Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China ontkent doodvonnis voor Oeigoerse academicus

China ontkent doodvonnis voor Oeigoerse academicus

PEKING (ANP/AFP) - China ontkent dat het in het geheim de Oeigoerse academicus Tashpolat Tiyip ter dood heeft veroordeeld. Mensenrechtenorganisatie Amnesty International vermoedde in september al een "geheime en onrechtvaardige veroordeling". De Verenigde Naties eisten daarom antwoorden van de regering in Peking.

Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken laat vrijdag weten dat het proces tegen Tiyip nog loopt en dat zijn rechten worden beschermd "in overeenstemming met de wet". De geograaf en oud-president van de universiteit van Xianjing wordt volgens de Chinese regering verdacht van "corruptie en omkoping".

De Oeigoeren vormen een moslimminderheid in China en wonen voornamelijk in de noordwestelijke regio Xinjiang. Veel van hen zitten daar opgesloten in detentiekampen. China zelf heeft herhaaldelijk ontkend dat de Oeigoeren slecht worden behandeld en zegt dat de kampen trainingscentra zijn. Volgens de VN zitten er sinds 2017 zeker een miljoen Oeigoeren vast in dergelijke kampen.

Tiyip is niet de eerste Oeigoerse intellectueel die wordt vastgehouden. Er werden er al meer vervolgd.

Meer uit Buitenland

Rel bij Srebrenica-herdenking in Duits parlement

BERLIJN (ANP/DPA) - De herdenking in het Duitse parlement van de genocide in Srebrenica is overschaduwd door opmerkingen van de extreemrechtse Alternative für Deutschland (AfD). De grootste oppositiepartij bekritiseerde het gebruik van het begrip volkerenmoord.

40 minuten geleden
Duitse coalitiepartners ruziën over benoeming rechters

BERLIJN (ANP/DPA) - De benoeming van een aantal rechters van het Duitse Constitutionele Hof is uitgesteld, nadat er ruzie was ontstaan binnen de coalitie. Het christendemocratische blok van bondskanselier Friedrich Merz trok een paar uur voor de stemming in het parlement de steun in voor een kandidaat die was aangedragen door coalitiegenoot SPD.

45 minuten geleden
Trump lijkt rampendienst FEMA toch niet te willen opheffen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is toch niet van plan om de rampenbestrijdingsdienst FEMA op te heffen, schrijft The Washington Post. Hij zinspeelde maanden op de ontbinding van die organisatie, maar volgens functionarissen is dat niet meer aan de orde.

2 uur geleden
VN: bijna 800 doden bij poging voedselhulp te bereiken in Gaza

GENÈVE (ANP/RTR) - In de Gazastrook zijn sinds eind mei zeker 798 mensen omgekomen bij pogingen om voedselhulp te bereiken, meldt het VN-Mensenrechtenkantoor. De meeste doden vielen in de buurt van distributiepunten van de omstreden hulporganisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF).

2 uur geleden
Politico: Duitsland wil toch meer Amerikaanse F-35's kopen

BERLIJN (ANP) - Duitsland wil extra Amerikaanse F-35's bestellen, meldt nieuwsplatform Politico op gezag van bronnen. Duitsland streeft ernaar niet te afhankelijk te zijn van Amerikaans defensiematerieel, maar de gezamenlijke ontwikkeling van een nieuw Europees gevechtsvliegtuig loopt stroef.

3 uur geleden
Rubio ontmoet voor het eerst Chinese ambtgenoot Wang

KUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft voor het eerst zijn Chinese ambtgenoot Wang Yi ontmoet. De ministers spraken elkaar op de ASEAN-top in Maleisië.

3 uur geleden
EU overweegt sancties als Israël hulpakkoord Gaza niet uitvoert

BRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Unie bereidt drukmiddelen voor tegen Israël, voor het geval de nieuwe afspraken over humanitaire hulp aan de Gazastrook niet worden nagekomen. Dat melden diplomatieke bronnen in Brussel aan het Duitse persbureau DPA.

7 uur geleden