China wil akkoord over fossiel dat aanvaardbaar is voor iedereen
DUBAI (ANP/AFP/RTR) - China wil dat er op de klimaattop in Dubai een akkoord over fossiele brandstoffen komt dat "aanvaardbaar" is voor iedereen. "We willen allemaal samenwerken om een taal te vinden die de juiste richting geeft voor verdere inspanningen, die zoveel mogelijk inclusiviteit weerspiegelt en die ook aanvaardbaar is voor alle partijen", zei de Chinese klimaatgezant Xie Zhenhua zaterdag.
De onderhandelaar zei ook dat hij "enige vooruitgang" zag tijdens de klimaatonderhandelingen, in een groot geschil over de toekomst van fossiele brandstoffen. China is een van 's werelds grootste importeurs van olie.
Grootste uitstoters
China's topgezant weigerde te zeggen of het land zou kunnen instemmen met het volledig uitbannen van fossiele brandstoffen. China blijft sterk afhankelijk van deze brandstoffen, met steenkool als de grootste energiebron van het land. De Chinezen sloten onlangs verschillende grote deals met olie- en gasbedrijven om de levering van gas aan China voor tientallen jaren veilig te stellen.
De energietransitie is volgens Xie "uiterst belangrijk", maar "elk land heeft verschillende nationale omstandigheden". China en de Verenigde Staten, wereldwijd de grootste twee uitstoters van broeikasgassen, hebben vorige maand opgeroepen tot uitbreiding van hernieuwbare energie.
Steeds twijfelachtiger
De OPEC, de organisatie van dertien olie-exporterende landen, haalde zich onlangs de woede van sommige landen en klimaatactivisten op de hals door leden op te roepen om niet akkoord te gaan met het afbouwen van fossiele brandstoffen. Daarmee sloot de OPEC zich aan bij Saudi-Arabië. De Franse energieminister Agnès Pannier-Runacher zei dat ze "verbijsterd" en "boos" was over de OPEC-verklaring.
Ongeveer tweehonderd landen moeten de komende dagen overeenstemming zien te bereiken over de klimaataanpak. Maar of dat gaat lukken wordt steeds twijfelachtiger, mede door de standpunten van onder meer Saudi-Arabië, de VS en China.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
9 uur geleden