Centrale bank: risico op recessie in Frankrijk neemt af
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse economie bleef eind 2022 groeien en zou een krimp in de eerste weken van het jaar moeten kunnen vermijden, ondanks de stijgende energieprijzen. Dat meldt de Franse centrale bank Banque de France op basis van een onderzoek onder bedrijven in het land.
Volgens de maandelijkse peiling onder ongeveer 8500 Franse bedrijven is de bedrijvigheid in de belangrijkste sectoren van het land vorige maand sterker gestegen dan verwacht. De economische groei in het laatste kwartaal van 2022 komt daarmee uit op ongeveer 0,1 procent.
"De activiteit in Frankrijk houdt beter stand dan voorspeld", zei François Villeroy de Galhau, gouverneur van de Franse centrale bank in een interview op Radio Classique. "Het gaat langzamer, maar we hebben nog een lichte groei." De centrale bankier verwacht dan ook dat Frankrijk een "harde landing" ofwel een zware recessie zal vermijden, zoals in september nog werd gevreesd.
Voor deze maand verwachten de bedrijven daarnaast dat de groei in de industrie en dienstensector zal aanhouden en zal stabiliseren in de bouwsector. Ook namen de toeleveringsproblemen volgens de peiling af in de industrie, en vooral in de bouwsector.
Het rapport over de op één na grootste economie van de eurozone draagt bij aan de signalen dat dit jaar misschien niet zo slecht zal uitpakken als verwacht. De grote Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs liet dinsdag al weten geen recessie meer te verwachten voor de eurozone, onder meer geholpen door de sterk gedaalde gasprijzen.
De Wereldbank werd daarentegen een stuk somberder over de wereldeconomie als geheel. Het instituut voor ontwikkelingssamenwerking verwacht dat de economische groei van de eurozone dit jaar zal stilvallen door de flink opgelopen prijzen, hogere rentetarieven, lagere investeringen en verstoringen als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Bij de vorige raming in juni rekende de Wereldbank nog op een groei van 1,9 procent voor de eurozone in 2023.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/DPA/BELGA) - Het Franse BlaBlaCar gaat stoppen met eigen langeafstandsbussen. Door de zeer concurrerende markt en stijgende kosten kan het bedrijf de busritten niet langer winstgevend uitvoeren, heeft de rivaal van bijvoorbeeld FlixBus aangekondigd.
41 minuten geledenDIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad had afgelopen kwartaal opnieuw te maken met lastige marktomstandigheden in Europa. In landen als Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, België en Luxemburg daalde de opbrengsten, werd woensdag bekend. Nederland en Italië lieten wel groei zien. De belangrijke Noord-Amerikaanse markt bleef stabiel.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor hogere inkoopkosten bij verfconcern AkzoNobel. Dat meldt het bedrijf achter merken als Flexa, Dulux en Sikkens bij de cijfers over het eerste kwartaal. Volgens AkzoNobel werd ondanks de geopolitieke onrust door de Iranoorlog en turbulente marktomstandigheden wel een sterk kwartaal afgeleverd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is in april fors verder verslechterd. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat de op een na grootste daling zien sinds het begin van de statistieken in april 1986. Alleen in april 2020, aan het begin van de coronapandemie, was de daling van het vertrouwen groter.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koopwoningen waren in maart 5 procent duurder dan in dezelfde maand vorig jaar, waarmee de stijging van de huizenprijzen opnieuw iets is afgezwakt. Ten opzichte van februari stegen de prijzen met 0,3 procent, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De economische schokgolven van de oorlog tegen Iran hebben nu ook de condoommarkt bereikt. Karex, dat wereldwijd een op de vijf condooms produceert, bereidt zich voor op een prijsverhoging van 30 procent. Het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten destabiliseert de toeleveringsketens en drijft de kosten op, zo verklaarde Karex-baas Goh Miah Kiat tegen Bloomberg News.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
8 uur geleden