China verlaagt opnieuw rentetarieven om economie te steunen
BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese centrale bank heeft opnieuw twee belangrijke rentetarieven verlaagd. Met de lagere leenkosten willen de beleidsmakers de consumptiebestedingen en bedrijfsinvesteringen stimuleren en het kwakkelende herstel van de op een na grootste economie ter wereld aanjagen.
China kampt met een crisis in de vastgoedmarkt en afzwakkende consumentenuitgaven door de onzekere economische vooruitzichten. Afgelopen vrijdag werd bekendgemaakt dat de Chinese economie in het derde kwartaal met 4,6 procent is gegroeid. Dat was de traagste groei in anderhalf jaar tijd. Beijing streeft voor dit jaar naar een groei van 5 procent.
Het rentetarief voor eenjarige leningen, dat dient als maatstaf voor bedrijfsleningen en leningen voor huishoudens, ging omlaag van 3,35 procent naar 3,10 procent. De rente voor leningen met een looptijd van vijf jaar, die dient als maatstaf voor de meeste hypotheken in het land, werd verlaagd van 3,85 procent naar 3,60 procent. Beide tarieven werden voor het laatst verlaagd in juli en bevinden zich nu op historisch lage niveaus.
Kapitaaleisen
De gouverneur van de Chinese centrale bank had vrijdag tijdens een forum in Beijing al aangegeven dat de rentetarieven met 20 tot 25 basispunten zouden worden verlaagd. De uiteindelijke verlaging lag daarmee aan de bovenkant van die voorspelling. Economen hadden vooraf gerekend op een verlaging met 20 basispunten.
Ook gaf de gouverneur vrijdag aan dat de kapitaaleisen voor banken tegen het einde van het jaar nog eens zouden kunnen worden verlaagd. Doordat banken minder geld als buffer hoeven aan te houden, wordt meer geld vrijgemaakt voor leningen.
Steunmaatregelen
Om de groei aan te jagen en het doel te bereiken heeft de Chinese overheid dit jaar al een reeks steunmaatregelen aangekondigd om de huizenmarkt uit het slop te trekken en de kredietverstrekking door banken te stimuleren. Zo werden onder meer de regels voor de aankoop van een tweede huis versoepeld en werden vorige maand de kapitaaleisen voor banken verlaagd.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De wereldwijde markt voor bedrijfsfusies en overnames is dit jaar gestegen naar een totale waarde van 4,5 biljoen dollar, oftewel 4500 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant Financial Times die zich baseert op cijfers van het Britse beursbedrijf LSE. Dat is het hoogste niveau sinds 2021 en een waardestijging van bijna 50 procent vergeleken met vorig jaar.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine koersuitslagen begonnen. Wall Street is op tweede kerstdag in tegenstelling tot de Europese beurzen wel gewoon geopend voor de beurshandel, al zal die naar verwachting erg rustig verlopen omdat veel handelaren vrij zijn. De hoeveelheid aandelen die wordt verhandeld, ligt doorgaans een stuk lager dan normaal.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Honderden vluchten op de grote luchthavens van New York zijn geschrapt in verband met een grote sneeuwstorm. Er wordt verwacht dat er vanaf vrijdagmiddag tot en met zaterdag zware sneeuwval is in New York City en op Long Island, met een mogelijke ophoping van wel 20 centimeter sneeuw voordat de storm afneemt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kansen op werk voor werklozen in Duitsland zijn op een historisch dieptepunt, waarschuwt de directeur van de Bundesagentur für Arbeit. In opmerkingen die vrijdag werden vrijgegeven, vertelt Andrea Nahles aan nieuwssite web.de dat de Duitse arbeidsmarkt al enkele maanden stagneert en geen vooruitgang boekt.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland en Kazachstan hebben de eerste lancering onder hun gezamenlijke Baiterek-ruimteproject uitgesteld. De debuutlancering van de Russische Soejoz 5-raket wordt verschoven naar een nader te bepalen tijdstip om extra controles mogelijk te maken.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China's uitgestrekte spoornet voor hogesnelheidstreinen heeft een totale operationele afstand van 50.000 kilometer bereikt met de opening van een nieuwe lijn op vrijdag. Daarmee is het netwerk, het langste ter wereld, inmiddels een vijfde langer dan de omtrek van de aarde.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse minister voor Digitale Zaken, Karsten Wildberger, staat open voor een verbod op sociale media voor kinderen, zoals dat in Australië is ingevoerd. "Ik zie daar veel voordelen in. Ik vind de vraag naar een leeftijdsbeperking meer dan gerechtvaardigd", zei hij tegen het Duitse persbureau dpa.
4 uur geleden