China roept landen op toeleveringsketens op orde te krijgen
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Landen wereldwijd moeten hun toeleveringsketens veilig stellen om inflatieschokken te voorkomen. Dat zei de Chinese president Xi Jinping tijdens een uitgeklede onlineversie van het World Economic Forum (WEF). Volgens de Chinees moeten de huidige problemen en risico's worden aangepakt om ook het gestage herstel van de wereldeconomie uit de coronacrisis te bevorderen, zei hij via een videoverbinding.
Xi wees op de huidige toeleveringsketens die door de crisis zijn verstoord. Daarbij stijgen de prijzen voor grondstoffen almaar verder en is de energievoorziening krap, verduidelijkte hij. "Deze risico's versterken elkaar en vergroten de onzekerheid over het economische herstel."
Eerder deze maand moest het Russische leger er aan te pas komen om een volksopstand in China's buurland Kazachstan de kop in te drukken. De oproer ontstond door energieschaarste. Het laatste wat China wil is onrust in de eigen regio. Zeker niet nu het land economische en diplomatieke problemen opgelost wil hebben voorafgaand aan het leiderschapscongres van de regerende Communistische Partij in de tweede helft van dit jaar.
Domino-effecten
Xi waarschuwde ook voor wereldwijde inflatierisico's en de domino-effecten van hogere rentetarieven. "Als grote economieën op de rem gaan staan of een ommezwaai maken in hun monetaire beleid, kan dat ernstige negatieve gevolgen hebben", zei hij. Xi wees er onder andere op dat ontwikkelingslanden het meest te lijden zouden hebben van hogere rentes.
Verder bagatelliseerde Xi de zorgen die leven over de Chinese economie die in het slotkwartaal van vorig jaar met 4 procent groeide. Dat was het zwakste tempo sinds begin 2020. "De fundamenten van de Chinese economie zijn onveranderd. Die blijven veerkrachtig, hebben voldoende potentieel en de langetermijnvooruitzichten zijn positief", zei hij.
Coördinatie
De Chinese centrale bank verlaagde maandag voor het eerst in bijna twee jaar de rente. De Amerikaanse evenknie Federal Reserve heeft voor de komende maanden juist renteverhogingen aangekondigd. Xi riep op tot coördinatie van het wereldwijde economische beleid.
Doorgaans wordt het WEF in het Zwitserse skidorp Davos gehouden. Vanwege corona is de fysieke top uitgesteld tot medio dit jaar. Vorig jaar ging de top vanwege het rondwarende virus helemaal niet door.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
38 minuten geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
13 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
15 uur geleden