestedingen en investeringen te stimuleren.
De rente op leningen met een looptijd van een jaar werd verlaagd van 2,65 procent naar 2,50 procent. De stap van de centrale bank kwam als een verrassing en het besluit werd kort voor de bekendmaking van een reeks van tegenvallende macro-economische cijfers naar buiten gebracht.
Zo bleek dat de winkelverkopen in het land in juli met 2,5 procent op jaarbasis zijn gestegen. Economen hadden gerekend op een toename van 4,5 procent, na een groei van 3,1 procent in juni. Daarnaast werd bekendgemaakt dat de industriële productie vorige maand met 3,7 procent is toegenomen. Hier werd gerekend op een stijging van 4,4 procent.
Stijging werkloosheid
Ook liep de werkloosheid in juli op tot 5,3 procent, van 5,2 procent een maand eerder. Het Chinese statistiekbureau liet daarbij weten geen specifiek percentage meer te geven voor de jeugdwerkloosheid. In juni nam de jeugdwerkloosheid nog toe tot een nieuw record van 21,3 procent.
De recente macro-economische cijfers suggereren dat China waarschijnlijk moeite heeft om de groeidoelstelling van 5 procent voor dit jaar te halen. Volgens officiële cijfers groeide de op een na grootste economie ter wereld tussen het eerste en tweede kwartaal van 2023 slechts met 0,8 procent. Veel economen pleiten dan ook voor een omvangrijk herstelplan om de bedrijvigheid te stimuleren.
Steunmaatregelen
Voorlopig lijken de Chinese autoriteiten vast te houden aan gerichte steunmaatregelen aan de particuliere sector. Zo kondigden de Chinese leiders vorige maand een 20-puntenplan aan om burgers aan te moedigen meer uit te geven in sectoren als voertuigen, toerisme en huishoudelijke apparaten.
Meer uit Financieel
HONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
1 dag geleden