Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA-leden willen IS-vrouwen en hun kinderen naar Nederland halen

CDA-leden willen IS-vrouwen en hun kinderen naar Nederland halen

DEN HAAG (ANP) - De leden van het CDA willen dat hun partij in de Tweede Kamer zich inspant om Nederlandse IS-vrouwen en hun kinderen op te halen in Syrië. Een meerderheid stemde op een partijcongres in Den Bosch voor een resolutie die daartoe oproept.

De Tweede Kamerfractie en de CDA'ers in het demissionaire kabinet willen IS-vrouwen niet ophalen, en vinden dat ze in de regio berecht moeten worden. Dat bevestigde waarnemend fractievoorzitter Anne Kuik opnieuw tijdens het congres. Zij benadrukte dat het om vrouwen gaat die zich hebben aangesloten bij een terroristische organisatie.

De resolutie kreeg wel bijval van voormalig Tweede Kamerlid Chris van Dam, die vooral de onschuld van de kinderen benadrukte. "Ik hoop niet dat alle fouten die ik maak, mijn kinderen worden aangerekend", hield hij de zaal voor.

Lakmoesproef

Van Dam, die de Kamercommissie voorzat die de toeslagenaffaire onderzocht, kreeg luid applaus van de leden. "Ja, het is eng om deze mensen hierheen te halen, maar soms moet je je angst overwinnen om het juiste te doen", bepleit hij. Van Dam noemt de stemming over de IS-kinderen een "lakmoesproef" voor het CDA en de toekomst van de partij.

Voor veel leden is de kwestie bij uitstek een moment waarin het CDA zich van haar barmhartige kant moet laten zien. "We hebben in de oorlog ook de NSB-kinderen niet in de steek gelaten", zei een lid. "Het gaat om barmhartigheid." De partij moet "de daad bij het woord voegen", vindt een CDA'er.

Erbarmelijk

IS-vrouwen uit allerlei landen zitten, sinds de terreurbeweging enkele jaren geleden werd verslagen, opgesloten in Koerdische kampen in Noord-Syrië. De Koerden willen van de gevangenen af. Het zou om ongeveer dertig vrouwen uit Nederland en ruim twee keer zoveel kinderen gaan. De omstandigheden in de kampen zijn erbarmelijk. Veel (humanitaire) organisaties pleiten voor het terughalen, ook omdat het gevaarlijker zou zijn als ze zouden ontsnappen en van de radar verdwijnen. Sommige landen halen betrokkenen ook al op.

Familieleden proberen al tijden om de vrouwen en in ieder geval de vaak kleine kinderen naar Nederland te halen. Hun advocaten willen dat ze hier worden berecht. Maar vorig jaar bepaalde de Hoge Raad dat de Nederlandse overheid ze niet actief op hoeft te halen, zoals het kabinetsbeleid nu is. Sommige vrouwen zijn net als mannelijke Syriëgangers al in Nederland veroordeeld tot celstraffen, onder wie Laura H., die zelf uit IS-gebied was gevlucht.

Meer uit Binnenland

Pianist en componist Jan Huydts (89) overleden

HILVERSUM (ANP) - Pianist, componist en jazzpedagoog Jan Huydts is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie zondag aan het ANP gemeld. Hij overleed vrijdag in zijn woonplaats Hilversum.

54 minuten geleden
Weeronline: maart veel zachter dan normaal

HOUTEN (ANP) - Maart begint met zacht lenteweer. Overdag stijgt de temperatuur deze maand naar 11 tot 16 graden, al kan het in de nachten fris zijn, met regionaal nog kans op lichte vorst. Pas tegen het einde van de maand keert een "normaal weertype" terug, meldt Weeronline.

2 uur geleden
Kosten gehandicaptenparkeerkaart lopen nog steeds flink uiteen

DEN HAAG (ANP) - De kosten voor een gehandicaptenparkeerkaart (GPK) lopen per gemeente flink uiteen. In de duurste gemeente kost de kaart 333 euro, terwijl het in zestien gemeenten gratis is. Dat blijkt uit een analyse en uitvraag van het ANP bij 338 Nederlandse gemeenten. Tussen 2024 en 2026 was de inflatie 6,7 procent. De kosten zijn in 123 gemeenten meer gestegen dan de inflatie over twee jaar.

2 uur geleden
KLM-vlucht van Dubai naar Nederland gaat ook zondag niet door

DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.

13 uur geleden
Reisadvies voor nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.

14 uur geleden
Gedetineerde PI Heerhugowaard stak bewaarster met bordscherf

HEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.

15 uur geleden
Ook zondagochtend extra NOS Journaals over Iran

HILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.

16 uur geleden