China wil informatie over klimaat en uitstoot verplicht stellen
PEKING (ANP/BLOOMBERG) - China wil het openbaar maken van informatie over klimaat en CO2-uitstoot in de toekomst verplicht stellen. Het land heeft hiermee al getest bij enkele commerciƫle banken en een aantal beursgenoteerde bedrijven, maar wil die verplichting verder uitrollen, zei centrale bankgouverneur Yi Gang van de People's Bank of China (PBOC), tijdens een paneldiscussie die werd georganiseerd door de Bank for International Settlements.
De Chinese president Xi Jinping beloofde eerder om China tegen 2060 CO2-neutraal te maken. Dat betekent onder meer dat 's werelds grootste vervuiler snel zal moeten omschakelen van fossiele brandstoffen naar schone energie. De centrale bank wil aan die verandering bijdragen door het ontwikkelen van groene financiering en het uitsluiten van risico's die daarmee gepaard gaan.
Om de uitstoot terug te dringen, zal China tot 2030 jaarlijks naar schatting 2,2 biljoen yuan (283 miljard euro) aan investeringen nodig hebben. In de jaren daarop zal dit bedrag oplopen tot jaarlijks 3,9 biljoen yuan tot 2060, zei Yi in april.
Stresstests
De PBOC heeft stresstests uitgevoerd om de klimaatrisico's te beoordelen en moedigt banken aan om leningen te verstrekken voor groene projecten, aldus Yi. De centrale bank beoordeelt ook het effect van de duurzame overgang van de economie op de inflatieprognoses.
De resultaten van de stresstest worden in de toekomst gepubliceerd. De toetsing maakt deel uit van een bredere test die bij alle 4024 banken wordt uitgevoerd. Daaruit moet duidelijk worden in hoeverre zij in staat zijn om potentiƫle schokken op te vangen. De PBOC moet er in de ogen van Yi voor zorgen dat de overgang van het land naar groene energie soepel verloopt en dat "plotselinge bewegingen" die crises kunnen veroorzaken, worden vermeden.
Volgens voormalig PBOC-gouverneur Zhou Xiaochua moeten China en andere grote ontwikkelingslanden zo snel mogelijk een emissieplafond en duidelijke routekaarten vaststellen om aan te tonen dat het menens is. Ook om te kunnen toetsen of beloftes worden nagekomen. China zou volgens hem ook meer moeten inzetten op onderzoek en ontwikkeling om de uitstoot te verminderen.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Het is weer mogelijk voor vliegtuigen om te landen op Eindhoven Airport. Dat meldt de luchthaven op X. Vrijdagochtend had de luchthaven nog dusdanig veel last van mist dat er tijdelijk geen toestellen konden landen. Inmiddels is het weer verbeterd.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Netflix koopt de tv- en filmstudio's en het streamingplatform van Warner Bros. Discovery. Daarmee krijgt 's werelds populairste streamingdienst voor films en series ook veel klassieke en populaire films in handen, zoals de reeks Harry Potter-films en Citizen Kane. Ook lijft Netflix zijn streamingrivaal HBO Max in. Bij de deal in contanten en aandelen wordt heel Warner Bros. Discovery gewaardeerd op 82,7 miljard dollar, hebben de bedrijven bekendgemaakt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel ziet af van een mogelijke boete voor socialmediabedrijf TikTok omdat het Chinese bedrijf toezeggingen heeft gedaan voor het transparanter maken van zijn database van advertenties. Dat meldt de Europese Commissie vrijdag.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens die zijn aangesloten op het warmtenet met een laag verbruik gaan mogelijk volgend jaar meer betalen voor de levering van warmte. Dat volgt uit de maximale warmtetarieven die de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vrijdag bekendmaakte voor energieleveranciers.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft socialemediaplatform X een boete opgelegd van 120 miljoen euro voor het overtreden van Europese digitale regels, onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in november voor de derde maand op rij gedaald. Alle belangrijke basisvoedingsmiddelen, met uitzondering van granen, lieten vorige maand een daling zien, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De daling kwam voornamelijk door ruime voorraden.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het derde kwartaal van dit jaar iets sterker gegroeid dan eerder gemeld. Volgens een nieuwe raming van het Europese statistiekbureau Eurostat bedroeg de groei 0,3 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Bij een eerdere schatting werd nog een groei van 0,2 procent op kwartaalbasis gemeld.
3 uur geleden