Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chinees-Maltees-Kittiaans-Spitsbergse cryptomiljonair naar ruimte

Chinees-Maltees-Kittiaans-Spitsbergse cryptomiljonair naar ruimte

CAPE CANAVERAL (ANP) - Vier nieuwe toeristen zijn begonnen aan een reis naar de ruimte. Ruimtevaartbedrijf SpaceX heeft ze in de nacht van maandag op dinsdag om 03.46 uur (Nederlandse tijd) gelanceerd vanaf de ruimtebasis Cape Canaveral in Florida. De vier zitten de komende dagen in een baan rond de aarde.

De missie is betaald door een van de bemanningsleden zelf, de geboren Chinees Chun Wang. Hij is rijk geworden met het delven van virtueel geld. Hij woont officieel in de afgelegen Noorse eilandengroep Spitsbergen. Met plaatselijke investeringen heeft hij ook de paspoorten van Malta en van het land St. Kitts en Nevis in de Caraïben weten te krijgen. Hij maakt zijn ruimtereis officieel als burger van Malta. Hoeveel Wang heeft betaald, is niet bekend.

Een van zijn reisgenoten is de Noors-Britse filmmaker Jannicke Mikkelsen, die ook op Spitsbergen woont. Zij moet de ruimtereis vastleggen in virtual reality. Mikkelsen wordt de eerste Noorse astronaut. De andere bemanningsleden zijn avonturier Eric Philips uit Australië, een kind van Nederlandse ouders, en onderzoeker Rabea Rogge uit Duitsland.

De vier gaan naar een zogeheten polaire baan om de aarde. Dat betekent dat ze over zowel de Noordpool als de Zuidpool vliegen. Het duurt steeds zo'n drie kwartier om van het ene uiteinde van de aarde naar de andere kant te vliegen. Het is de eerste keer dat mensen in die omloopbaan komen. Die wordt tot nu toe alleen gebruikt voor observatiesatellieten.

De missie heet Fram2. Dat is een verwijzing naar het schip Fram (Noors voor "voorwaarts"), waarmee de Noorse ontdekkingsreizigers Fridtjof Nansen en Roald Amundsen meer dan een eeuw geleden de Noordpool en de Zuidpool verkenden.

Meer uit Buitenland

Franse premier ontvangt maandag scholieren na maand protesteren

PARIJS (ANP/AFP) - Na meer dan een maand van protestacties worden vertegenwoordigers van de Franse scholieren maandag om 14.30 uur ontvangen door premier Sébastien Lecornu. Dat melden de organisaties Renouveau lycéen en Les Lycéens!

2 uur geleden
Oud-president erkent winst studentenbeweging verkiezingen Servië

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische oud-president Aleksandar Vučić heeft zijn nederlaag toegegeven tegenover de door studenten geleide protestbeweging bij de parlementsverkiezingen op zondag.

2 uur geleden
Stembussen in Brazilië twee uur langer open na klachten team Lula

BRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat de stemtijd voor de beslissende ronde van de presidentsverkiezingen op zondag met twee uur wordt verlengd. Hiermee willigde het hof een verzoek in van het campagneteam van president Luiz Inácio 'Lula' da Silva.

2 uur geleden
Zelensky: trilaterale ontmoeting Oekraïne-Rusland-VS in november

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zondag gezegd dat er in november een trilaterale ontmoeting zal plaatsvinden tussen Kyiv, Washington en Moskou, met als doel de vastgelopen vredesbesprekingen nieuw leven in te blazen.

3 uur geleden
Exitpoll: Jotova wint eerste ronde Bulgaarse presidentsverkiezing

SOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.

4 uur geleden
Le Pen belooft harde aanpak criminaliteit bij begin campagne

ORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.

6 uur geleden
Nieuwe protesten in Tirana ondanks extra maatregelen

TIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.

7 uur geleden