Chef toezicht ECB rekent op sneller stijgende spaarrentes
FRANKFURT (ANP/DPA) - Europese banken zullen binnenkort de spaarrentes voor particuliere klanten sneller verhogen. Dat is de verwachting van Andrea Enria, het hoofd voor bankentoezicht bij de Europese Centrale Bank.
Tot nu toe hebben particuliere spaarders minder snel geprofiteerd van de renteverhogingen dan zakelijke klanten. "Maar wij verwachten dat dit proces nu zal versnellen", zegt Enria in een interview met Duitse media ter gelegenheid van zijn afscheid eind dit jaar.
Vanuit de politiek in meerdere Europese landen klinkt kritiek op de manier waarop banken met de rentes op spaargeld omgaan. Die stegen niet zo hard als de rentetarieven van de Europese Centrale Bank, wat bijdroeg aan recordwinsten voor grote financieel dienstverleners. In Nederland onderzoekt de Autoriteit Consument & Markt na vragen van demissionair minister van Financiën Sigrid Kaag de ontwikkeling van spaarrentes en de concurrentie op de Nederlandse spaarmarkt.
Schaduwbanken
Banken wijzen er op hun beurt op dat de winsten goed zijn voor de eigen buffers. Daarnaast hebben ze jarenlang te kampen gehad met historisch lage rentes in de eurozone, die hun winstgevendheid onder druk zetten.
Enria waarschuwde in het interview met Duitse media, waaronder zakenkrant Handelsblatt, ook voor zogeheten schaduwbanken. Dat zijn financieel dienstverleners die hetzelfde doen als banken, maar niet onder hetzelfde strenge toezicht vallen.
"Je kunt niet alle schaduwbanken over één kam scheren. De ene is relatief veilig en andere hebben juist een grote schuldenlast", zegt Enria. Hij voegt er meteen aan toe dat de sector als geheel wel een risico vormt. "De sector is inmiddels groter dan de bankensector", stelt hij. "Naar mijn mening is daarom een uitbreiding van het toezichtskader nodig."
Meer uit Financieel
PANAMA-STAD (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een dochterbedrijf van CK Hutchison eist een schadevergoeding van Panama nadat de contracten om twee havens aan het Panamakanaal te exploiteren nietig zijn verklaard. De hoogste rechtbank van Panama oordeelde dat de concessies om havens aan beide uiteinden van de waterweg te exploiteren "ongrondwettelijk" zijn.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een bescheiden winst aan de nieuwe handelsdag begonnen. Navigatiedienstverlener TomTom presenteerde zijn jaar- en kwartaalcijfers en verloor 12 procent aan waarde. Het bedrijf waarschuwde dat het tot 2027 duurt voordat de omzet zal groeien, maar verwacht dit jaar wel de winstgevendheid te verbeteren.
40 minuten geledenVEGHEL (ANP) - Een aantal supermarkten van Jumbo in het noorden van het land gaat woensdag later open omdat er code rood geldt. Om hoeveel supermarkten het precies gaat, weet de woordvoerster niet.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Navigatiedienstverlener TomTom heeft het verlies vorig jaar teruggedrongen, terwijl de omzet daalde. Het Amsterdamse bedrijf levert veel technologie aan de auto-industrie en had er last van dat fabrikanten minder auto's produceerden die TomTom van navigatiemiddelen voorziet. Tegelijkertijd profiteerde TomTom van kostenbesparingen en de verkoop van lucratievere producten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in januari 2,4 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee viel de inflatie veel lager uit dan een maand eerder, toen de prijzen gemiddeld met 2,8 procent stegen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kabinetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel is op meerdere punten juridisch en praktisch kwetsbaar. Dat zeggen de vermogensexperts Tjarko Denekamp en Peter Beets van ABN AMRO.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.
11 uur geleden