Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: producentenvertrouwen evenaart hoogste niveau ooit

CBS: producentenvertrouwen evenaart hoogste niveau ooit

DEN HAAG (ANP) - De stemming onder ondernemers in de industrie heeft in oktober het hoogste niveau ooit van een paar maanden terug geëvenaard. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) nam het producentenvertrouwen vooral toe vanwege de positieve verwachtingen wat betreft de toekomstige bedrijvigheid en de orderpositie.

In ruim de helft van de sectoren nam volgens het CBS het vertrouwen toe. Ondernemers in de elektrotechnische en machine-industrie waren daarbij het positiefst gestemd. Producenten kijken met optimisme naar de orderboeken voor de toekomst. Het aantal ondernemers dat verwacht dat de productie de komende drie maanden toe zal nemen is net als een maand eerder groter dan het aantal dat een afname voorziet. Er zijn ook meer ondernemers die de hoeveelheid werk op de plank groot vinden dan ondernemers die vinden dat ze te weinig orders hebben. Ondernemers vinden verder hun eindvoorraad eerder te klein dan te groot.

Volgens de berekeningen van het CBS steeg het vertrouwen afgelopen maand van een stand van 11,1 naar 12,3. Dat is gelijk aan de recordstand van juli toen economieën wereldwijd wat begonnen aan te trekken uit de crisis. Het vertrouwen van producenten ligt ook ruim boven het langjarig gemiddelde. Het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar is 0,6. In april 2020, vlak na de uitbraak van de coronacrisis, daalde het vertrouwen naar een dieptepunt van min 28,7.

Daling van de bezettingsgraad

Tegenover het stijgende vertrouwen stond wel een daling van de bezettingsgraad. Machines en installaties in de industrie werden bij aanvang van het vierde kwartaal dit jaar gemiddeld voor 83,8 procent benut. Dat was een kwartaal eerder 84,1 procent. De productie van de industrie lag in augustus bijna 10 procent boven het niveau van een jaar eerder. Dat was een maand eerder nog krap 14 procent.

Het vertrouwen in de Duitse productie, een belangrijke afzetmarkt voor Nederland, nam verder af en was in oktober wederom minder positief dan in september. Ondernemers waren zowel over de huidige als de toekomstige bedrijvigheid minder positief.

Meer uit Financieel

Nike presteert beter dan verwacht ondanks zwakte in China

BEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportkledingfabrikant Nike heeft in het afgelopen kwartaal een hogere winst en omzet geboekt dan analisten hadden verwacht, ondanks opnieuw tegenvallende verkopen op de belangrijke Chinese markt. Dit wijst erop dat het herstelplan van topman Elliott Hill voorzichtig vruchten begint af te werpen.

4 uur geleden
Wall Street rondt eerste halfjaar af met stevige winst

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog, na de stevige winsten een dag eerder. De toonaangevende Dow-Jonesindex eindigde opnieuw op een recordniveau. Het is ook de laatste handelsdag van het tweede kwartaal en de eerste helft van dit jaar. Wall Street heeft in die periodes flinke koerswinsten behaald, ondanks de onrust door de oorlog in het Midden-Oosten.

5 uur geleden
Farmers Defence Force peilt draagvlak voor mogelijke actie

DEN HAAG (ANP) - Farmers Defence Force gaat bij boeren peilen of er draagvlak is voor actie en hoeveel mensen willen meedoen, zegt Mark van den Oever, voorman van de boerenactiegroep. Daarna wordt bepaald hoe en wanneer de actie eruitziet, zei hij dinsdag in een vlog.

5 uur geleden
Anthropic automatiseert wetenschappelijk onderzoek met AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic heeft nieuwe software gelanceerd die wetenschappers moet helpen onderzoek te automatiseren. Dat moet een deel van de tijdrovende werkzaamheden uit handen nemen.

7 uur geleden
AEX sluit tweede kwartaal af met winst van bijna 13 procent

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs sloot dinsdag aanzienlijk hoger en rondde daarmee het tweede kwartaal positief af. Vooral de chipbedrijven met een groot gewicht in de index zorgden voor de winst. Wereldwijd maakten chipaandelen op de financiële markten deze week weer een opmars, wat ook zijn weerslag had op chipfondsen ASML, Besi en ASMI in de AEX. Ook ebben zorgen over oplopende inflatie weg nu vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran niet voor grote problemen voor de scheepvaart lijken te hebben gezorgd.

9 uur geleden
CBS kampt met technische storing, inflatiecijfers komen later

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft last van een technische storing, dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van BNR. Daardoor wordt de publicatie van de inflatiecijfers die voor woensdagochtend gepland stond, uitgesteld.

9 uur geleden
VN waarschuwt infrastructuur aan te passen aan klimaat

GENÈVE (ANP) - Infrastructuur in Europa, Noord-Amerika en Centraal-Azië moet worden aangepast aan de verslechterende klimaatomstandigheden, want niets doen is uiteindelijk veel duurder. Daarvoor waarschuwt de Economische Commissie voor Europa (UNECE) van de Verenigde Naties dinsdag.

9 uur geleden