China roept landen op toeleveringsketens op orde te krijgen
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Landen wereldwijd moeten hun toeleveringsketens veilig stellen om inflatieschokken te voorkomen. Dat zei de Chinese president Xi Jinping tijdens een uitgeklede onlineversie van het World Economic Forum (WEF). Volgens de Chinees moeten de huidige problemen en risico's worden aangepakt om ook het gestage herstel van de wereldeconomie uit de coronacrisis te bevorderen, zei hij via een videoverbinding.
Xi wees op de huidige toeleveringsketens die door de crisis zijn verstoord. Daarbij stijgen de prijzen voor grondstoffen almaar verder en is de energievoorziening krap, verduidelijkte hij. "Deze risico's versterken elkaar en vergroten de onzekerheid over het economische herstel."
Eerder deze maand moest het Russische leger er aan te pas komen om een volksopstand in China's buurland Kazachstan de kop in te drukken. De oproer ontstond door energieschaarste. Het laatste wat China wil is onrust in de eigen regio. Zeker niet nu het land economische en diplomatieke problemen opgelost wil hebben voorafgaand aan het leiderschapscongres van de regerende Communistische Partij in de tweede helft van dit jaar.
Domino-effecten
Xi waarschuwde ook voor wereldwijde inflatierisico's en de domino-effecten van hogere rentetarieven. "Als grote economieën op de rem gaan staan of een ommezwaai maken in hun monetaire beleid, kan dat ernstige negatieve gevolgen hebben", zei hij. Xi wees er onder andere op dat ontwikkelingslanden het meest te lijden zouden hebben van hogere rentes.
Verder bagatelliseerde Xi de zorgen die leven over de Chinese economie die in het slotkwartaal van vorig jaar met 4 procent groeide. Dat was het zwakste tempo sinds begin 2020. "De fundamenten van de Chinese economie zijn onveranderd. Die blijven veerkrachtig, hebben voldoende potentieel en de langetermijnvooruitzichten zijn positief", zei hij.
Coördinatie
De Chinese centrale bank verlaagde maandag voor het eerst in bijna twee jaar de rente. De Amerikaanse evenknie Federal Reserve heeft voor de komende maanden juist renteverhogingen aangekondigd. Xi riep op tot coördinatie van het wereldwijde economische beleid.
Doorgaans wordt het WEF in het Zwitserse skidorp Davos gehouden. Vanwege corona is de fysieke top uitgesteld tot medio dit jaar. Vorig jaar ging de top vanwege het rondwarende virus helemaal niet door.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft er in 2025 voor het derde jaar op rij minder woningen bijgekregen. Daarmee blijft de woningbouw achterlopen bij de plannen van het kabinet en lukt het niet om het woningtekort echt in te lopen. Dat volgt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft enkele sancties tegen de Venezolaanse olie-industrie versoepeld. Dat betekent onder meer dat bedrijven uit veel landen weer Venezolaanse olie kunnen kopen. Bedrijven uit China, Rusland, Iran, Noord-Korea en Cuba zijn daarvan echter uitgesloten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt vrijdagochtend (lokale tijd) zijn kandidaat bekend voor de opvolging van Jerome Powell als voorzitter van de Federal Reserve. Powells termijn loopt in mei af. "Ik zal morgenochtend de nieuwe voorzitter van de Fed bekendmaken", zei Trump in het Kennedy Center in Washington. Eerder had Trump gezegd pas volgende week een kandidaat te nomineren.
3 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
10 uur geleden