China wil informatie over klimaat en uitstoot verplicht stellen
PEKING (ANP/BLOOMBERG) - China wil het openbaar maken van informatie over klimaat en CO2-uitstoot in de toekomst verplicht stellen. Het land heeft hiermee al getest bij enkele commerciƫle banken en een aantal beursgenoteerde bedrijven, maar wil die verplichting verder uitrollen, zei centrale bankgouverneur Yi Gang van de People's Bank of China (PBOC), tijdens een paneldiscussie die werd georganiseerd door de Bank for International Settlements.
De Chinese president Xi Jinping beloofde eerder om China tegen 2060 CO2-neutraal te maken. Dat betekent onder meer dat 's werelds grootste vervuiler snel zal moeten omschakelen van fossiele brandstoffen naar schone energie. De centrale bank wil aan die verandering bijdragen door het ontwikkelen van groene financiering en het uitsluiten van risico's die daarmee gepaard gaan.
Om de uitstoot terug te dringen, zal China tot 2030 jaarlijks naar schatting 2,2 biljoen yuan (283 miljard euro) aan investeringen nodig hebben. In de jaren daarop zal dit bedrag oplopen tot jaarlijks 3,9 biljoen yuan tot 2060, zei Yi in april.
Stresstests
De PBOC heeft stresstests uitgevoerd om de klimaatrisico's te beoordelen en moedigt banken aan om leningen te verstrekken voor groene projecten, aldus Yi. De centrale bank beoordeelt ook het effect van de duurzame overgang van de economie op de inflatieprognoses.
De resultaten van de stresstest worden in de toekomst gepubliceerd. De toetsing maakt deel uit van een bredere test die bij alle 4024 banken wordt uitgevoerd. Daaruit moet duidelijk worden in hoeverre zij in staat zijn om potentiƫle schokken op te vangen. De PBOC moet er in de ogen van Yi voor zorgen dat de overgang van het land naar groene energie soepel verloopt en dat "plotselinge bewegingen" die crises kunnen veroorzaken, worden vermeden.
Volgens voormalig PBOC-gouverneur Zhou Xiaochua moeten China en andere grote ontwikkelingslanden zo snel mogelijk een emissieplafond en duidelijke routekaarten vaststellen om aan te tonen dat het menens is. Ook om te kunnen toetsen of beloftes worden nagekomen. China zou volgens hem ook meer moeten inzetten op onderzoek en ontwikkeling om de uitstoot te verminderen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
4 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
4 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
8 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
9 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
9 uur geleden