China verscherpt exportcontrole op grafiet
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft de exportcontroles verscherpt op bepaalde categorieën van grafiet, een vorm van koolstof. Met de uitvoerbeperkingen wil China naar eigen zeggen de nationale veiligheid en belangen beschermen. Grafiet is een relatief goede elektrische geleider en wordt vaak gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen.
Sommige soorten van grafiet die als zeer gevoelig voor de nationale veiligheid worden beschouwd, zullen vanaf 1 december onderworpen zijn aan zogeheten 'dual-use' exportcontroles, zei het Chinese ministerie van Handel in een verklaring. Dual-use verwijst naar toepassingen die zowel maatschappelijke als militaire doelen kunnen dienen.
Volgens het ministerie viel grafiet al onder een tijdelijk exportcontrolebevel dat in 2006 werd ingevoerd. Tegelijkertijd zei China dat het zijn tijdelijke exportcontroles op minder gevoelige grafietcategorieën die worden gebruikt in de staalsector en chemische industrie, zal opheffen.
De stap van Beijing volgt op het besluit van de Amerikaanse regering om de verkoop van geavanceerde chips van het Amerikaanse techconcern Nvidia, die speciaal zijn ontworpen voor de Chinese markt, te beperken. De nieuwe regels vereisen ook dat bedrijven de Verenigde Staten op de hoogte stellen voordat ze bepaalde chips verkopen aan de Chinezen. Washington wil daarmee voorkomen dat China toegang krijgt tot belangrijke Amerikaanse technologie die voor militaire doeleinden kan worden gebruikt. Onder druk van de VS heeft ook Nederland de uitvoer van chiptechnologie beperkt.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan een 'solidariteitsinstrument' om bedrijven te ondersteunen die hun toeleveringsketens voor kritieke grondstoffen verleggen, zodat ze minder afhankelijk worden van China. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
10 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is mogelijk opgelicht bij het kopen van grond in Albanië. Een in Miami gevestigde zakenman, die in Albanië wordt gezocht voor het witwassen van drugsgeld, wordt ervan verdacht eigendomsbewijzen te hebben vervalst van grond waarop Kushner een miljardenresort wil laten bouwen.
12 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Diverse grote organisaties uit de muziekindustrie hebben vrijdag een labelsysteem gepresenteerd voor content die met kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Daarmee kunnen mensen snel achterhalen of en hoe er in bepaalde muziek gebruik is gemaakt van AI.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Nederlandse werkplekken zijn slecht ingericht op steeds hetere zomers. Daarvoor waarschuwt CNV na een peiling onder 1500 werkenden die fysiek op hun werk aanwezig moeten zijn, bijvoorbeeld in de bouw, industrie en de zorg.
15 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta stopt na enkele dagen al weer met een nieuwe AI-functie waarmee gebruikers afbeeldingen konden genereren die waren gebaseerd op de Instagram-foto's van anderen. Het Amerikaanse socialemediaconcern besloot hiertoe na een storm aan kritiek dat Meta zich met de tool schuldig zou maken aan privacyschendingen.
15 uur geledenCUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen ChatGPT-moeder OpenAI en twee voormalige werknemers van het AI-bedrijf, omdat zij vertrouwelijke bedrijfsgegevens van Apple zouden hebben gestolen. De zaak werd aangespannen bij een rechtbank in het noorden van Californië.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koerswinsten het weekend ingegaan. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar de beursgang van het grote Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix in New York. Dat debuut verliep succesvol, want SK Hynix sloot bijna 13 procent hoger op 168 dollar per aandeel.
1 dag geleden