CBS bevestigt afkoeling inflatie tot 3 procent
DEN HAAG (ANP) - Consumentengoederen en -diensten waren in augustus 3 procent duurder dan in dezelfde maand een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers. Het inflatiecijfer komt overeen met een eerder gemelde snelle raming. In juli was de inflatie nog 4,6 procent.
De afname van de inflatie komt vooral door de prijsontwikkelingen van energie. Sinds januari dalen de prijzen van energie, zoals elektriciteit, gas en stadsverwarming, al gestaag. In augustus was energie 46,7 procent goedkoper dan een jaar eerder. In juli waren de prijzen 34,5 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar.
Naast energie had ook de prijsontwikkeling van voeding een neerwaarts effect op de ontwikkeling van de inflatie. De prijsstijging op jaarbasis van voedingsmiddelen daalde van 11,7 procent in juli naar 9,7 procent in augustus. Vooral de prijsontwikkelingen van vlees en brood- en graanproducten droegen bij aan deze afname. Daarnaast had ook de prijsontwikkeling van vliegtickets een drukkend effect.
Motorbrandstoffen
De prijzen van motorbrandstoffen hadden daarentegen een opwaarts effect op de inflatie. Motorbrandstoffen waren in augustus weliswaar 0,6 procent goedkoper dan een jaar eerder, maar in juli was de prijsdaling op jaarbasis nog ruim 11 procent. Naast motorbrandstoffen hadden ook de prijzen van kleding een verhogend effect op de inflatie.
Zonder de sterk schommelende prijzen van energie en motorbrandstoffen kwam de inflatie uit op 6,4 procent. In juli was dat 6,8 procent. Om een goede vergelijking te maken met andere Europese landen geeft het CBS ook inflatiecijfers volgens de Europese methode, waarin onder meer geen rekening wordt gehouden met de woninghuren. De inflatie kwam dan uit op 3,4 procent, tegen 5,3 procent in juli. De inflatie in de eurozone bleef vorige maand onveranderd op 5,3 procent ten opzichte van juli.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/AFP) - Werknemers van Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, hebben een rechtszaak aangespannen tegen het bedrijf. Ze beschuldigen de techgigant van het gebruik van AI om werknemers te selecteren voor de massale ontslagen. Meta ontkent.
35 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML krijgt niet alleen veel orders, maar werkt er ook aan zijn productiecapaciteit flink uit te breiden om aan de grote vraag te voldoen. Volgend jaar moet de capaciteit voor machines van de types DUV en low NA EUV, wat zeer geavanceerde apparaten zijn, 30 procent omhoog. Daarbij onderzoekt ASML nog of het mogelijk is om in 2028 weer de capaciteit met 30 procent te vergroten.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - Australiƫ gaat wetten invoeren om het energie- en waterverbruik van datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI) te reguleren en het auteursrecht te beschermen. Dat heeft de Australische premier Anthony Albanese woensdag gezegd.
1 uur geledenSAN JOSE (ANP/RTR) - Betaalverwerkingsbedrijf Stripe heeft samen met private-equitybedrijf Advent International een bod uitgebracht op digitale betalingsverwerker PayPal. Dat meldt Reuters op basis van ingewijden. Stripe en Advent zouden volgens de bronnen 60,50 dollar per aandeel bieden, waardoor het totale bod op ongeveer 53 miljard dollar uitkomt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse verzekeraars en pensioenfondsen steken meer geld in private markten, oftewel beleggingen in bedrijven die niet aan de beurs genoteerd zijn. De Nederlandsche Bank (DNB) meldt dat deze organisaties vorig jaar samen voor 276 miljard euro aan dit soort beleggingen in de boeken hadden staan.
2 uur geledenSAN JOSE (ANP/RTR) - Betaalverwerkingsbedrijf Stripe heeft samen met private-equitybedrijf Advent International een bod uitgebracht op digitale betalingsverwerker PayPal. Dat meldt Reuters op basis van ingewijden. Stripe en Advent zouden volgens de bronnen 60,50 dollar per aandeel bieden, waardoor het totale bod op ongeveer 53 miljard dollar uitkomt.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp lopen verder op. Als gevolg van het oplaaiende conflict in het Midden-Oosten zijn de olieprijzen de afgelopen dagen gestegen. Ook het verbod van Moskou op export van diesel vanuit Rusland speelt mee, vertelt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
2 uur geleden