CBS: ruim 69.000 nieuwe woningen opgeleverd in 2020
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn ruim 69.000 nieuwbouwwoningen opgeleverd. Dat is iets minder dan in 2019, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers. De daling werd al verwacht omdat het aantal vergunningen voor nieuwbouw sinds 2019 is teruggelopen.
Tussen 2000 en 2009 werden gemiddeld zo'n 76.000 nieuwe woningen per jaar opgeleverd. In de daaropvolgende crisisjaren werd dit niveau bij lange na niet gehaald. De afgelopen jaren werd geleidelijk weer meer nieuwbouw opgeleverd, maar daar is vorig jaar dus een einde aan gekomen.
Minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken), die verantwoordelijk is voor wonen, stelt daarentegen dat er circa 10.000 woningen meer zijn opgeleverd dan het CBS meldt. Het gaat om transformatiewoningen die ontstaan na een verbouwing van een bestaand pand zoals kantoren, bedrijfspanden en schoolgebouwen. Volgens het ministerie zijn dat ook nieuwe woningen, maar komt het CBS altijd later in het jaar met het aantal transformaties.
Dat betekent volgens Ollongren dat er vorig jaar ruim 79.000 woningen zijn gerealiseerd, iets meer dan de jaarlijkse doelstelling van gemiddeld 75.000. Dat is volgens haar te danken aan meerdere maatregelen die het kabinet heeft genomen om de woningbouwproductie te versnellen. De extra actie was nodig, omdat er door de coronacrisis en de stikstofproblematiek een dip ontstond in de woningbouw. De productie moet de komende jaren verder omhoog, omdat de bevolking sneller toeneemt dan verwacht. Tot 2030 moeten er bijna 900.000 woningen bijkomen, aldus de minister.
Volgens het CBS werden in Zuid-Holland de meeste woningen gebouwd, ruim 15.000. De woningvoorraad groeide in Flevoland relatief het hardst, met 1,5 procent. In Limburg werden naar verhouding veel minder nieuwbouwwoningen gebouwd. Ook in Groningen, Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant werden meer nieuwe huizen opgeleverd dan gemiddeld in Nederland.
Het Zuid-Hollandse Zoeterwoude groeide door nieuwbouw het hardst, met bijna 6 procent. Daar werden ruim 200 woningen gebouwd. In Den Haag werden de meeste nieuwbouwwoningen toegevoegd, meer dan 2800. In de afgelopen jaren stond Amsterdam op de eerste plek.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
2 uur geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
8 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
20 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
21 uur geleden