China zet zeven Amerikanen op sanctielijst
PEKING (ANP/BLOOMBERG/RTR) - China heeft zeven Amerikanen op een sanctielijst gezet. Daarmee slaat Peking terug voor een eerdere Amerikaanse beslissing om bedrijven te waarschuwen dat zakendoen in Hongkong gevaren met zich meebrengt. Zo is onder anderen voormalig minister van Handel van de Verenigde Staten Wilbur Ross op de zwarte lijst gezet.
Washington gaf vorige week een waarschuwing uit aan bedrijven dat als ze zakendoen in Hongkong het moeilijker is om hun personeel en data te beschermen. Dat komt volgens de VS doordat China meer controle over de voormalige Britse kroonkolonie wil uitoefenen. Daarbij komt de rechtsstaat in Hongkong in het gedrang.
China vindt dat onzin, blijkt uit een verklaring waarin staat dat de VS "het zogenoemde Hongkong-advies hebben verzonnen om het bedrijfsklimaat in Hongkong zonder reden zwart te maken". Ook heeft de Amerikaanse regering volgens China "illegale sancties opgelegd aan verscheidene functionarissen".
De VS en China ruziën al een tijd over zaken als Hongkong, mensenrechten in Xinjiang, Taiwan en het ontstaan van het coronavirus. De recente stap van China wordt door kenners vooral als symbolisch gezien. Ross is de prominentste Amerikaan op de lijst en hij is sinds januari, toen Joe Biden Donald Trump opvolgde als president, al geen minister meer.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.
2 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
8 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
10 uur geleden