Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chef toezicht ECB rekent op sneller stijgende spaarrentes

Chef toezicht ECB rekent op sneller stijgende spaarrentes

FRANKFURT (ANP/DPA) - Europese banken zullen binnenkort de spaarrentes voor particuliere klanten sneller verhogen. Dat is de verwachting van Andrea Enria, het hoofd voor bankentoezicht bij de Europese Centrale Bank.

Tot nu toe hebben particuliere spaarders minder snel geprofiteerd van de renteverhogingen dan zakelijke klanten. "Maar wij verwachten dat dit proces nu zal versnellen", zegt Enria in een interview met Duitse media ter gelegenheid van zijn afscheid eind dit jaar.

Vanuit de politiek in meerdere Europese landen klinkt kritiek op de manier waarop banken met de rentes op spaargeld omgaan. Die stegen niet zo hard als de rentetarieven van de Europese Centrale Bank, wat bijdroeg aan recordwinsten voor grote financieel dienstverleners. In Nederland onderzoekt de Autoriteit Consument & Markt na vragen van demissionair minister van Financiën Sigrid Kaag de ontwikkeling van spaarrentes en de concurrentie op de Nederlandse spaarmarkt.

Schaduwbanken

Banken wijzen er op hun beurt op dat de winsten goed zijn voor de eigen buffers. Daarnaast hebben ze jarenlang te kampen gehad met historisch lage rentes in de eurozone, die hun winstgevendheid onder druk zetten.

Enria waarschuwde in het interview met Duitse media, waaronder zakenkrant Handelsblatt, ook voor zogeheten schaduwbanken. Dat zijn financieel dienstverleners die hetzelfde doen als banken, maar niet onder hetzelfde strenge toezicht vallen.

"Je kunt niet alle schaduwbanken over één kam scheren. De ene is relatief veilig en andere hebben juist een grote schuldenlast", zegt Enria. Hij voegt er meteen aan toe dat de sector als geheel wel een risico vormt. "De sector is inmiddels groter dan de bankensector", stelt hij. "Naar mijn mening is daarom een uitbreiding van het toezichtskader nodig."

Meer uit Financieel

Industrie eurozone krimpt opnieuw in januari

LONDEN (ANP/RTR) - De activiteit in de industrie van de eurozone is in januari voor de derde maand op rij gekrompen, meldt marktonderzoeker S&P Global. Ook de nieuwe orders van de fabrieken daalden voor de derde achtereenvolgende maand, zij het minder sterk dan in december.

1 uur geleden
Bloomberg: Walt Disney heeft nieuwe topman in vizier

BURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft een nieuwe topman in het vizier die de opvolger moet worden van Bob Iger. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Josh D'Amaro favoriet om de hoogste functie te gaan vervullen. Hij geeft leiding aan de pretparken van Disney. Volgende week wordt gestemd over de benoeming van een nieuwe bestuursvoorzitter van Disney.

2 uur geleden
Chipbedrijven zakken op Damrak door zorgen over AI-investeringen

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML gingen maandag omlaag op de Amsterdamse beurs. De zorgen over de forse investeringen van bedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en de hoge koerswaarderingen van AI-aandelen laaiden weer op. Zakenkrant The Wall Street Journal meldde afgelopen weekend dat de megadeal tussen AI-chipbedrijf Nvidia en OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, is vastgelopen. ASMI, Besi en ASML zakten rond de 3 procent.

2 uur geleden
Dip in aantal hypotheekaanvragen, vooral minder huizenkopers

DE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen heeft in januari een stevige daling laten zien vergeleken met de eerste maand van vorig jaar. Volgens het Hypotheken Data Netwerk (HDN) namen vooral de aanvragen voor de aankoop van een woning af. Dit waren er ruim een kwart minder dan een jaar terug.

2 uur geleden
Landelijke staking openbaar vervoer in Duitse steden

BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het openbaar vervoer in de meeste Duitse steden wordt maandag ontregeld door een landelijke staking die vakbond Verdi heeft uitgeroepen. Met de actie wil Verdi meer druk zetten op werkgevers voor betere afspraken rond werk- en rusttijden en bonussen voor werken in weekenden en nachten.

3 uur geleden
Snapchat blokkeert 415.000 accounts van minderjarigen in Australië

CANBERRA (ANP/AFP) - Snapchat heeft 415.000 accounts van gebruikers geblokkeerd in het kader van het Australische verbod op sociale media voor personen onder de 16 jaar, meldde het bedrijf maandag. Het socialemediabedrijf waarschuwde echter dat sommige jongeren mogelijk de leeftijdsverificatie omzeilen.

4 uur geleden
Nevi: Nederlandse industrie krijgt minder nieuwe orders

ZEIST (ANP) - Nederlandse industriebedrijven hebben in januari voor het eerst in acht maanden minder nieuwe orders binnengekregen. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van een maandelijkse peiling. De ondervraagde ondernemingen schreven de terugval vooral toe aan de zwakke binnenlandse vraag. Mede hierdoor heeft de bedrijvigheid in de Nederlandse industrie in januari amper groei laten zien.

4 uur geleden