China houdt Nederlands schapen- en rundvlees tegen om blauwtong
BEIJING (ANP/RTR) - China heeft de import van rund- en schapenvlees uit Nederland verboden vanwege de verspreiding van het blauwtongvirus. Officieel geldt het verbod voor alle herkauwende dieren en producten die van hen worden gemaakt. Het Aziatische land verbiedt ook de import van rund- en schapenproducten uit België.
In Nederland zijn op zeker 2500 veebedrijven besmettingen met blauwtong vastgesteld, meldde de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De ziekte verspreidt zich via kleine steekvliegjes die knutten heten. Vooral schapen raken besmet en zij gaan ook vaak dood aan de ziekte. Ook runderen, geiten en hertachtigen kunnen de ziekte krijgen.
China is voor de Nederlandse landbouwsector een snel groeiende afzetmarkt, maar hoort nog lang niet bij de belangrijkste afzetmarkten voor Nederlandse boeren. In 2021 importeerde het land voor bijna 4 miljard euro aan landbouwproducten uit Nederland, terwijl dat zeven jaar eerder nog maar 300 miljoen euro was. China was daarmee goed voor 3,5 procent van alle Nederlandse export van landbouwproducten, schreef Wageningen University vorig jaar in een rapport.
Gevolgen onduidelijk
Het is niet direct duidelijk hoe hard Nederlandse boeren worden geraakt door de Chinese ban vanwege blauwtong. In 2021 waren de belangrijkste landbouwproducten die China uit Nederland kocht babymelkpoeder, varkensvlees en bijproducten van de vleesindustrie zoals de lever, tong en darmen.
LTO Nederland bevestigt dat Nederland zijn blauwtongvrije status is kwijtgeraakt. "Dit maakt de export naar landen buiten de EU ingewikkelder", zegt een woordvoerder. Wat de precieze gevolgen zijn voor de export van vee op de langere termijn is echter nog "volstrekt onduidelijk", aldus de zegsman van Land- en Tuinbouworganisatie Nederland.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Meer mensen gaan dit jaar de Huishoudbeurs bezoeken, verwacht de organisatie op basis van de ticketverkoop. De 79e editie in de RAI in Amsterdam gaat zaterdag van start en duurt een week.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een decreet ondertekenen voor een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent. Dat zei Trump in een persconferentie na het besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van zijn eerder ingevoerde importheffingen onwettig werd verklaard.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiële reactie gekomen.
17 uur geleden