
China reageert op klimaatdeal: nog een heel eind te gaan
BEIJING (ANP) - China heeft na de klimaattop in Egypte gewaarschuwd dat er "nog een heel eind te gaan is" in de wereldwijde samenwerking om de opwarming van de aarde tegen te gaan. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken wees erop dat "ontwikkelde landen zich nog steeds niet aan de afspraak houden om 100 miljard dollar per jaar te steken in klimaatfinanciering voor ontwikkelingslanden".
China is de tweede economie van de wereld, maar staat formeel nog steeds te boek als ontwikkelingsland. De Aziatische grootmacht liet tijdens de top blijken vast te willen houden aan die status. De lijst met ontwikkelingslanden stamt uit de jaren 90 en sommige landen zijn sindsdien veel rijker geworden. Zo staan ook grondstofrijke staten als Saoedi-Arabië nog te boek als ontwikkelingslanden.
Landen zijn het op de top in Egypte eens geworden over een fonds voor ontwikkelingslanden die schade oplopen door de gevolgen van klimaatverandering, zoals droogte of extreem weer. Wat dat precies betekent moet nog blijken. Het komende jaar wordt gepraat over hoeveel geld het fonds gaat kosten, wie mee moet betalen en welke landen in aanmerking komen voor de financiële steun.
Vertrouwen
Een Chinese woordvoerster zei dat het "niet bevorderlijk is voor het vertrouwen tussen het noorden en zuiden" dat nog steeds onduidelijkheid bestaat over hoe klimaatsteun aan ontwikkelingslanden eruit komt te zien. Westerse landen willen in elk geval niet dat China geld gaat ontvangen uit een toekomstig klimaatfonds. Ze willen juist dat Beijing ook een financiële bijdrage levert.
Over de 100 miljard waar China naar verwees, zijn jaren geleden al afspraken gemaakt. Rijke landen beloofden toen dat ze dat bedrag jaarlijks zouden bijdragen tot 2025, maar de doelstelling wordt nog steeds niet gehaald.
Meer uit Buitenland
CANNES (ANP/AFP) - De film It Was Just an Accident heeft de Gouden Palm gewonnen op het Filmfestival van Cannes. De Iraanse film van schrijver en regisseur Jafar Panahi sleepte zaterdag de prestigieuze prijs in de wacht De film gaat over vijf Iraanse mensen die een man tegenkomen die hen vermoedelijk martelde in de gevangenis.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Het Wereldvoedselprogramma (WFP) stelt dat meer dan 70.000 kinderen in Gaza te kampen hebben met acute ondervoeding. Volgens de VN-hulporganisatie komt dat doordat Israël slechts een minieme hoeveelheid hulp het verwoeste gebied binnenlaat.
3 uur geledenCANNES/NICE (ANP) - De stroomuitval die een reeks gemeenten aan de Franse Rivièra in het departement Alpes-Maritimes zaterdag heeft getroffen, is volgens de betrokken elektriciteitsmaatschappijen en autoriteiten helemaal voorbij. Door brandstichting in een distributiepost in de nacht en de vernieling van drie pijlers van een hoogspanningsmast in de ochtend, kwamen 160.000 huishoudens zonder stroom te zitten in een kuststreek bij Cannes en Antibes.
4 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De 39-jarige vrouw die vrijdag op het centraal station van Hamburg meerdere mensen met een mes stak, wordt naar een psychiatrische instelling gebracht. Dat heeft een politierechter bepaald. Eerder had de politie verklaard dat er "zeer concrete aanwijzingen zijn voor een psychische aandoening bij de verdachte".
4 uur geledenCANNES/NICE (ANP) - De stroomstoring die een deel van de Franse Rivièra heeft getroffen is volgens de autoriteiten in het departement Alpes-Maritimes aan het einde van de middag verholpen. Rond het middaguur zaten 160.000 huishoudens zonder stroom en ook op het filmfestival van Cannes viel enige tijd de stroom uit.
5 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - De Syrische leider Ahmed al-Sharaa is naar Istanbul gegaan voor een ontmoeting met de Turkse president Erdogan. Turkse media melden dat de twee in het historische paleis van Dolmabahce aan de Bosporus zijn samengekomen. Over de inhoud van hun gesprek is niets meegedeeld.
6 uur geledenCANNES/NICE (ANP) - Langs de Middellandse Zeekust in Frankrijk is zaterdag een grote stroomstoring ontstaan die 160.000 huishoudens heeft getroffen. Volgens de politie is er sprake van opzet, melden plaatselijke media. Cannes, waar momenteel het jaarlijkse filmfestival plaatsvindt, is ook getroffen.
7 uur geleden