Chinese beurzen dalen na sancties westerse landen
TOKIO (ANP) - De Chinese aandelenbeurzen verloren dinsdag terrein. De sancties die door de Europese Unie, de Verenigde Staten, Canada en het Verenigd Koninkrijk zijn opgelegd tegen het land vanwege de onderdrukking van de Oeigoerse moslimminderheid in Xinjiang, zorgden voor terughoudendheid bij beleggers. Andere beurzen in de Aziatische regio lieten eveneens verliezen zien. Vooral de transportbedrijven en reissector stonden onder druk door de verlenging van de lockdownmaatregelen in veel Europese landen.
De beursgraadmeter in Shanghai noteerde tussentijds 1,1 procent lager en de Hang Seng-index in Hongkong verloor 1,4 procent. China sloeg meteen terug na de mensenrechtensancties van de EU en legde Europese politici, onder wie Tweede Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma, strafmaatregelen op. De sancties van de westerse landen zorgen vooral voor terughoudendheid bij internationale investeerders in China.
Geely zakte dik 5 procent in Hongkong. De Chinese autofabrikant zag de winst in het afgelopen jaar flink dalen door de impact van de coronacrisis op de autoverkopen. Het bedrijf kondigde daarnaast aan samen met moederconcern Zhejiang Geely Holding Group een joint venture op te richten voor elektrische voertuigen onder de merknaam Zeekr. Het Chinese techconcern Baidu beleefde een tam beursdebuut in Hongkong en noteerde vrijwel vlak ten opzichte van de introductieprijs. Baidu heeft al een notering aan de Amerikaanse techbeurs Nasdaq.
De Nikkei in Tokio eindigde 0,6 procent lager op 28.995,92 punten. Zeetransportbedrijf Kawasaki Kisen Kaisha en luchtvaartmaatschappij ANA Holdings verloren ruim 6 procent en meer dan 5 procent in navolging van de forse koersverliezen onder Europese en Amerikaanse branchegenoten. De Japanse automakers Toyota, Nissan en Honda toonden herstel na de stevige verliezen een dag eerder. Ook Renesas (plus 2,6 procent) veerde op. De Japanse chipmaker zakte maandag bijna 5 procent door een brand bij een fabriek van het bedrijf. De brand zorgt waarschijnlijk voor een verder tekort aan computerchips in de autosector.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel consumenten ondervinden moeilijkheden bij het vergelijken van energiecontracten en aanbiedingen, concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Om de transparantie en vergelijkbaarheid te vergroten, start de ACM een nieuw onderzoek naar manieren om deze processen te verbeteren.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Ierse politicus Paschal Donohoe krijgt een hoge positie binnen de Wereldbank, maakt het instituut voor ontwikkelingsfinanciering bekend. Hij legt daarom zijn functie van minister van Financiën van Ierland neer en zwaait af als voorzitter van de Eurogroep.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall verwacht dat de jaarlijkse omzet tegen 2030 ongeveer vervijfvoudigt ten opzichte van de behaalde 9,8 miljard euro vorig jaar. Topman Armin Papperger voorziet dat de jaarlijkse inkomsten dan 50 miljard euro bedragen, zei hij dinsdag. Het geld stroomt al tijden binnen bij de wapenfabrikant, nu Europese regeringen honderden miljarden vrijmaken voor herbewapening en defensieversterking.
4 uur geledenUTRECHT(ANP) - Het is nog lastig om te zeggen of de fusie tussen verf- en coatingconcerns AkzoNobel en Axalta goed of slecht nieuws is voor werknemers in Nederland, reageert FNV. Vakbondsbestuurder Esam Laassal geeft aan dat het hem nu nog onduidelijk is wat de samenvoeging betekent voor de werkgelegenheid in Nederland.
4 uur geledenMOZAMBIQUE (ANP/AFP) - Een mensenrechtengroep heeft een juridische klacht ingediend tegen TotalEnergies, waarin het Franse energieconcern wordt beschuldigd van "medeplichtigheid aan oorlogsmisdaden" bij zijn gasproject in Mozambique. Het European Centre for Constitutional and Human Rights (ECCHR) richt zijn klacht op vermeende misstanden door soldaten van een gezamenlijke taskforce (JTF). Deze eenheid was ingezet om het terrein te beveiligen waar TotalEnergies actief is.
5 uur geleden