Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China blokkeert import Japanse zeeproducten na lozing Fukushima

China blokkeert import Japanse zeeproducten na lozing Fukushima

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China weert voorlopig alle uit Japan geïmporteerde etenswaren uit de zee. Beijing maakt zich veel zorgen over de lozing van afvalwater uit de kerncentrale in het Japanse Fukushima. Met de nieuwe maatregel wil de Chinese overheid de risico's rond radioactieve vervuiling tegengaan, meldde de douane van het land.

Japan is donderdag begonnen met de omstreden lozing van het afvalwater. Dat water koelde de kerncentrale na de aardbeving en tsunami van 2011, waardoor de centrale ernstig beschadigd raakte. Het water is gereinigd en moet over een periode van ongeveer dertig jaar geleidelijk in zee worden geloosd.

Maar buurlanden maken zich grote zorgen. China waarschuwde eerder "alle noodzakelijke stappen" te zetten die nodig zijn om de voedselveiligheid te garanderen. Het Chinese ministerie voor Milieu en Ecologie kondigde aan de stralingsniveaus in de nationale wateren strenger te gaan controleren.

Directe gevolgen

China verbood eerder al de import van voedsel uit tien prefecturen rond de kerncentrale van Fukushima. Stadstaat Hongkong verbood de invoer van vis en andere zeeproducten uit dezelfde prefecturen.

De importverboden kunnen directe gevolgen hebben voor sushirestaurants in China en Hongkong, die een groot deel van hun vis en zeevruchten uit Japan halen. "Zo'n 80 procent van alle zeeproducten die we gebruiken komt uit Japan", zei een Hongkongse cateraar voor Japans eten tegen persbureau AFP.

Meer uit Financieel

Groep FNV'ers wil dat Asscher en Heerts praten met Ledenparlement

UTRECHT (ANP) - Het verzoek om meer macht door de tijdelijke toezichthouders van FNV is bij een groep vakbondsleden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze zijn een petitie begonnen, waarin ze toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts oproepen om niet hervormingen door te drukken, maar het gesprek aan te gaan met het Ledenparlement.

55 minuten geleden
Hoop bij beleggers op einde shutdown overheid VS

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag hoger geopend, net als de beurzen elders in Europa. Beleggers hopen op een einde van de shutdown van de Amerikaanse federale overheid die nu al veertig dagen duurt. Het is daarmee de langste shutdown in de Verenigde Staten ooit.

59 minuten geleden
Productie Nederlandse industrie groeit sterkst sinds maart 2023

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in september beduidend aangetrokken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was sprake van de sterkste toename sinds maart 2023.

2 uur geleden
Onderzoek: bijna 1 op de 6 werknemers heeft stressvolle baan

DEN HAAG (ANP) - Bijna een op de zes werknemers had vorig jaar een stressvolle baan met hoge taakeisen en weinig vrijheid om het werk te doen zoals ze dat graag zelf willen. Dat melden onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden.

2 uur geleden
Stichting daagt BMW voor de rechter om misleiding met diesels

DEN HAAG (ANP) - BMW wordt in Nederland voor de rechter gedaagd omdat het autoconcern kopers van dieselwagens zou hebben misleid. De afgelopen jaren werd onder andere in Duitsland illegale software aangetroffen in diesels van BMW. Die technologie liet de auto's schoner lijken dan ze in werkelijkheid waren. De Stichting Car Claim en de Consumentenbond eisen nu dat duizenden kopers van BMW's en MINI's in Nederland compensatie ontvangen voor dat gesjoemel.

5 uur geleden
Exxon-topman tempert verwachtingen rond groene investeringen

HOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.

19 uur geleden
China heft exportverbod Nexperia voor groot deel op

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.

22 uur geleden