Celstraf van 3 jaar geëist tegen oud-SS'er en kampbewaker (93)
HAMBURG (ANP/AFP) - De Duitse justitie eist drie jaar gevangenisstraf tegen de oud-SS'er en concentratiekampbewaker Bruno Dey. De hoogbejaarde zou als 17-jarige in 1944 en 1945 medeplichtig zijn geweest aan de dood van 5230 gevangenen van het kamp Stutthof, bij Gdansk. Zijn proces is mogelijk een van de laatste tegen nazimisdadigers.
Dey zou hebben meegewerkt aan "een door de staat georganiseerde slachting", stelde de aanklager in de rechtbank in Hamburg. Van de genoemde gevangenen zouden er 5000 zijn gestorven door de erbarmelijke omstandigheden in het kamp. Daarnaast zouden er tweehonderd zijn vergast en zouden dertig slachtoffers met een nekschot om het leven zijn gebracht.
"Er bestaat geen twijfel", zei officier van justitie Lars Mahnke over de schuld van de verdachte. Dey zou "opzettelijk hebben gehandeld". Dey, tijdens de Tweede Wereldoorlog lid van een SS-doodskopeenheid en inmiddels een gepensioneerde bakker in een rolstoel, ontkent niet dat hij kampbewaker was maar beweert dat hij daartoe werd gedwongen. "Ik voel me niet schuldig over wat er destijds is gebeurd", zei Dey op 20 mei tijdens een hoorzitting. "Ik heb er niets aan bijgedragen behalve als bewaker."
Opgesloten
Ongeveer 115.000 gedeporteerden werden in Stutthof opgesloten, van wie volgens de gegevens van de Israëlische herdenkingsinstelling Yad Vashem 65.000 werden vermoord. Vanaf 1944, toen het een vernietigingskamp werd, waren de meeste gevangen er Joden, voornamelijk vrouwen uit de Baltische landen en Polen die vanuit andere kampen, waaronder Auschwitz, waren overgebracht.
Het kamp was zo ontworpen dat "niemand eruit kon komen", aldus de aanklager. De officier vindt dat Dey's daden een essentieel onderdeel vormden van de nazimisdaden tegen de Joden. De rechter doet uitspraak op 23 juli.
Meer uit Buitenland
NEURENBERG (ANP) - Nobelprijswinnares Navanethem Pillay heeft wereldleiders gewezen op hun juridische verplichtingen. "Mijn boodschap aan politieke leiders is dat jullie de verplichting hebben om mensenrechten te beschermen en af te zien van oorlog", zei ze tijdens een persconferentie.
52 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft hard uitgehaald naar het besluit om de Nobelprijs voor de Vrede toe te kennen aan Navanethem Pillay. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken legitimeert dit "haat tegen Israël" en "applaudisseert Joseph Goebbels zeker vanuit de hel", verwijzend naar de Duitse propagandaminister tijdens de Tweede Wereldoorlog.
1 uur geledenCORTONA (ANP) - Bij een overval op een wijnhuis in de Italiaanse regio Toscane zijn ongeveer 30.000 flessen buitgemaakt, melden Italiaanse media als La Repubblica en ANSA. Samen hebben die een waarde van zo'n 5 miljoen euro.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "ten diepste verontwaardigd" over het nieuws dat zijn voorganger Gerhard Schröder woensdag de 74e verjaardag van de Russische president Vladimir Poetin heeft bijgewoond. Een woordvoerder van Merz noemt het "ronduit immoreel" dat Schröder op de uitnodiging is ingegaan.
1 uur geledenPODGORICA (ANP/AFP) - Een populaire Russische oorlogsblogger is opgepakt in Montenegro, heeft de Montenegrijnse premier Milojko Spajić bekendgemaakt op X. Het gaat om Michaïl Zvintsjoek, de oprichter van het Telegramkanaal Rybar. Dat invloedrijke kanaal heeft de arrestatie bevestigd.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Russische luchtaanvallen hebben het Oekraïense elektriciteitsnet "uitgebreide schade" toegebracht, zegt president Volodymyr Zelensky. "Herstelwerk gaat de klok rond door."
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Palestijnse parlementsverkiezingen van november worden maanden uitgesteld. Dat staat in een brief die de Palestijnse topbestuurder Hussein al-Sheikh stuurde aan de Franse regering.
2 uur geleden