Chemours laat afval elders in Europa verwerken na Belgisch verbod
DORDRECHT (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht laat PFAS-houdend afvalwater elders in Europa verwerken nu dit van de Vlaamse overheid niet meer mag gebeuren bij Indaver in Antwerpen. Volgens een woordvoerder zijn er "alternatieve verwerkers in andere landen in Europa" waar het afval naartoe kan. Binnen Nederland is dit niet mogelijk.
De Vlaamse minister Zuhal Demir (handhaving en omgeving) besloot eerder deze week dat een bepaald deel van het chemisch afval van Chemours niet meer verwerkt mag worden in Antwerpen. Ze wil nieuwe regels opstellen voor buitenlandse bedrijven die hun afval naar Vlaanderen sturen. Indaver beschikt over een draaitrommeloven waarin onder hoge temperaturen 99,9999 procent van de schadelijke stoffen die onder PFAS vallen vernietigd worden.
"Deze beslissing, die de stroom van recyclebare HFPO-DA betreft, is moeilijk te begrijpen aangezien Indaver PFAS-houdend afval aantoonbaar op verantwoorde wijze en met hoge effectiviteit vernietigt", aldus de woordvoerder van het chemiebedrijf. "De reguliere afvalstroom zal daar dan ook blijven worden verwerkt."
Rekenfout
Chemours stuurde afvalwater met daarin een recyclebare productiestof (HFPO-DA) aanvankelijk per schip naar de Amerikaanse vestiging in Fayetteville, waar die stof uit het water kan worden gefilterd voor hergebruik. De transportvergunning werd eind vorig jaar echter ingetrokken na protesten van omwonenden en omdat Chemours in de aanvraag een rekenfout zou hebben gemaakt. Het betreffende afval zou vervolgens in Antwerpen verwerkt worden. Het bedrijf uit Dordrecht heeft inmiddels een nieuwe vergunning aangevraagd voor transport naar de Verenigde Staten, maar wacht nog op reactie.
Chemours liet afvalwater eerder recyclen in Italië. Het bedrijf dat dit deed, ging enkele jaren geleden echter failliet als gevolg van een milieuschandaal.
Meer uit Binnenland
MAASSLUIS (ANP) - Leefbaar Maessluys en de plaatselijke VVD zien geen reden om in hun coalitieakkoord de passage over het beoogde asielbeleid in de gemeente aan te passen. Dat bleek donderdagavond tijdens een raadsvergadering. In het akkoord staat het voornemen om in te zetten op "nul asielopvangplekken" in Maassluis.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende bedrijf dat een deel van DigiD gaat beheren, moet Europees zijn. Staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de aanbesteding voor het contract na augustus 2028 loopt via de Aanbestedingswet Defensie en Veiligheid (ADV).
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Er zijn tot nu toe drie demonstraties bij de gemeente Arnhem aangemeld rondom het concert van rapper Ye aanstaande zaterdag in de GelreDome. Dat zegt de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch. Het gaat om een demonstratie van het CIDI en twee "individuen".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minimumleeftijd voor sociale media moet binnen de Europese Unie worden geregeld, zei staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Zij wil daarmee voorkomen dat er een "lappendeken" ontstaat.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat het kabinet gaat doen om beïnvloeding door buitenlandse actoren op sociale media tegen te gaan. Niet alle partijen zien hetzelfde gevaar, maar een ruime meerderheid van de Kamer wil wel dat er meer gebeurt om de mogelijkheden tot beïnvloeding te verkleinen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De volledige raad van toezicht van Milieudefensie is opgestapt. De toezichthouders van de milieuorganisatie wisten al sinds 2015 dat oud-directeur Donald Pols vroeger actief was bij een extreemrechtse Zuid-Afrikaanse studentenbeweging, maar deden daar niets mee. Dat leidde tot "veel onrust" en "een gebrek aan vertrouwen", laten de leden van de raad donderdag weten. Ze willen met hun vertrek de rust helpen herstellen.
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Nederland heeft zich aangesloten bij het verzoek van Zweden om Russische toeristen te weren uit de EU. Dat "verzoek is terecht", zei minister Bart van den Brink (Migratie, CDA) donderdag in Luxemburg.
6 uur geleden