Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA-leden willen IS-vrouwen en hun kinderen naar Nederland halen

CDA-leden willen IS-vrouwen en hun kinderen naar Nederland halen

DEN HAAG (ANP) - De leden van het CDA willen dat hun partij in de Tweede Kamer zich inspant om Nederlandse IS-vrouwen en hun kinderen op te halen in Syrië. Een meerderheid stemde op een partijcongres in Den Bosch voor een resolutie die daartoe oproept.

De Tweede Kamerfractie en de CDA'ers in het demissionaire kabinet willen IS-vrouwen niet ophalen, en vinden dat ze in de regio berecht moeten worden. Dat bevestigde waarnemend fractievoorzitter Anne Kuik opnieuw tijdens het congres. Zij benadrukte dat het om vrouwen gaat die zich hebben aangesloten bij een terroristische organisatie.

De resolutie kreeg wel bijval van voormalig Tweede Kamerlid Chris van Dam, die vooral de onschuld van de kinderen benadrukte. "Ik hoop niet dat alle fouten die ik maak, mijn kinderen worden aangerekend", hield hij de zaal voor.

Lakmoesproef

Van Dam, die de Kamercommissie voorzat die de toeslagenaffaire onderzocht, kreeg luid applaus van de leden. "Ja, het is eng om deze mensen hierheen te halen, maar soms moet je je angst overwinnen om het juiste te doen", bepleit hij. Van Dam noemt de stemming over de IS-kinderen een "lakmoesproef" voor het CDA en de toekomst van de partij.

Voor veel leden is de kwestie bij uitstek een moment waarin het CDA zich van haar barmhartige kant moet laten zien. "We hebben in de oorlog ook de NSB-kinderen niet in de steek gelaten", zei een lid. "Het gaat om barmhartigheid." De partij moet "de daad bij het woord voegen", vindt een CDA'er.

Erbarmelijk

IS-vrouwen uit allerlei landen zitten, sinds de terreurbeweging enkele jaren geleden werd verslagen, opgesloten in Koerdische kampen in Noord-Syrië. De Koerden willen van de gevangenen af. Het zou om ongeveer dertig vrouwen uit Nederland en ruim twee keer zoveel kinderen gaan. De omstandigheden in de kampen zijn erbarmelijk. Veel (humanitaire) organisaties pleiten voor het terughalen, ook omdat het gevaarlijker zou zijn als ze zouden ontsnappen en van de radar verdwijnen. Sommige landen halen betrokkenen ook al op.

Familieleden proberen al tijden om de vrouwen en in ieder geval de vaak kleine kinderen naar Nederland te halen. Hun advocaten willen dat ze hier worden berecht. Maar vorig jaar bepaalde de Hoge Raad dat de Nederlandse overheid ze niet actief op hoeft te halen, zoals het kabinetsbeleid nu is. Sommige vrouwen zijn net als mannelijke Syriëgangers al in Nederland veroordeeld tot celstraffen, onder wie Laura H., die zelf uit IS-gebied was gevlucht.

Meer uit Binnenland

Israël: gewelddadig antisemitisme in Nederland is onacceptabel

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".

8 uur geleden
Van Weel: Link aanslagplegers school en synagoge niet uitgesloten

ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.

13 uur geleden
Voertuigen staande gehouden op A2 bij XR-demonstratie

MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.

15 uur geleden
Landelijk politieteam voor beveiliging Joodse instellingen

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.

15 uur geleden
Drentse burgemeesters: aardbeving maakt schadevraagstuk urgent

ASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.

17 uur geleden
CIDI wil meer maatregelen tegen antisemitische incidenten

AMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.

20 uur geleden
Gerichte aanslag op Joodse school in Amsterdam, schade beperkt

AMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.

22 uur geleden