Centrum voor stamceldonoren bezorgd om geringe aanwas kandidaten
LEIDEN/NIJMEGEN (ANP) - Het aantal mensen dat zich aanmeldt als mogelijke stamceldonor, gaat hard achteruit en wordt te laag. Er zijn er dit jaar nog geen 10.000 bijgekomen en dat is veel te weinig. Het moeten er gemiddeld 20.000 per jaar zijn, liefst beneden de 35 jaar. Dat zegt Stichting Matchis, het Nederlands Centrum voor Stamceldonoren. De organisatie zet deze week extra in op werving.
Kwamen er in 2021 nog 34.000 kandidaten bij, in 2022 waren het er nog slechts 28.000. Vorig jaar waren het er nog maar 23.000, terwijl er toen extra aandacht was dankzij perschef Thijs Slegers van PSV. Begin februari maakte hij bekend dat hij leed aan leukemie en zelf niet meer beter kon worden, maar anderen misschien wel. Daarom deed hij een oproep om stamcellen en bloed te doneren, iets wat vooral opviel onder voetballiefhebbers en werd opgepikt door de pers. Eind maart stierf hij. Zonder Slegers was het aantal nieuwkomers in 2023 geheid al veel te laag uitgekomen, aldus de woordvoerder van Matchis.
Het centrum heeft op dit moment, inclusief de nieuwkomers van dit jaar, 415.000 eventuele donoren. "Maar de horizon is 600.000 donoren", vertelt de zegsman. Dat er zo weinig nieuwelingen komen, heeft mogelijk te maken met uitstelgedrag, zegt hij, al "is dat sociologie van de koude grond". "Mensen vinden het hartstikke belangrijk, maar komen er toch niet toe. En als ze zich aanmelden, worden vaak de wattenstaafjes met celmateriaal niet teruggestuurd."
Grote aantallen nieuwe stamceldonoren zijn nodig omdat de kansen op een match nu eenmaal niet zo groot zijn. Daarbij komt dat het bestand vergrijst. Bij 600.000 donoren is er statistisch gezien voor 400 patiënten een donor. Er zijn gemiddeld zo'n 600 mensen die een donatie nodig hebben, maar daarvan vindt een derde een donor in de familie.
Meer uit Gezond
ALPE D'HUEZ (ANP) - Sportevenement Alpe d'HuZes heeft dit jaar iets meer dan 25 miljoen euro opgeleverd, een recordbedrag. Dat laat de organisatie weten. Die belooft dat al het geld wordt besteed aan wetenschappelijk onderzoek naar kanker.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Om de zorg verder te verduurzamen, zijn nieuwe afspraken nodig waar ook de overheid aan meewerkt. Daarvoor pleiten voormalig gezondheidsminister Ernst Kuipers, voorzitter van het Nationaal Klimaat Platform Kees Vendrik en speciaal regeringsvertegenwoordiger Circulaire Economie Steven van Eijck. Ze roepen alle betrokken bewindslieden op om "voluit door te gaan" met het ondersteunen van de verduurzaming van de sector.
2 dagen geledenLEIDEN (ANP) - Een onderzoek naar een nieuwe anticonceptiepil is vroegtijdig stopgezet doordat te veel vrouwen zwanger raakten. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) meldt dat vooral het aantal buitenbaarmoederlijke zwangerschappen reden was tot zorg.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Spoedeisende hulpen (SEH) krijgen vanaf volgend jaar deels een vast budget van ongeveer 4,6 miljoen euro. Dit komt voor een deel in de plaats van de huidige bekostiging, die vooral gebaseerd is op hoeveel mensen worden geholpen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren die stoppen met eten en drinken om op die manier een einde aan hun eigen leven te maken, moeten niet in een hospice terechtkomen. Volgens minister Mirjam Sterk (Jeugd) moet er eerder passende zorg komen voor de jongeren, waardoor het niet zover hoeft te komen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De alternatieve behandelmethode wet cupping, waarbij sneetjes of prikjes in de huid worden aangebracht, is niet zonder risico en degenen die het aanbieden zijn daarvoor vaak ook niet bevoegd. Met die waarschuwing komt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ).
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Burgemeester Jack Mikkers van Den Bosch wist al kort na de eerste coronabesmetting in Nederland dat het ondoenlijk zou worden de virusuitbraak met alleen isolatie en bron- en contactonderzoek beheersbaar te houden. Hij concludeerde dat na een bezoek aan de GGD op 6 maart 2020, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
4 dagen geleden