China houdt Nederlands schapen- en rundvlees tegen om blauwtong
BEIJING (ANP/RTR) - China heeft de import van rund- en schapenvlees uit Nederland verboden vanwege de verspreiding van het blauwtongvirus. Officieel geldt het verbod voor alle herkauwende dieren en producten die van hen worden gemaakt. Het Aziatische land verbiedt ook de import van rund- en schapenproducten uit België.
In Nederland zijn op zeker 2500 veebedrijven besmettingen met blauwtong vastgesteld, meldde de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De ziekte verspreidt zich via kleine steekvliegjes die knutten heten. Vooral schapen raken besmet en zij gaan ook vaak dood aan de ziekte. Ook runderen, geiten en hertachtigen kunnen de ziekte krijgen.
China is voor de Nederlandse landbouwsector een snel groeiende afzetmarkt, maar hoort nog lang niet bij de belangrijkste afzetmarkten voor Nederlandse boeren. In 2021 importeerde het land voor bijna 4 miljard euro aan landbouwproducten uit Nederland, terwijl dat zeven jaar eerder nog maar 300 miljoen euro was. China was daarmee goed voor 3,5 procent van alle Nederlandse export van landbouwproducten, schreef Wageningen University vorig jaar in een rapport.
Gevolgen onduidelijk
Het is niet direct duidelijk hoe hard Nederlandse boeren worden geraakt door de Chinese ban vanwege blauwtong. In 2021 waren de belangrijkste landbouwproducten die China uit Nederland kocht babymelkpoeder, varkensvlees en bijproducten van de vleesindustrie zoals de lever, tong en darmen.
LTO Nederland bevestigt dat Nederland zijn blauwtongvrije status is kwijtgeraakt. "Dit maakt de export naar landen buiten de EU ingewikkelder", zegt een woordvoerder. Wat de precieze gevolgen zijn voor de export van vee op de langere termijn is echter nog "volstrekt onduidelijk", aldus de zegsman van Land- en Tuinbouworganisatie Nederland.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
10 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV wordt per 1 september geleid door Abdeluheb Choho. Hij volgt Maarten Camps op die de organisatie na zes jaar gaat verlaten.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Meerdere schepen in de Antwerpse haven ondervinden vrijdag hinder van een staking van de Belgische zeeloodsen, specialisten die schippers adviseren bij het navigeren door bepaalde gebieden. Rond het middaguur hebben meerdere vertrekkende en aankomende schepen al vertragingen opgelopen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakantieparkenuitbater Landal heeft ook vorig jaar met verlies afgesloten. Het bedrijf had na de samensmelting met Roompot hoge reorganisatiekosten en moest ook afschrijvingen doen op de waarde van sommige parken. Tegelijkertijd sneed het door private-equityinvesteerder KKR overgenomen bedrijf verder in de kosten en het personeelsbestand.
2 uur geledenROME (ANP) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in mei licht gedaald, nadat ze de maand daarvoor nog het hoogste niveau in ruim drie jaar bereikten. Dat meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO).
3 uur geleden