Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: minder elektriciteit geproduceerd, met meer duurzame bronnen

CBS: minder elektriciteit geproduceerd, met meer duurzame bronnen

DEN HAAG (ANP) - De productie van elektriciteit daalde in 2021. Statistiekbureau CBS meldt dat ondanks die daling de elektriciteitsproductie afkomstig uit hernieuwbare bronnen wel met 22 procent steeg. Zonne- en windenergie of biomassa zorgden afgelopen jaar voor 33 procent van de totale elektriciteitsproductie in Nederland.

In 2020 was 27 procent van de elektriciteit afkomstig uit hernieuwbare bronnen. Met de stijging zit Nederland volgens het CBS in de Europese middenmoot. De stijging in het gebruik van hernieuwbare bronnen komt vooral doordat de capaciteit is toegenomen van zonne- en windenergie, aldus het statistiekbureau.

De elektriciteitsproductie uit fossiele brandstoffen daalde met 11 procent. Die daling is voornamelijk veroorzaakt doordat aardgas vanaf het tweede kwartaal in 2021 duurder werd, stelt het CBS. Daardoor hebben aardgasgestookte centrales minder elektriciteit geproduceerd. De prijs voor kolen steeg minder hard, waardoor meer elektriciteit afkomstig was uit kolen dan een jaar eerder.

Nederland importeerde in 2021 ook elektriciteit. Nederland voerde meer in vanuit België. De uitvoer van elektriciteit daalde juist.

Het CBS plaatst wel een kanttekening bij het bericht over de toename van hernieuwbare bronnen. Biomassa is meegerekend als hernieuwbare bron voor elektriciteit, terwijl vanaf 2021 nieuwe duurzaamheidscriteria gelden voor vaste biomassa, ofwel houtige biomassa. Daardoor is het onduidelijk of biomassa in Nederland voldoet aan deze criteria en dus nog meetelt als hernieuwbare bron.

Onder biomassa worden allerlei plantaardige of dierlijke materialen gerekend, zoals hout, snoeiafval of afval uit de voedingsindustrie. Al jaren heerst er discussie over de duurzaamheid van biomassa. De voorstanders vinden het een hernieuwbare energiebron, doordat bomen tijdens hun leven CO2 uit de lucht nemen en er bij verbranding niet meer CO2 in de lucht komt. Tegenstanders zeggen dat het lang duurt voordat er weer genoeg bomen zijn aangeplant om dezelfde hoeveelheden CO2 op te nemen.

Meer uit Financieel

Staat wil belang in ABN AMRO verlagen naar 10,5 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat gaat zijn belang in ABN AMRO verder afbouwen naar 10,5 procent, van de huidige 20,7 procent. Dat meldt NLFI, de stichting die namens de Staat de overheidsbelangen in financiële instellingen beheert.

19 minuten geleden
Invallen bij Japanse bierbrouwers vanwege prijsafspraken

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse mededingingsautoriteit heeft woensdag invallen gedaan bij vier grote Japanse bierbrouwers. Onder meer Asahi Breweries, het moederbedrijf van Grolsch, wordt verdacht van onderlinge prijsafspraken.

31 minuten geleden
Centrale bank India verhoogt rente tegen hoge inflatie

MUMBAI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Indiase centrale bank heeft woensdag de rente verhoogd om de hoge inflatie tegen te gaan. Het belangrijkste rentetarief stijgt met een kwart procentpunt tot 5,5 procent. Het is voor het eerst sinds februari 2023 dat de Reserve Bank of India (RBI) met een verhoging komt.

44 minuten geleden
Huurprijzen vrije sector weer gestegen na daling kwartaal eerder

DEN HAAG (ANP) - De huurprijzen in de vrije sector zijn in het derde kwartaal van 2026 met zo'n 2 procent gestegen ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat melden woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius. De stijging volgt op een lichte daling in het tweede kwartaal.

1 uur geleden
Arbeidsproductiviteit gestegen in 2025 na twee jaar daling

DEN HAAG (ANP) - De arbeidsproductiviteit in het Nederlandse bedrijfsleven is in 2025 met 2,5 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Dit lijkt een opsteker, want in de twee jaar ervoor nam de arbeidsproductiviteit juist af. Veel economen maakten zich ook al langer zorgen over het uitblijven van duidelijke productiviteitsgroei.

1 uur geleden
S&P 500 op Wall Street sluit voor het eerst boven de 7800 punten

NEW YORK (ANP) - De S&P 500-index op de aandelenbeurzen in New York is dinsdag voor het eerst boven de 7800 punten gesloten. Koersstijgingen van technologieaandelen en gedaalde rentes op staatsobligaties zorgden voor een positieve stemming. Beleggers keken daarnaast uit naar het aankomende cijferseizoen, dat binnenkort begint.

9 uur geleden
Kledingsite ASOS bevestigt 'ongeautoriseerde' melding aan klanten

LONDEN (ANP) - De Britse kledingwebsite ASOS heeft bevestigd dat dinsdagochtend een "ongeautoriseerde klantmelding" is verstuurd. Eerder op de dag werd bekend dat gebruikers van de app een melding hadden ontvangen, waaruit kon worden opgemaakt dat de systemen van ASOS zijn gehackt. Het bedrijf laat weten onderzoek te doen naar "ongeoorloofde activiteiten via platforms van derden" die het gebruikt voor communicatie met klanten.

11 uur geleden