Chinese beurs licht lager na bescheiden groeidoelstelling
SHANGHAI (ANP) - De Chinese beurs liet maandag een klein verlies zien. Beleggers verwerkten de bescheiden groeidoelstelling voor de op een na grootste economie ter wereld, die afgelopen weekeinde tijdens het begin van het Volkscongres werd afgegeven. China mikt op een economische groei van "ongeveer" 5 procent in 2023. Dat is een van de laagste groeidoelen in decennia. Economen rekenden vooraf op een groeidoelstelling van tussen de 5 en 6 procent.
China schroefde verder het defensiebudget op. De hoofdindex in Shanghai noteerde tussentijds 0,2 procent in de min en de beurs in Shenzhen daalde 0,1 procent. Afgelopen jaar groeide de Chinese economie met maar 3 procent doordat de productie werd verstoord door het strenge coronabeleid in het land. Voor 2022 hanteerde Beijing een groeidoelstelling van 5,5 procent. De Hang Seng-index in Hongkong won 0,4 procent. Grote Chinese techbedrijven als Alibaba en Tencent verloren zo'n 0,7 procent.
Op de andere Aziatische beurzen werden wel duidelijke winsten geboekt. Beleggers trokken zich op aan de flinke koerswinsten op Wall Street van afgelopen vrijdag. Vooral de techbedrijven wonnen terrein in navolging van de koersstijgingen bij Amerikaanse sectorgenoten. De Kospi in Seoul klom 1 procent en de All Ordinaries in Sydney won 0,6 procent. In Australië werd vooral gewacht op het rentebesluit van de centrale bank van het land, dat dinsdag op het programma staat.
De hoofdindex in Tokio, de Nikkei 225, eindigde 1,1 procent hoger. De grote Japanse techinvesteerder SoftBank behoorde tot de sterkste stijgers met een winst van 2,7 procent. Vrijdag werd al gemeld dat de Britse chipontwikkelaar Arm, eigendom van SoftBank, naar verwachting dit jaar naar de beurs in New York zal worden gebracht. Vorig jaar pauzeerde SoftBank zijn plannen voor een beursgang van Arm in Londen vanwege de politieke onzekerheid in het Verenigd Koninkrijk. De Japanse chipbedrijven Advantest en Tokyo Electron stegen 1,6 procent en 3 procent.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Signify heeft de omzet en winst zien dalen in het tweede kwartaal van 2026. De voormalige verlichtingsdivisie van Philips sprak van gemengde marktomstandigheden, met een aanhoudend momentum in de professionele verlichtingsprojecten in de Verenigde Staten en opkomende markten en een zwakkere vraag in Europa.
1 uur geledenROSMALEN (ANP) - Nederland kan zich geen infrastructuurbeleid veroorloven dat van incident naar incident beweegt. Daarvoor heeft topman Ton Hillen van bouwconcern Heijmans vrijdag gewaarschuwd bij de publicatie van de halfjaarcijfers, waarbij hij mede doelt op de recente sluiting van de Merwedebrug voor vrachtverkeer. Volgens hem is dat niet het eerste incident en hobbelt Nederland van de ene spoedreparatie naar de andere.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Frankrijk verzet zich tegen het gebruik van een geavanceerd zelfrijhulpsysteem van Tesla in de huidige vorm op Europese wegen. Nederland heeft de Full Self-Driving-rijassistentiesoftware wel toegelaten. De Franse minister van Transport voorziet echter veiligheidsproblemen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Leiders en ministers van verschillende landen hebben verbaasd en boos gereageerd op de nieuwe importheffingen die de Verenigde Staten hebben opgelegd aan zestig handelspartners.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben nieuwe importheffingen van 10 en 12,5 procent aangekondigd voor zestig handelspartners, waaronder de Europese Unie. Dat heeft de Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer donderdag aangekondigd. Regeringsfunctionarissen noemen als reden voor de nieuwe importheffingen de vermeende lakse handhaving op verboden dwangarbeid.
2 uur geledenMANILA (ANP/RTR) - De Europese buitenlandchef Kaja Kallas heeft de beweegredenen van Washington voor het opleggen van nieuwe invoerheffingen op Europese producten in twijfel getrokken. Ze noemde de aantijgingen over tekortkomingen in de Europese wetgeving tegen gedwongen arbeid ongegrond. "Dat kun je van de Europese Unie simpelweg niet zeggen", zei Kallas bij de ASEAN-bijeenkomsten in Manilla tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag flink lager gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de stijgende olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Zo nam de prijs van een vat Brentolie donderdag toe tot ruim 100 dollar per vat.
10 uur geleden