China roept landen op toeleveringsketens op orde te krijgen
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Landen wereldwijd moeten hun toeleveringsketens veilig stellen om inflatieschokken te voorkomen. Dat zei de Chinese president Xi Jinping tijdens een uitgeklede onlineversie van het World Economic Forum (WEF). Volgens de Chinees moeten de huidige problemen en risico's worden aangepakt om ook het gestage herstel van de wereldeconomie uit de coronacrisis te bevorderen, zei hij via een videoverbinding.
Xi wees op de huidige toeleveringsketens die door de crisis zijn verstoord. Daarbij stijgen de prijzen voor grondstoffen almaar verder en is de energievoorziening krap, verduidelijkte hij. "Deze risico's versterken elkaar en vergroten de onzekerheid over het economische herstel."
Eerder deze maand moest het Russische leger er aan te pas komen om een volksopstand in China's buurland Kazachstan de kop in te drukken. De oproer ontstond door energieschaarste. Het laatste wat China wil is onrust in de eigen regio. Zeker niet nu het land economische en diplomatieke problemen opgelost wil hebben voorafgaand aan het leiderschapscongres van de regerende Communistische Partij in de tweede helft van dit jaar.
Domino-effecten
Xi waarschuwde ook voor wereldwijde inflatierisico's en de domino-effecten van hogere rentetarieven. "Als grote economieën op de rem gaan staan of een ommezwaai maken in hun monetaire beleid, kan dat ernstige negatieve gevolgen hebben", zei hij. Xi wees er onder andere op dat ontwikkelingslanden het meest te lijden zouden hebben van hogere rentes.
Verder bagatelliseerde Xi de zorgen die leven over de Chinese economie die in het slotkwartaal van vorig jaar met 4 procent groeide. Dat was het zwakste tempo sinds begin 2020. "De fundamenten van de Chinese economie zijn onveranderd. Die blijven veerkrachtig, hebben voldoende potentieel en de langetermijnvooruitzichten zijn positief", zei hij.
Coördinatie
De Chinese centrale bank verlaagde maandag voor het eerst in bijna twee jaar de rente. De Amerikaanse evenknie Federal Reserve heeft voor de komende maanden juist renteverhogingen aangekondigd. Xi riep op tot coördinatie van het wereldwijde economische beleid.
Doorgaans wordt het WEF in het Zwitserse skidorp Davos gehouden. Vanwege corona is de fysieke top uitgesteld tot medio dit jaar. Vorig jaar ging de top vanwege het rondwarende virus helemaal niet door.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
28 minuten geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
3 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.
5 uur geleden