CBS: vorig jaar 684 mensen omgekomen in het verkeer
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn 684 mensen in Nederland door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Dat zijn 61 verkeersdoden minder dan in 2022, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Minstens vier op de tien omgekomen fietsers reed op een e-bike. Het gaat vooral om 75-plussers.
In 2023 kwamen in totaal 270 fietsers en 194 inzittenden van een personenauto om het leven. Onder de verkeersdoden waren ook onder meer motorrijders, voetgangers en mensen in een scootmobiel. Het aantal verkeersdoden nam sinds het begin van deze eeuw tot 2010 af, doordat minder mensen in auto's verongelukten. Na 2010 schommelt het aantal ieder jaar rond de 630, maar in 2022 was een piek te zien van 745 verkeersdoden. Het aantal fatale ongelukken op de fiets neemt de laatste jaren toe.
Van de omgekomen fietsers overleed meer dan 40 procent door een aanrijding met een (bestel)auto. Een derde verongelukte zonder botsing, bijvoorbeeld door een ongelukkige val. Welke rol de e-bike speelt bij dodelijke ongelukken is volgens het CBS lastig vast te stellen, omdat dat niet in alle gevallen wordt geregistreerd. Wanneer een fietser bijvoorbeeld een voetganger aanrijdt, wordt niet altijd genoteerd of dit gebeurde met een gewone fiets of een e-bike.
Verontrustende trend
De Fietsersbond spreekt van een verontrustende trend. Die pleit onder meer voor veilige en goed onderhouden fietspaden zonder obstakels zoals paaltjes, en een lage maximumsnelheid voor auto's op plekken waar het onveilig is voor fietsers en voetgangers. Ook de Verkeersveiligheidscoalitie maakt zich zorgen en vraagt opnieuw aan de politiek om flink te investeren in een veiliger verkeer, en bijvoorbeeld door boa's meer bevoegdheden te geven te handhaven en de fietshelm te stimuleren.
De meeste verkeersslachtoffers overleden in Noord-Brabant: 120. Dat zijn er 21 minder dan vorig jaar, maar net als vorig jaar het hoogste aantal van alle provincies. Na Noord-Brabant volgen Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Holland. De minste verkeersdoden vielen in Flevoland (11) en Zeeland (19).
Net als voorgaande jaren kwamen in het verkeer meer mannen (491) dan vrouwen (193) om.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet onderzoekt of de Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, toch geweigerd kan worden. Minister David van Weel (Veiligheid, VVD) zei dat zijn collega Bart van den Brink van Asiel en Migratie (CDA) kijkt of er redenen zijn om Ye de toegang tot Nederland te ontzeggen.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In een deel van de provincie Utrecht kunnen burgers en bedrijven vanaf juli geen nieuwe of zwaardere stroomaansluiting krijgen. Aanvragen komen dan op een wachtlijst te staan, tot er weer ruimte is op het stroomnet. Dat heeft staatssecretaris Jo-Annes de Bat van Klimaat en Groene Groei bekendgemaakt na een overleg met betrokken netbeheerders en provincies. Wanneer er wel weer nieuwe aansluitingen mogelijk zijn, is nog niet te zeggen.
1 uur geledenEPE (ANP) - Het lukt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers niet om mensen die het heeft ondergebracht in een hotel in Epe over andere locaties te verspreiden en moet vanaf woensdag aan de gemeente dwangsommen gaan betalen. Het COA zegt dat tot het laatste moment is gewerkt om de noodlocatie in het Fletcher Hotel te sluiten, maar dat het "helaas niet gelukt" is om de mensen elders in het land op te vangen.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP) - In Roemenië zijn de kunstschatten die vorig jaar waren gestolen in Nederland getoond aan de pers. Het ging dinsdagavond nog om een besloten presentatie. De historische objecten worden de komende anderhalve week aan het publiek getoond in het Nationaal Historisch Museum.
2 uur geledenOTTERLO (ANP) - In het Gelderse Otterlo heeft op dinsdag een grote natuurbrand gewoed, meldt de gemeente. Die brand was op de heide bij de Planken Wambuisweg tussen Ede en Otterlo. Een woordvoerder van de veiligheidsregio zegt rond 17.00 uur dat de brand uit is.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimvee van hobbyhouders en commerciële bedrijven mag weer naar buiten, behalve in de Gelderse Vallei. Dat heeft staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) bekendgemaakt. In de Gelderse Vallei zijn veel pluimveebedrijven gevestigd. Het risico op verspreiding van vogelgriep is daar hoger dan in de rest van Nederland. Daarom blijft daar de ophok- en afschermplicht wel gelden.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft dinsdag lagere celstraffen opgelegd dan geëist aan Peter S. (63) en Nancy D. (57) voor seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. S. kreeg acht jaar cel en tbs met dwangverpleging, D. kreeg een gevangenisstraf van veertien jaar en een toezichtsmaatregel.
6 uur geleden