Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA-leden willen IS-vrouwen en hun kinderen naar Nederland halen

CDA-leden willen IS-vrouwen en hun kinderen naar Nederland halen

DEN HAAG (ANP) - De leden van het CDA willen dat hun partij in de Tweede Kamer zich inspant om Nederlandse IS-vrouwen en hun kinderen op te halen in Syrië. Een meerderheid stemde op een partijcongres in Den Bosch voor een resolutie die daartoe oproept.

De Tweede Kamerfractie en de CDA'ers in het demissionaire kabinet willen IS-vrouwen niet ophalen, en vinden dat ze in de regio berecht moeten worden. Dat bevestigde waarnemend fractievoorzitter Anne Kuik opnieuw tijdens het congres. Zij benadrukte dat het om vrouwen gaat die zich hebben aangesloten bij een terroristische organisatie.

De resolutie kreeg wel bijval van voormalig Tweede Kamerlid Chris van Dam, die vooral de onschuld van de kinderen benadrukte. "Ik hoop niet dat alle fouten die ik maak, mijn kinderen worden aangerekend", hield hij de zaal voor.

Lakmoesproef

Van Dam, die de Kamercommissie voorzat die de toeslagenaffaire onderzocht, kreeg luid applaus van de leden. "Ja, het is eng om deze mensen hierheen te halen, maar soms moet je je angst overwinnen om het juiste te doen", bepleit hij. Van Dam noemt de stemming over de IS-kinderen een "lakmoesproef" voor het CDA en de toekomst van de partij.

Voor veel leden is de kwestie bij uitstek een moment waarin het CDA zich van haar barmhartige kant moet laten zien. "We hebben in de oorlog ook de NSB-kinderen niet in de steek gelaten", zei een lid. "Het gaat om barmhartigheid." De partij moet "de daad bij het woord voegen", vindt een CDA'er.

Erbarmelijk

IS-vrouwen uit allerlei landen zitten, sinds de terreurbeweging enkele jaren geleden werd verslagen, opgesloten in Koerdische kampen in Noord-Syrië. De Koerden willen van de gevangenen af. Het zou om ongeveer dertig vrouwen uit Nederland en ruim twee keer zoveel kinderen gaan. De omstandigheden in de kampen zijn erbarmelijk. Veel (humanitaire) organisaties pleiten voor het terughalen, ook omdat het gevaarlijker zou zijn als ze zouden ontsnappen en van de radar verdwijnen. Sommige landen halen betrokkenen ook al op.

Familieleden proberen al tijden om de vrouwen en in ieder geval de vaak kleine kinderen naar Nederland te halen. Hun advocaten willen dat ze hier worden berecht. Maar vorig jaar bepaalde de Hoge Raad dat de Nederlandse overheid ze niet actief op hoeft te halen, zoals het kabinetsbeleid nu is. Sommige vrouwen zijn net als mannelijke Syriëgangers al in Nederland veroordeeld tot celstraffen, onder wie Laura H., die zelf uit IS-gebied was gevlucht.

Meer uit Binnenland

Kind overleden door ongeluk in Bergen op Zoom

BERGEN OP ZOOM (ANP) - Een jong kind is omgekomen door een ongeluk in Bergen op Zoom. Een auto heeft het slachtoffer aangereden op de Noordsingel. Dit gebeurde donderdag rond 00.15 uur, meldt de politie.

55 minuten geleden
Voorzitter politiebond: ongekend veel geweld tegen politie

AMSTERDAM (ANP) - Er is ongekend veel geweld tegen politie en hulpverleners tijdens de jaarwisseling, meldt voorzitter van de Nederlandse Politiebond Nine Kooiman op X. Zelf draait ze een dienst mee in Amsterdam, waar ze al drie keer bekogeld zou zijn.

1 uur geleden
Brand in toren Vondelkerk in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In de toren van de Vondelkerk in Amsterdam is tijdens de nieuwjaarsnacht brand uitgebroken. Dat ziet een verslaggever. De kerk staat bij het Vondelpark in de hoofdstad.

2 uur geleden
NL-Alert: extreem druk bij 112, bel alleen bij levensgevaar

DEN HAAG (ANP) - Het is "extreem druk" bij het alarmnummer 112, meldt NL-Alert kort na de jaarwisseling. Mensen moeten het nummer alleen bellen bij levensbedreigende situaties.

3 uur geleden
Hoofdprijs Oudejaarstrekking gevallen in Amstelveen en Nuenen

RIJSWIJK (ANP) - De hoofdprijs van de Oudejaarstrekking van de Staatsloterij is gevallen op twee halve Oudejaarsloten die zijn verkocht in Amstelveen en Nuenen. De winnaars krijgen elk 15 miljoen euro belastingvrij.

3 uur geleden
Uitslaande brand in vuurwerkwinkel in Hillegom

HILLEGOM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Hillegom woedt brand bij een vuurwerkverkooppunt. Dat meldt de Veiligheidsregio Hollands Midden. De brand is uitslaand, wat betekent dat de vlammen buiten te zien zijn.

3 uur geleden
Nieuwe jaar in Nederland begonnen

DEN HAAG (ANP) - 2026 is officieel begonnen in Nederland. Op veel plekken wordt het nieuwe jaar ingeluid met vuurwerk.

3 uur geleden