Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: producentenvertrouwen evenaart hoogste niveau ooit

CBS: producentenvertrouwen evenaart hoogste niveau ooit

DEN HAAG (ANP) - De stemming onder ondernemers in de industrie heeft in oktober het hoogste niveau ooit van een paar maanden terug geëvenaard. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) nam het producentenvertrouwen vooral toe vanwege de positieve verwachtingen wat betreft de toekomstige bedrijvigheid en de orderpositie.

In ruim de helft van de sectoren nam volgens het CBS het vertrouwen toe. Ondernemers in de elektrotechnische en machine-industrie waren daarbij het positiefst gestemd. Producenten kijken met optimisme naar de orderboeken voor de toekomst. Het aantal ondernemers dat verwacht dat de productie de komende drie maanden toe zal nemen is net als een maand eerder groter dan het aantal dat een afname voorziet. Er zijn ook meer ondernemers die de hoeveelheid werk op de plank groot vinden dan ondernemers die vinden dat ze te weinig orders hebben. Ondernemers vinden verder hun eindvoorraad eerder te klein dan te groot.

Volgens de berekeningen van het CBS steeg het vertrouwen afgelopen maand van een stand van 11,1 naar 12,3. Dat is gelijk aan de recordstand van juli toen economieën wereldwijd wat begonnen aan te trekken uit de crisis. Het vertrouwen van producenten ligt ook ruim boven het langjarig gemiddelde. Het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar is 0,6. In april 2020, vlak na de uitbraak van de coronacrisis, daalde het vertrouwen naar een dieptepunt van min 28,7.

Daling van de bezettingsgraad

Tegenover het stijgende vertrouwen stond wel een daling van de bezettingsgraad. Machines en installaties in de industrie werden bij aanvang van het vierde kwartaal dit jaar gemiddeld voor 83,8 procent benut. Dat was een kwartaal eerder 84,1 procent. De productie van de industrie lag in augustus bijna 10 procent boven het niveau van een jaar eerder. Dat was een maand eerder nog krap 14 procent.

Het vertrouwen in de Duitse productie, een belangrijke afzetmarkt voor Nederland, nam verder af en was in oktober wederom minder positief dan in september. Ondernemers waren zowel over de huidige als de toekomstige bedrijvigheid minder positief.

Meer uit Financieel

Philips waarschuwt ziekenhuizen voor gebruik vernevelaars

AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.

35 minuten geleden
Cao-overleg rijksambtenaren hervat na periode van stakingen

UTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.

3 uur geleden
Forse winsten Wall Street na nieuws heropening Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.

12 uur geleden
IMF-hoofd: moeilijke weg naar economische stabiliteit Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.

14 uur geleden
Vleesverwerker Vion verkoopt twee Duitse slachterijen

BOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.

14 uur geleden
Boeing: oorlog heeft nog geen impact op vliegtuigleveringen

ARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.

16 uur geleden
Oliebedrijven kelderen op beurzen, luchtvaartsector hard omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.

17 uur geleden