Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China worstelt met evenwicht tussen economische groei en klimaat

China worstelt met evenwicht tussen economische groei en klimaat

PEKING (ANP/BLOOMBERG) - China worstelt met tegenstrijdige belangen op het gebied van milieu-, economische, sociale en geopolitieke doelstellingen. De afwegingen hebben uiteenlopende gevolgen voor de markten met sterke prijsschommelingen voor grondstoffen tot gevolg. Zo ligt de prijs voor aluminium, dat zeer energie-intensief is, op het hoogste niveau in tien jaar in het streven van het land om energie te besparen.

Verder is de prijs voor ijzererts gekelderd omdat de staalproductie aan banden is gelegd. De prijzen voor steenkool zijn juist gestegen vanwege de veiligheidsmaatregelen die zijn getroffen in de Chinese mijnen en een oplopend conflict met Australië. Dat land mag onder meer geen steenkool meer naar China verschepen.

Peking wil onder andere de uitstoot beperken en elektriciteitsverbruik verminderen. Maar de ingrepen op dat vlak moeten niet ten koste gaan van de economische groei, zeker niet nu die herstelt van de coronacrisis. Het probleem is dat veel van deze beleidsmaatregelen het aanbod van grondstoffen beperken en de prijzen opdrijven. Daardoor wordt Pekings doel om de inflatie te beteugelen een stuk moeilijker.

Steenkool

De helft van China's energiebehoefte komt bijvoorbeeld van de opwekking van energie via steenkool. Het is ook de vuilste fossiele brandstof en levert de grootste bijdrage aan de uitstoot van het land. Het gebruik van steenkool aan banden leggen is de beste manier om verplichtingen na te komen die nodig zijn om de stijging van de temperatuur op aarde te beperken.

Maar Peking doet dat niet, of in ieder geval nog niet. President Xi Jinping heeft gezegd dat hij verwacht dat het verbruik tot 2026 zal toenemen, en staatsbedrijven en provinciale overheden geven nog steeds hun goedkeuring aan nieuwe kolengestookte energiecentrales. Tegelijkertijd hebben de Chinese leiders duidelijk gemaakt dat de brandstof tegen 2060 zo goed als verdwenen moet zijn.

Menens

Er zijn ook tekenen dat het China menens is. Zo werd een 19 miljard dollar kostende fabriek voor de verwerking van steenkool tot chemicaliën in juli stopgezet. Maar de stijging van de binnenlandse steenkoolprijzen tot recordhoogte dit jaar is niet bepaald een stimulans voor mijnwerkers om minder te produceren.

China is 's werelds grootste gebruiker van grondstoffen en is ook een belangrijke producent van sommige ervan. Dat zorgt in sommige gevallen voor een moeilijke spagaat, zeker nu de wereldgoederenmarkt uiterst onvoorspelbaar is geworden.

Meer uit Financieel

Consumenten besteden meer aan goederen en diensten

DEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in december meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in december 2024. In november gaven consumenten 0,9 procent meer uit.

5 minuten geleden
Nederlanders winkelen dit jaar nog meer online, verwacht ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven ook in 2026 vaker online winkelen. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuwe prognose voor de retail. De bank voorziet een stijging van 6 procent van de aankopen via webwinkels. In 2025 nam dit met 6,6 procent toe en het jaar daarvoor met 9,6 procent.

4 uur geleden
Nederlanders winkelen dit jaar nog meer online, verwacht ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven ook in 2026 vaker online winkelen. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuwe prognose voor de retail. De bank voorziet een stijging van 6 procent van de aankopen via webwinkels. In 2025 nam dit met 6,6 procent toe en het jaar daarvoor met 9,6 procent.

7 uur geleden
Clouddivisie Amazon groeit opnieuw hard

SEATTLE (ANP) - Amazon heeft in het vierde kwartaal opnieuw een hogere omzet en winst behaald. Het techconcern bleef profiteren van groei bij de divisie die clouddiensten aanbiedt. Ook groeiden de inkomsten uit advertenties.

8 uur geleden
Wall Street sluit met verlies, Alphabet bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. De stemming was opnieuw negatief, na zware koersverliezen in de techsector eerder deze week.

8 uur geleden
Vliegverkeer luchthaven Berlijn stilgelegd om ijzel

BERLIJN (ANP/DPA) - Het vliegverkeer op de internationale luchthaven van Berlijn is tijdelijk stilgelegd vanwege ijzel. Dat is te lezen op de website van de luchthaven. Er kunnen hierdoor geen vliegtuigen meer landen of opstijgen. Het is niet duidelijk wanneer het vliegverkeer weer wordt hervat.

10 uur geleden
Danone roept nog meer babyvoeding terug in Oostenrijk

WENEN (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft in Oostenrijk een nieuwe terugroepactie van babyvoeding aangekondigd. Dat meldt de Oostenrijkse autoriteit voor voedselveiligheid Ages. Sinds december hebben Danone en verschillende andere fabrikanten in tientallen landen babyvoeding teruggeroepen die mogelijk besmet is met een giftige stof.

11 uur geleden