Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: vorig jaar 684 mensen omgekomen in het verkeer

CBS: vorig jaar 684 mensen omgekomen in het verkeer

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn 684 mensen in Nederland door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Dat zijn 61 verkeersdoden minder dan in 2022, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Minstens vier op de tien omgekomen fietsers reed op een e-bike. Het gaat vooral om 75-plussers.

In 2023 kwamen in totaal 270 fietsers en 194 inzittenden van een personenauto om het leven. Onder de verkeersdoden waren ook onder meer motorrijders, voetgangers en mensen in een scootmobiel. Het aantal verkeersdoden nam sinds het begin van deze eeuw tot 2010 af, doordat minder mensen in auto's verongelukten. Na 2010 schommelt het aantal ieder jaar rond de 630, maar in 2022 was een piek te zien van 745 verkeersdoden. Het aantal fatale ongelukken op de fiets neemt de laatste jaren toe.

Van de omgekomen fietsers overleed meer dan 40 procent door een aanrijding met een (bestel)auto. Een derde verongelukte zonder botsing, bijvoorbeeld door een ongelukkige val. Welke rol de e-bike speelt bij dodelijke ongelukken is volgens het CBS lastig vast te stellen, omdat dat niet in alle gevallen wordt geregistreerd. Wanneer een fietser bijvoorbeeld een voetganger aanrijdt, wordt niet altijd genoteerd of dit gebeurde met een gewone fiets of een e-bike.

Verontrustende trend

De Fietsersbond spreekt van een verontrustende trend. Die pleit onder meer voor veilige en goed onderhouden fietspaden zonder obstakels zoals paaltjes, en een lage maximumsnelheid voor auto's op plekken waar het onveilig is voor fietsers en voetgangers. Ook de Verkeersveiligheidscoalitie maakt zich zorgen en vraagt opnieuw aan de politiek om flink te investeren in een veiliger verkeer, en bijvoorbeeld door boa's meer bevoegdheden te geven te handhaven en de fietshelm te stimuleren.

De meeste verkeersslachtoffers overleden in Noord-Brabant: 120. Dat zijn er 21 minder dan vorig jaar, maar net als vorig jaar het hoogste aantal van alle provincies. Na Noord-Brabant volgen Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Holland. De minste verkeersdoden vielen in Flevoland (11) en Zeeland (19).

Net als voorgaande jaren kwamen in het verkeer meer mannen (491) dan vrouwen (193) om.

Meer uit Binnenland

Veiling gitaar Kooymans levert 28.000 euro op voor ALS-onderzoek

DEN HAAG (ANP) - De akoestische gitaar van George Kooymans is voor 28.000 euro geveild. Dat heeft Stichting ALS Nederland zondagavond bekendgemaakt. De totale opbrengst van de onlineveiling bedraagt ruim 57.000 euro. Het bedrag wordt gedoneerd aan onderzoek naar de dodelijke zenuw- en spierziekte ALS, waaraan de zanger en gitarist van Golden Earring vorig jaar is overleden.

42 minuten geleden
Vogelgriep bij pluimveebedrijf in Groningse Vlagtwedde

VLAGTWEDDE (ANP) - Bij een pluimveebedrijf in het Groningse Vlagtwedde, gemeente Westerwolde, is vogelgriep vastgesteld. De ongeveer 35.000 leghennen op de locatie worden gedood, laat het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) weten.

6 uur geleden
Vandaal betast vrouwen in Breda, plast in bus en bijt bij cel

BREDA (ANP) - Een 38-jarige man heeft zaterdagavond voor flink wat overlast gezorgd in het centrum van Breda. De man vernielde prullenbakken, trok borden omver en betastte verschillende vrouwen. Hij is aangehouden en zit nog vast. Tijdens zijn aanhouding plaste de man in de politiebus en beet hij een politiebeambte in de hand.

9 uur geleden
Rijkswaterstaat: pas rijstijl aan en hou rekening met gladheid

UTRECHT (ANP) - Mensen moeten tot maandagochtend rekening houden met gladheid wanneer ze de weg opgaan en hun rijstijl daarop aanpassen. Volgens Rijkswaterstaat kan het op veel plaatsen glad worden. Strooiwagens staan klaar om te strooien, voegt de organisatie toe.

9 uur geleden
Bestuurder naar ziekenhuis na botsing met politieauto in Limburg

SINT JOOST (ANP) - Een politieauto heeft zaterdagnacht een aanrijding gehad met een ander voertuig bij het Limburgse dorp Sint Joost. Volgens de politie is de bestuurder van de aangereden auto met de ambulance naar een ziekenhuis gebracht.

10 uur geleden
Koningspaar feliciteert Van 't Wout met tweede gouden medaille

MILAAN (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima hebben shorttracker Jens van 't Wout gefeliciteerd met zijn tweede gouden medaille tijdens de Olympische Winterspelen. Het koningspaar spreekt in een bericht op sociale media van "een razend spannende finale".

12 uur geleden
Onderzoek: meer dan helft Nederland steunt delen MAGA-ideologie

WASSENAAR (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders steunt delen van de rechtse MAGA-ideologie van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat blijkt uit een onderzoek van instituut Clingendael. 54 procent van de ondervraagden gelooft dat de 'westerse beschaving', waarbij de definitie daarvan aan henzelf is gelaten, bedreigd wordt. Een grote groep staat kritisch tegenover migratie en progressieve ideeën.

14 uur geleden