Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China houdt Nederlands schapen- en rundvlees tegen om blauwtong

China houdt Nederlands schapen- en rundvlees tegen om blauwtong

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft de import van rund- en schapenvlees uit Nederland verboden vanwege de verspreiding van het blauwtongvirus. Officieel geldt het verbod voor alle herkauwende dieren en producten die van hen worden gemaakt. Het Aziatische land verbiedt ook de import van rund- en schapenproducten uit België.

In Nederland zijn op zeker 2500 veebedrijven besmettingen met blauwtong vastgesteld, meldde de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De ziekte verspreidt zich via kleine steekvliegjes die knutten heten. Vooral schapen raken besmet en zij gaan ook vaak dood aan de ziekte. Ook runderen, geiten en hertachtigen kunnen de ziekte krijgen.

China is voor de Nederlandse landbouwsector een snel groeiende afzetmarkt, maar hoort nog lang niet bij de belangrijkste afzetmarkten voor Nederlandse boeren. In 2021 importeerde het land voor bijna 4 miljard euro aan landbouwproducten uit Nederland, terwijl dat zeven jaar eerder nog maar 300 miljoen euro was. China was daarmee goed voor 3,5 procent van alle Nederlandse export van landbouwproducten, schreef Wageningen University vorig jaar in een rapport.

Gevolgen onduidelijk

Het is niet direct duidelijk hoe hard Nederlandse boeren worden geraakt door de Chinese ban vanwege blauwtong. In 2021 waren de belangrijkste landbouwproducten die China uit Nederland kocht babymelkpoeder, varkensvlees en bijproducten van de vleesindustrie zoals de lever, tong en darmen.

LTO Nederland bevestigt dat Nederland zijn blauwtongvrije status is kwijtgeraakt. "Dit maakt de export naar landen buiten de EU ingewikkelder", zegt een woordvoerder. Wat de precieze gevolgen zijn voor de export van vee op de langere termijn is echter nog "volstrekt onduidelijk", aldus de zegsman van Land- en Tuinbouworganisatie Nederland.

Meer uit Financieel

Economische groei VS minder sterk dan gedacht

WASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.

17 minuten geleden
Vakbond verbolgen over uitblijven oorlogstoeslag zeevarenden

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor de zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.

28 minuten geleden
Britse regering wil met hervorming sneller kerncentrales bouwen

LONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.

1 uur geleden
Economen: Duitsland moet frackingverbod opheffen door oliecrisis

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.

2 uur geleden
Onderzoek: supermarkten nemen steeds vaker plek in van winkels

DEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.

3 uur geleden
VS starten nieuw onderzoek naar 60 landen om dwangarbeid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is begonnen met een tweede onderzoek naar oneerlijke handelspraktijken van handelspartners dat de weg vrij moet maken voor nieuwe importheffingen. In het nieuwe onderzoek naar zestig landen wordt gekeken of ze wel genoeg doen om dwangarbeid te voorkomen. De Europese Unie, China, Japan, Zuid-Korea, Canada, Mexico, India, Taiwan en het Verenigd Koninkrijk behoren tot de landen die het doelwit zijn van het onderzoek.

3 uur geleden
Chipbedrijf Besi koploper in lagere AEX door overnamespeculatie

AMSTERDAM (ANP) - Besi was vrijdag de grote winnaar op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier werd bijna 10 procent meer waard door overnamespeculatie. Volgens persbureau Reuters hebben verschillende partijen interesse getoond in een overname van het bedrijf uit Duiven. Besi zou de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley hebben ingehuurd om de overnamevoorstellen te beoordelen.

5 uur geleden