China importeert meer aluminium uit Rusland na sancties
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China, de grootste producent van aluminium ter wereld, heeft in april meer van het lichtgewicht metaal uit Rusland geïmporteerd. De toename onderstreept hoe de handelsbetrekkingen tussen de twee landen verder zijn versterkt doordat een groot deel van de vraag van de rest van de wereld naar Russische grondstoffen door westerse sancties aan banden wordt gelegd.
De Russische verkoop van aluminium aan China is in april bijna verdrievoudigd ten opzichte van het voorgaande jaar tot 88.859 ton, volgens Chinese douanegegevens. Dat is het op een na hoogste bedrag dat ooit is geregistreerd. Het aandeel van Rusland in de totale Chinese invoer groeit daarmee verder in de nasleep van de invasie van Oekraïne.
De toename van de invoer van Russisch aluminium wordt voor een groot deel veroorzaakt door de aanhoudende droogte in Zuid-China. De waterkrachtcentrales in het gebied leveren daardoor minder stroom waardoor de aluminiumsmelterijen hun productie hebben beperkt. De landelijke productie daalde daardoor in april met 1 procent op jaarbasis. Maar er zijn ook geopolitieke overwegingen.
Stimulatie eigen valuta
Rusland moet meer aluminium aan China verkopen omdat andere landen vanwege de oorlog zijn grondstoffen mijden. Tegelijkertijd kunnen Chinese kopers, die mogelijk niet gemakkelijk toegang hebben tot Amerikaanse dollars, in hun eigen valuta betalen. Dat bevordert ook de inspanningen van Beijing om het gebruik van de Chinese yuan als internationaal betaalmiddel te stimuleren. Nu wordt de dollar het meest gebruikt voor de internationale goederenhandel.
De handel werkt ook twee kanten op. Rusland heeft meer Chinees aluminiumoxide, de grondstof voor de productie van aluminium, gekocht sinds het begin van de oorlog. Dat komt doordat de grootste Russische aluminiumproducent Rusal werd gedwongen om zijn Nikolaev-raffinaderij in Oekraïne stop te zetten. Ook heeft Australië leveringen van aluminiumoxide aan Rusland verboden vanwege de invasie.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metaal- en technologische industrie, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. Daardoor krijgen ongeveer 170.000 gepensioneerden vanaf begin volgend jaar een hoger bedrag op hun bankrekening.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland bereidt zich voor op een mogelijke verkoop van het genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dit zou een van de grootste privatiseringen van Duitsland ooit kunnen worden, nu de regering in Berlijn afstapt van het idee om het nutsbedrijf te fuseren met de door de staat gesteunde gasreus SEFE. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het sentiment onder beleggers op Wall Street heeft donderdag in de loop van de handelsdag een ommezwaai gemaakt. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden aanvankelijk voor opluchting bij beleggers. Maar Wall Street sloot uiteindelijk met verliezen, mede ingegeven door twijfels over de vraag of de Federal Reserve de rente in december zal verlagen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Ron Wyden roept op tot een onderzoek naar de relatie tussen JPMorgan Chase en de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De grote bank zou opzettelijk meer dan 1 miljard dollar aan verdachte transacties van Epstein niet hebben aangekaart. Dat schrijft The New York Times, met verwijzing naar een rapport dat Wyden heeft opgesteld op basis van recent vrijgegeven rechtbankstukken.
6 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Energieleveranciers moeten de terugleververgoeding en terugleverkosten vanaf 2027 snel bekendmaken. Met die oproep is de Vereniging Eigen Huis (VEH) donderdag gekomen. De belangenorganisatie voor huizenbezitters heeft negen energiebedrijven per brief gevraagd een positieve vergoeding te garanderen om te voorkomen dat zonnepaneeleigenaren moeten betalen voor hun teruggeleverde stroom.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland is van plan zijn financiering voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA aanzienlijk te verhogen. Onderzoeksminister Dorothee Bär zal naar verwachting tot 5 miljard euro toezeggen tijdens de ESA-conferentie in Bremen volgende week.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met winsten gesloten. In de middaghandel werden de plussen echter kleiner, na nieuwe cijfers van de Amerikaanse overheid over de arbeidsmarkt. Het vanwege de shutdown uitgestelde banenrapport over september bevatte volgens economen van ING gemengde signalen. Daardoor blijft het lastig goed in te schatten wat de Fed volgende maand met de Amerikaanse rente doet.
8 uur geleden