China importeert meer aluminium uit Rusland na sancties
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China, de grootste producent van aluminium ter wereld, heeft in april meer van het lichtgewicht metaal uit Rusland geïmporteerd. De toename onderstreept hoe de handelsbetrekkingen tussen de twee landen verder zijn versterkt doordat een groot deel van de vraag van de rest van de wereld naar Russische grondstoffen door westerse sancties aan banden wordt gelegd.
De Russische verkoop van aluminium aan China is in april bijna verdrievoudigd ten opzichte van het voorgaande jaar tot 88.859 ton, volgens Chinese douanegegevens. Dat is het op een na hoogste bedrag dat ooit is geregistreerd. Het aandeel van Rusland in de totale Chinese invoer groeit daarmee verder in de nasleep van de invasie van Oekraïne.
De toename van de invoer van Russisch aluminium wordt voor een groot deel veroorzaakt door de aanhoudende droogte in Zuid-China. De waterkrachtcentrales in het gebied leveren daardoor minder stroom waardoor de aluminiumsmelterijen hun productie hebben beperkt. De landelijke productie daalde daardoor in april met 1 procent op jaarbasis. Maar er zijn ook geopolitieke overwegingen.
Stimulatie eigen valuta
Rusland moet meer aluminium aan China verkopen omdat andere landen vanwege de oorlog zijn grondstoffen mijden. Tegelijkertijd kunnen Chinese kopers, die mogelijk niet gemakkelijk toegang hebben tot Amerikaanse dollars, in hun eigen valuta betalen. Dat bevordert ook de inspanningen van Beijing om het gebruik van de Chinese yuan als internationaal betaalmiddel te stimuleren. Nu wordt de dollar het meest gebruikt voor de internationale goederenhandel.
De handel werkt ook twee kanten op. Rusland heeft meer Chinees aluminiumoxide, de grondstof voor de productie van aluminium, gekocht sinds het begin van de oorlog. Dat komt doordat de grootste Russische aluminiumproducent Rusal werd gedwongen om zijn Nikolaev-raffinaderij in Oekraïne stop te zetten. Ook heeft Australië leveringen van aluminiumoxide aan Rusland verboden vanwege de invasie.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
8 uur geleden